»»
اعتراض کارگران آذر آ: دیروز سه شنبه ۲۸ شهریور، بدنبال اعتراض و
هەڕەشە سەربازییەکان : لەگەڵ نزیکبونەوەی کاتی پرۆسەی بەڕێوەچونی
تهدیدات نظامی علیه ب: با نزدیک شدن موعد پروسه برگزاری رفراندوم
نشریه اکتبر شماره 22: اکتبر نشریه  کمیته کردستان حزب کمونیست ک
تقابل کمونیستها و جم: در هفته اخیر در تورنتوی کانادا، صحنه ای
اعتراضات کارگری در ف: قانون کار فرانسه یکی از پیشروترین قوانین
فرانسه بار ديگر خروش: روز سه شنبه ١٢ سپتامبر طبقه كارگر فرانسه
از بانە تا تهران، د: روز دوشنبە ١٣ شهریور دو کولبر بە اسامی ق
ما گفتیم: رای به رو: اکنون نه تنها برای صف رنگین کمانی مدافعا
نشریه کمونیست هفتگی : کمونیست هفتگی نشریه ای از حزب کمونیست کا
نشریه ویژه کنگره هشت: نشریه  ویژه کنگره هشتم حزب کمونیست کارگر
ضرورت گسترش همبستگی : در هفته جاری اجتماعات متعددی در کشورهای
فضاى اعتراضی در شهره: اگر چه كشتن دو كولبر زحمتكش بدست نيروهاى
جدال آلترناتیوها، چپ: در بخش قبلی این یادداشتها این نکته تاکید
جرم "نژاد" نمى شناسد: جرائم اجتماعى از قبيل قتل، تجاوز، آزار ج
اعلاميه كميته كردستا:  روز گذشته پنجشنبه ١٦ شهريور تظاهرات از

اعتراض کارگران آذر آب و هپکو آینده را ترسیم میکند! مرگ بر حاکمیت سرمایه - اعلامیه حزب حکمتیست


دیروز سه شنبه ۲۸ شهریور، بدنبال اعتراض و اجتماع برحق کارگران هپکو و آذر آب و بستن کمربندی اراک تهران و خطوط راه آهن، نیروهای انتظامی و پلیس سرکوبگر سرمایه با گاز اشک آور و تیراندازی و باتوم به کارگران معترض و گرسنه یورش بردند. دهها کارگر مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و مصدوم شدند و عده ای روانه بیمارستان شدند. امروز چهارشنبه ۲۹ شهریور، سرکوبگران حکومت اسلامی در وحشت از اعتراض کارگران در محوطه کارخانه مجددا به کارگران آذرآب حمله کردند و با استفاده از گاز اشک آور و ایجاد فضای ارعاب تلاش کردند از ادامه اعتراض کارگران ممانعت کنند.
نفس اینکه رژیم اسلامی با نیروی ضد شورش و آماده و بدون تخفیف در صحنه حاضر است و علیه کارگر گرسنه تیغ میکشد، بیان وحشت عمیق حاکمیت سرمایه در ایران از عروج توده ای جنبش کارگری است. جنبشی که هر روز بیشتر از دیروز به مهمترین فاکتور سیاست در ایران تبدیل میشود و کل بورژوازی اعم از حکومتی و اپوزیسیونی را بوحشت انداخته است. کارگرانی که چندین ماه حقوق معوقه و مطالبه کار تحویل داده شده را از سرمایه داران و کارفرمایان طلب دارند. کارگرانی که نمیتوانند بدلیل فقر اقتصادی هزینه بدیهیات اولیه زندگی را تامین کنند و فرزندان دلبندشان در آستانه سال جدید تحصیلی پشت درب مدارس مانده اند. خانواده های کارگری که در منگنه بیماری و بیکاری و فقر و گرسنگی دست و پا میزنند. بازنشستگان و نسل قدیمتر کارگرانی که جامعه را ساخته اند و امروز برای هزینه مسکن و دکتر و آموزش فرزندانشان درمانده اند، تردیدی نیست این وضعیت را تحمل نمیکنند.

کارگران!
آنچه امروز در اراک مقابل چشم ما در جریان است پرده ای از یک کشمکش سیاسی و طبقاتی قدیمی و حاد و تشدید یافته در جامعه ایران و در متن بحران همه جانبه و لاعلاج جمهوری اسلامی است. وضعیت کنونی مختص و محدود صنایع و مراکز کارگری در اراک نیست، کل مراکز کارگری کوچک و بزرگ، میلیونها کارگر و خانواده کارگری با وضعیت کم و بیش مشابهی روبرو هستند. در مقابل صف اقلیتی مفتخور و طفیلی و فاسد و سرکوبگر تحت حمایت نیروهای سرکوب حکومت اسلامی، اکثریت عظیم مردم کارگر و زحمتکشی قرار دارند که منفعت واحد و درد مشترکی دارند. این تعرض به کارگران اراک تعرض به کل طبقه کارگر و دهها میلیون مردم زحمتکش جامعه ایران است.

حزب کمونیست کارگری – حکمتیست همراه با طبقه کارگر ایران و مردم آزادیخواه و پیشرو تهاجم سبعانه به صف اعتراض برحق کارگران هپکو و آذرآب را قویا محکوم میکند. کارگران جواب این توحش و لمپنیسم بورژوازی اسلامی را با اتحاد و تشدید مبارزه پاسخ خواهند داد. کارگران در سیمای قلدری و سرکوبگری رژیم اسلامی ضعف و وحشت بورژوازی ایران و حکومت اسلامی و قدرت اعتراض و اتحاد طبقه خویش را می بینند. حزب حکمتیست، کارگران ایران را به حمایت همه جانبه از کارگران هپکو و آذرآب فرامیخواند. باید پاسخ این ارتجاع هار سرمایه را با قدرت مبارزه انقلابی کارگری داد. آنروز که صف کارگر و آزادیخواهی و برابری طلبی سوسیالیستی بساط حاکمیت سرکوب و فقر و استثمار را برچیند، دور نیست. کارگران و کل اردوی کار ایران برای رهائی از وضعیت فلاکتبار کنونی راهی جز دورخیز برای سرنگونی حاکمیت بورژوازی و جمع کردن بساط سرکوب و استثمار و بردگی ندارند.

مرگ بر حاکمیت سرمایه و نظم وارونه سرمایه داری!
زنده باد آزادی، برابری، حکومت کارگری!

حزب کمونیست کارگری ایران – حکمتیست
۲۹ شهریور ۱۳۹۶ – ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۷

هەڕەشە سەربازییەکان دژی بەڕێوەچونی ڕیفراندۆم و دژی خەڵکی کوردستان بە توندی مەحکومە - ڕاگەیەنراوی حزبی حکمەتیست

لەگەڵ نزیکبونەوەی کاتی پرۆسەی بەڕێوەچونی ڕیفراندۆم بۆ سەربەخۆیی کوردستانی عێراق لە ٢٥ سێپتێمبەر ٢٠١٧ هەڕەشە سەربازییەکان بە دژی خەڵکی ئەم ناوچەیە پێیناوەتە قۆناغێکی مەترسیدارەوە. دەوڵەتی کۆنەپەرستی عێراق بە دەستبردن بۆ پارلەمان و دادگا و هێزە بەکرێگیراوەکانی "حەشدی شەعبی" دەیەوێ لەڕێی بەکارهێنانی هێزەوە بەربگری بە هەمواربونی مافی سەرەتایی خەڵکی ئەم ناوچەیە. جمهوری ئیسلامی و سەرانی تاوانباری ئەو وەکو پارێزەری ئەسڵیی دەوڵەتی دەستسازی عێراق، یەک لە دوای یەک لە بەردەم کامێراکان دەردەکەون و هەڕەشە لە خەڵکی ئەم ناوچەیە دەکەن. قاسم سلەیمانی ئینسانکوژ بە دەستبردن بۆ بەکرێگیراوانی حەشدی شەعبی هەڕەشە لە خەڵکی کوردستان دەکا. شەمخانی سەرۆکی شورای ئاساییشی نەتەوەیی ڕژێم هەڕەشەی کردوە کە سنورەکانی ئێران و کوردستانی عێراق دادەخا. دەوڵەتی تورکیا بە ئاشکرا و بە مانۆڕی سەربازی و هێنانی تانک و تۆپ و هەزاران هێزی سەربازی بۆ سەر سنورەکانی باکوری کوردستانی عێراق هەڕەشەکانی خۆی فراوانتر کردوە و ڕایگەیاندوە ڕێگانادا کە دەوڵەتی کوردستانی عێراق پێکبێت. سەرۆک وەزیرانی تورکیا هەڕەشەی کردوە کە گەمارۆی ئابوری دەخاتە سەر ئەم ناوچەیە. 

 

حزبی حکمەتیست ڕایدەگەیەنێ:

 

١-بەڕێوەچونی ڕیفراندۆم مافی سەرەتایی و سروشتی خەڵکی کوردستانە. هیچ هێز و دەوڵەتێک بۆی نییە ئەم مافەی خەڵکی کوردستان لە پرۆسەی ئەنجامدانی ڕیفراندۆم و دەنگدان بە سەربەخۆیی کوردستان ئینکار و پایماڵ بکا. دەوڵەتی عێراق، دەوڵەتانی ناوچەکە، ڕێکخراوی نەتەوە یه کگرتووه کان و هەمو دەوڵەتانی جیهان دەبێ ئەنجامی ڕیفراندۆم لە کوردستانی عێراق بە ڕەسمی بناسن.

 

٢-هەڕەشە سەربازی و ئابورییەکان لە دژی خەڵکی کوردستانی عێراق لە ڕوانگەی ئێمەوە بە توندی مەحکومە.

 

٣-جمهوری ئیسلامی یەکێکە لە خوڵقێنەران و پارێزەرانی ڕەوتە تیرۆریستییەکان لە عێراق و ناوچەکە، نەک هەر ڕێپێدراو نییە بەشداری لە دۆزینەوەی ڕێگاچارە بۆ مەسەلە ئاڵۆزەکانی عێراق بکا، بەڵکو دەبێ لەسەر کورسی تاوان دانیشێنرێ و دەستی بۆ دەخالەتکردن لە عێراق و کوردستاندا ببڕرێ.

 

٤-ئێمە خەڵکی ئازادیخوازی کوردستانی عێراق، حزبی کۆمۆنیستی کرێکاری کوردستان و هێزە پێشڕەوەکان بانگێشت دەکەین، کە لە بەرانبەر بە ئەگەری هێرشی سەربازی دەوڵەتانی عێراق و تورکیا و ئێراندا، دەست بدەنە چەکدارکردنی گشتی و بە دژی پەلاماری ئەوان بەرگری ڕێکبخەن. هێزی چەکداری جەماوەری و ڕێکخراو لەژێر ڕابەرایەتی هێزێکی وشیار و پابەند بە بەرژەوەندی خەڵکەوە، دەتوانێ فەزڵفرۆشییەکانی ئەمسالی عەبادی و مالکی و قاسم سلەیمانی و ئەردۆگان بەرەوڕوی شکست بکاتەوە.

 

٥- راوه ستانی بۆێرانه ی ژنان و پیاوانی کۆبانی لە بەرانبەر دڕندەیی داعش نیشانی دا، خەڵکی یەکگرتو و چەکدار و خۆڕێکخستوو، دەتوانن دڕندەترین هێزی سەربازی چەشنی داعش تێکبشکێنن.

 

٦- لە حاڵەتی بردنەوەی ده نگی بەڵێ بۆ سەربەخۆیی لە ڕیفراندۆمدا، خەڵکی ئازادیخواز لە ئێران و ناوچەکە و جیهان پێویستە بە دژی هەر هەڕەشەیەکی ئیحتمالیدا، بەرگری لە دەنگی خەڵکی کوردستان بکەن. حزبی حکمەتیست کە ڕاشکاوانە پێداگری کردوە لەسەر ئەنجامدانی ڕیفراندۆم و دەنگدان بە سەربەخۆیی کوردستانی عێراق، زیاتر لە جاران خۆی لە تەنیشتی خەڵکی هەقخوازی کوردستانی عێراقدا دەزانێ. لە پێناو پشتیوانی لە دەستبەکاربون بۆ ڕێکخستنی موقاوه مه تی چەکدارانەی جەماوەری بۆ بەرپەرچدانەوەی هەڕەشە و پەلاماری سەربازی جمهوری ئیسلامی، دەوڵەتی تورکیا و دەوڵەتی عێراق، هەرچی لە دەستی بێت، دودڵی تیاناکات.

 

حزبی کۆمۆنیستی کرێکاری ئێران – حکمەتیست

٢٩ شەهریوەر١٣٩٦ – ٢٠ سێپتێمبەر ٢٠١٧

 

 

 

 

 

تهدیدات نظامی علیه برگزاری رفراندوم و مردم کردستان عراق قویا محکوم است -اعلامیه حزب حکمتیست

با نزدیک شدن موعد پروسه برگزاری رفراندوم استقلال کردستان عراق در ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۷  تهدیدات نظامی علیه مردم این منطقه وارد فاز خطرناکی شده است.  دولت ارتجاعی عراق با توسل به پارلمان و دادگاه و نیروهای مزدور "حشد شعبی" میخواهند جلوی حق اولیه مردم این منطقه را با زور بگیرد. جمهوری اسلامی و سران جنایتکار آن به عنوان حامی اصلی دولت دست نشانده عراق، یکی پس از دیگری در مقابل دوربینها ظاهر و مردمان این منطقه را تهدید میکنند. قاسم سلیمانی آدمکش با توسل به مزدوران حشد شعبی مردم کردستان را تهدید میکند. شمخانی رئیس شورای امنیت ملی رژیم تهدید کرده است که مرزهای ایران و کردستان عراق را خواهند بست. دولت ترکیه علنا و با مانوور نظامی و  حضور تانک و توپ و هزاران نیروی نظامی در مرزهای شمالی کردستان عراق تهدیدات خود را افزایش داده و اعلام کرده اجازه نخواهد داد که دولت در کردستان عراق شکل بگیرد. نخست وزیر ترکیه  تهدید کرده است که این منطقه را تحریم اقتصادی خواهند کرد. 

حزب حکمتیست اعلام میکند:

۱- برگزاری رفراندوم حق اولیه و طبیعی مردم کردستان است. هیچ نیرو و دولتی مجاز نیست این حق مردم کردستان را در پروسه  برگزاری رفراندوم و رای به استقلال کردستان انکار و پایمال کند.دولت عراق، دولتهای منطقه، سازمان ملل و همه دولتهای جهان باید نتایج رفراندوم در کردستان عراق را به رسمیت بشناسند.

۲- تهدیدات نظامی و اقتصادی علیه مردم کردستان عراق از نظر ما به شدت محکوم است.

۳- جمهوری اسلامی یکی از بانیان و حامیان جریانات تروریستی در عراق و منطقه است، نه تنها  صلاحیت شرکت در حل و فصل مسائل پیچیده عراق را ندارد،  بلکه باید در صندلی متهم بنشیند و دستش از دخالت در عراق و کردستان عراق کوتاه شود.

۴- ما مردم آزادیخواه کردستان عراق، حزب کمونیست کارگری کردستان و نیروهای پیشرو را فرامیخوانیم که در مقابل تعرض احتمالی  نظامی دولتهای عراق وترکیه و ایران دست به تسلیح عمومی زده و در مقابل آنها مقاومت را سازمان دهند. میلیس توده ای و سازمان یافته مردم تحت رهبری نیروی آگاه و متعهد به منافع مردم، میتواند رجز خوانی های امثال عبادی و مالکی و قاسم سلیمانی و اردوغان را با شکست مواجه کند.

۵- مقاومت شجاعانه زنان و مردان کوبانی در برابر توحش داعش نشان داد، مردم متحد و مسلح و سازمان یافته، میتوانند وحشی ترین نیروی نظامی مانند داعش را با شکست مواجه سازند. 

۶- در صورت رای به استقلال در رفراندوم، مردم آزادیخواه در ایران و منطقه و جهان لازمست در برابر هر تهدید احتمالی،از رای مردم کردستان عراق دفاع کنند.حزب حکمتیست که با شفافیت بر برگزاری رفراندوم و رای به استقلال کردستان عراق پافشاری کرده، بیش از پیش خود را در کنار مردم حق طلب کردستان عراق میداند. در حمایت از ابتکار سازمان دادن مقاومت مسلحانه توده ای در مقابل تهدیدات و تعرضات نظامی جمهوری اسلامی، دولت ترکیه و دولت عراق هر چه در توان داشته باشد، دریغ نخواهد کرد.    

حزب کمونیست کارگری ایران- حکمتیست

۲۹ شهریور ۱۳۹۶ - ۲۰ سپتامبر۲۰۱۷ 

 

 

 

 

 

 

نشریه اکتبر شماره 225 منتشر شد!

اکتبر نشریه  کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری ایران- حکمتیست است

سردبیر این دوره نشریه اکتبر،سعید یگانه هستند

برای دریافت این شماره نشریه اکتبر لطفا بر روی کلمه دانلود در زیر این جمله کلیک کنید

Subscribe to this RSS feed