»»
اعلامیه حزب حکمتیست::  تراژدی هولناک زلزله قلب صدها میلیون انس
اعلامیه حزب حکمتیست::  طبق اخبار منتشر شده ، نزدیکیهای ساعت ٢٢
پیام حسین مرادبیگی (:  با درودهای فراوان برگزاری کنگره هشتم ح
پلنوم ٣٦ کمیته مرکزی:  بعد از برگزاری کنگره هشتم حزب حکمتیست،
جامعه ایران به پیشرو:  ۱- گسترش قابل توجه اعتراضات و اعتصابات
کنگره اکتبر، کنگره :  کنگره اکتبر، کنگره هشتم حزب کمونیست کار
قطعنامه در باره اوضا:  ۱- حزب کمونیست کارگری - حکمتیست برای یک
پیام کنگره هشتم حزب :  امروز در آستانه هفتم نوامبر، سالروز پیر
بیانیه کنگره ٨ حزب ح:  روز پس از روز، درصد کوچکتری از غولهای س
نشریه کمونیست هفتگی : کمونیست هفتگی نشریه ای از حزب کمونیست کا
علیه موج جدید سرکوب : همه شواهد نشان میدهد، هیئت حاکمه جمهوری
محمود صالحی فوری و ب: روز شنبه ششم آبانماه 1396 محمود صالحی از
نشریه کنگره شماره 4 : نشریه ویژه کنگره هشتم حزب کمونیست کارگری
ناسیونالیسم، کمونیسم: مسال ملی و استقلالمساله استقلال ماهیتا ی
مشكل شوراى شهر يزد ":  در چند ماه اخير و پس از انتخاب سپنتا ني
در آستانه کنگره حزب :  در هفته آتی روزهای 4 و 5 نوامبر، کنگره

اعلامیه حزب حکمتیست: زلزله و ضرورت طرح یک توقع در جامعه! مردم، قبول نکنید! به دولت اسلامی فشار بیاورید!

 تراژدی هولناک زلزله قلب صدها میلیون انسان شرافتمند را عمیقا بدرد آورده است. تصویر انسانهای زحمتکشی که همه چیزشان را از دست داده اند و در ماتم سنگین عزیزان زیرآوار مانده شان زانوی غم بغل گرفتند، دردناک و سنگین است. مردمی که دو شب است در این وضعیت فاجعه بار در سرما میخوابند، از کمکهای بدوی برای نجات جان عزیزانشان محروم بودند و در عوض شاهد اراجیفی هستند که آخوندهای مفتخور اندرباب "زلزله امتحان خدا است" از رسانه ها تحویل مردم میدهد.

از ابتدای وقوع زلزله این مردم بودند که بطور وسیع در هر گوشه دست به جمع آوری کمک زدند. هرچه از دست شان آمد انجام دادند. صدها ماشین و وانت راه انداختند تا کمکها را به مردم آسیب دیده برسانند که با مزاحمت و مخالفت نهادهای حکومتی از جمله سپاه و هلال احمر روبرو شدند که در مواردی با پافشاری و اعتراض جمعی مردم از جمله در سنندج ناچار به عقب نشینی شدند. آخوندهای مفتخور و دو جناح حکومت باهم برسر اعزام هیئت و عکس سلفی گرفتن و وعده پوچ دادن مسابقه گذاشتند، در حالی که مردم نیازمند امکانات فوری مانند چادر و دارو و بیمارستان صحرائی و لباس گرم و غذا و غیره هستند. از ١٩٠٠ روستای زلزله زده کرمانشاه تازه بقول "نماینده" مردم در مجلس، فقط به ده درصد آنها رسیدگی شده است. در بسیاری از مناطق مردم در سرما میخوابند و زخمی ها کمکی نگرفتند و انسانهای زیادی زیر آوار مانده اند. آیا رژیم اسلامی امکانات ندارد؟ خیر، دارد. ارتش و سپاه و نهادهای حکومتی به انواع بیمارستانهای سیار و مجهز دسترسی دارند. اینها هر روز در لبنان و کشورهای دیگر برای جنبش اسلامی موئتلف شان بیمارستانِ مجهزِ اهدائی افتتاح میکنند، چطور نمیتوانند به زلزله زدگان برسند؟ هزینه دو سه قلم فساد و اختلاس چند آخوند و عنصر حکومتی را اگر خرج کنند، بسیاری از مشکلات حل میشود. روحانی جنایتکار و شیاد لطف کرده وعده وام به مردم برای بازسازی خانه هایشان داده است! اولا روحانی دروغ میگوید. ثانیا خانه مردم در اثر زلزله ویران شده و وظیفه بی اما و اگر حکومت اسلامی است که مسکن مردم را بازسازی کند.

تحرک و همبستگی انسانی مردم شهرهای مختلف ایران برای کمک به زلزله زدگان شورانگیز و قابل ارج و تقدیر است. این همبستگی انسانی بُرنده ترین سلاح در مقابل تبلیغات مشمئز کننده اسلامی آخوندها و حکومتی ها از یکسو و نفرت پراکنی عقبمانده قومی و ناسیونالیستی از سوی دیگر است. این همبستگی انسانی، و اینکه درد دیگری را درد خود بدانیم و خودمان را جای دیگری بگذاریم، برای جنبش آزادیخواهی بسیار با ارزش و حیاتی است. در عین حال نباید به همین اکتفا کرد. نباید اجازه داد رژیم اسلامی با تبلیغات و وقت کشی از مسئولیت فوری خود شانه خالی کند. ضروری است این همبستگی انسانی به طرح یک توقع در جامعه و یک حرکت اعتراضی گسترده بدل شود.و این توقع که وظیفه فوری و بی اما و اگر حکومت اسلامی است که نیازهای فوری و بلافصل و بدن اغماض زلزله زدگان از چادر و مسکن و دارو و غذا را تامین کند. مردم میتوانند پتو و آب و دارو و غذا برای قربانیان ببرند اما وظیف فوری دولت است که بیمارستان و ساختمان و سرپناه بسازد و سر کیسه گشاد دزدی ها را شُل و هزینه آن را تامین کند.

زنده باد اتحاد و همبستگی انسانی! اتحادمان را بر مبنای درد مشترک تحکیم کنیم! دولت و حکومت را موظف به بازسازی منازل بصورت رایگان، تامین فوری نیازهای بلافصل مردم زلزله زده کنیم. جمهوری اسلامی تنها و تنها، اگر فشار اعتراض و همبستگی مردم زحمتکش را ببیند، عقب می نشیند. آخوندها موعظه میکنند که مردم خودشان مشکلاتشان را حل میکنند؛ یعنی حکومت مسئولیتی ندارد! باید یقه حکومت را محکم چسپید و گوشه ناچیزی از حقوق حقه مردم رنجدیده و داغ دیده را از حلقومشان بیرون کشید. این تنها به قدرت گسترش یابنده و هشیار این همبستگی انسانی ارزشمند ممکن است.

حزب کمونیست کارگری – حکمتیست ضمن ارج گذاری به رفتار انسانی و نوعدوستانه مردم شرافتمند در سراسر ایران، ضمن با اهمیت و با ارزش دانستن این تحرک انسانی و ضرورت گسترش آگاهانه و سازمانیافته آن، تاکید میکند که باید این روحیه و ظرفیت عظیم انسانی را به نیروی فشار برای وادار کردن حکومت اسلامی به متعهد شدن فوری به رفع نیازهای آنی و آتی زلزله زدگان تبدیل کرد. مردم! وعده های سرخرمن حکومت برای وام دادن را قبول نکنید! به دولت فشار بیاورید که بجای هزینه کردن برای توسعه طلبی اسلامی و تروریستی، بیدرنگ زندگی مردم را تامین کند.

حزب کمونیست کارگری ایران – حکمتیست
١٥ نوامبر ٢٠١٧

 

اعلامیه حزب حکمتیست: وقوع زلزله از مردم شهرهای ایران و عراق تلفات سنگین گرفت

 طبق اخبار منتشر شده ، نزدیکیهای ساعت ٢٢ شب گذشته دوازدهم نوامبر زمین لرزه ای به شدت بالاتر از ۷ ریشتر شهرهایی از استانهای کردستان، آذربایجان و زنجان و تعدادی از شهرهای کردستان عراق و قسمت شرق عراق را به شدت تکان داد. مرکز این زمین لرزه منطقه ازگله واقع در استان کرمانشاه تشخیص داده شده و پس لرزه های آن در بعضی شهرهای مرکزی ایران و عراق نیز اتفاق افتاده است. تا این لحظه این رویداد تلخ باعث خسارات جاني و مالي فراوان در شهر و روستاهاي ایران و عراق شده است. آمار اولیه تاکنونی نزدیک به ۳۵۰ کشته، چهار هزار زخمی و بالاتر از هفتاد هزار نفر بی مسکن و آواره را در دو سوی مرز ایران و عراق نشان میدهد. متاسفانه امکان تلفات جانی و مالی سنگین تر پش بینی میشود. بیشترین تلفات جانی و مالی در سرپل ذهاب و اطراف در استان کرمانشاه اتفاق افتاده است.

حزب کمونیست کارگری - حكمتيست ضمن ابراز همدردی و هسرنوشتی عمیق با خانواده جانباختگان و مصدومین این واقعه و مردم مناطق زلزله زده ، از مردم شهرهای ایران و عراق میخواهد به کمک مردم آسیب دیده و داغدیده در مناطق زلزله زده بشتابند. در این شرایط تعاون و همکاری جمعی و سازمانیافته مردم مهمترین اقدام یاری رسانی و کاهش تلفات جانی و مالی مردم مناطق آسیب دیده است. از فعالین پیشرو و انسانهای آزادیخواه،از نهادها و تشکلهای کارگری و اجتماعی متعهد به منافع مردم میخواهیم، بیدریغ به مردم مناطق زلزله زده در شهرو روستاهای ایران و عراق کمک رسانی کنند. با همبستگي و اقدامات انسانی باید درد و رنج آسيب ديدگان را کاهش دهیم.

در عین حال لازمست دم و دستگاه اداری و مسئولین دولتی مربوطه در ایران و عراق و کردستان عراق را موظف کرد پاسخگوی نیازها و مایحتاج مورد نیاز مردم مناطق زلزله زده باشند. تجربه نشان داده، بدون فشار و اعتراض از پایین، دولتها و مسئولین دولتی حاکم جوابگوی نیازهای مردم صدمه دیده نخواهند بود.

زنده باد تعاون و همکاری مردم در کمک رسانی به مناطق زلزله زده

حزب کمونیست کارگری - حکمتیست
بیست و دوم آبان ۱۳۹۶ - سیزدهم نوامبر ۲۰۱۷

 

پیام حسین مرادبیگی (حمه سور) دبیر کمیته مرکزی به کنگره هشتم حزب کمونیست کارگری ایران – حکمتیست

 با درودهای فراوان

برگزاری کنگره هشتم حزب، کنگره اکتبر، را تبریک گفته و خوشحالی خودم را از این بابت ابراز میدارم. این بار بیشتر از هر فرصت دیگری مشتاق حضور دراین کنگره و بودن در کنارتان بودم، متاسفانه ادامه معالجه، مرا از این آرزو محروم کرد. در دو سال گذشته یعنی از کنگره هفتم تا کنگره هشتم کارهای زیاد و به موقعی انجام گرفته است که در گزارش دفتر سیاسی حزب به کنگره آمده است. من نیز آن را تایید میکنم و دست رفقا را برای تلاش و زحمات شبانه روزیشان بگرمی میفشارم.
اوضاع سیاسی ایران در مقایسه با کنگره هفتم و روندی که جمهوری اسلامی در آن افتاده است، فرق زیادی کرده است. این را میتوان در افزایش تنفر و انزجار توده کارگر و دیگر مردم آزادیخواه از این حکومت که حتی عیان تر از چهار ماه پیش است، نیز نشان داد. حکومت کشتار و جنایت و سرکوب و فساد و تزویر و ریا که با اتکاء به نیروی سرکوبش خود را سرپا نگاهداشته است، بی اعتباریش را به سران خود این حکومت نیز منتقل کرده است. کارگران، زنان، جوانان در یک کلام نیروی جنبش آزادیخواهی در ایران با پی بردن به این وضعیت دارند فشار خود را برای ایجاد گشایش بیشتری به هدف بیرون ریختن این حکومت از جامعه ایران، افزایش میدهند. رجزخوانیهای متقابل خامنه ای و ترامپ نباید موجب کاهش فشار آنان بر جمهوری بشود. کارگران آگاه و نسل جوان سکولار و برابری طلب جامعه ایران مدتهاست به این شگردهای خامنه ای و سران این حکومت در به عقب راندن فشار اعتراضی این مردم پی برده اند. می بینیم نیروها و جریانات اپوزیسیون بورژواهم برای بهره برداری از این شرایط و تقویت و بسیج نیروی جنبش خود به حرکت درآمده اند. این اوضاع در واقع توپ را در زمین حزب ما قرار داه است که با آن چکار خواهد کرد؟

مساله اساسی ما وارد کردن قدرتمند طبقه کارگر و نیروی جنبش آزادیخواهی در ایران در تحولات سیاسی آتی در سرنگونی جمهوری اسلامی و انقلاب مورد نظر ماست. شرط این کار وجود یک رهبری کمونیستی و چپ قابل اتکاء و قابل انتخاب در جامعه ایران است. بدون آن این نیرو وارد انقلابی که ما میخواهیم نخواهد شد. لذا تامین این رهبری مهمترین وظیفه ما است و تمام قد خود را در برابر ما قرار داده است. میدانیم این کار ساده ای نیست. توقع و انتظار این مهم از حزب ما شاید زیادی و دور از دسترش بنماید، اما جریان کمونیستی کارگری ای که بخواهد در تحولات آتی ایران بر سر قدرت سیاسی نقش تعیین کننده خود را ایفاء کند، جز این راهی ندارد. واضح است که این کار به تلاش شبانه روزی نیاز دارد. به بودن هرچه بیشتر در جلو صحنه سیاست در ایران نیاز دارد. به فرصت ساختن و از فرصتها به موقع استفاده کردن نیاز دارد. به پروژهای عملی و امکانات لازم برای این کار و به نیروی کافی و دم دست و آماده برای پیشبرد آن و دهها اقلام دیگر از جدل و جدال سیاسی و کار و فعالیت نیاز دارد و لازم است که هرچه بیشتر خشت روی خشت آن را ساخت.

وجود قطعنامه اوضاع سیاسی و دو بیانیه جهانی و کارگری و بیش از 14 تا 15 قرار و بیانه دیگر هرچند من را از تکرار نکات بیشتری بی نیاز کرده است، اما لازم میدانم که روی چند نکته بعنوان شاخصهای تامین رهبری ای که در بالا به آن اشاره شد، تاکید کنم:

1- ادامه تقابل هر روزه با جمهوری اسلامی و سران آن روی مسائل گرهی جامعه ایران، طوریکه جامعه و مردم و یا لااقل بخشهایی از جامعه آن را به بینند و شاهد کارآئی آن باشند.
2- نقد و افشاء جریانات موسوم به "اعتدالی واصلاح طلب" درون و برون رژیمی، که اکنون از هر زمانی در میان مردم متنفر از جمهوری اسلامی بی اعتبار تر شده اند. همچنین نقد و افشاء دیگر احزاب و جریاناتی که تلاش میکنند در تحولات آتی نقطه سازشهای خود را به افق توده کارگر و دیگر مردم معترض به جمهوری اسلامی تبدیل کنند.
3- حضور در مبارزه روزانه طبقه کارگر برای بهبود شرایط زندگی و کار خود. تقویت این مبارزات کم ترین انتظاری است که از ما میرود. تامین حضور حزب در مبارزه روزانه برای بهبود زندگی طبقه کارگر پیش شرط تضمین رابطه بین اصلاحات و انقلاب است. برای حزبی که هم برای اصلاحات و هم برای سازماندهی انقلاب سوسالیستی مبارزه میکند.
4- تبدیل کردن حزب به حزب کارگران و رهبران کمونیست جنبش کمونیسم کارگری درون طبقه کارگر، کمونیستهای کارگری ای که در همه مراحل مبارزه طبقه کارگر هیچگاه افق منافع عمومی این طبقه را گم نمیکنند. این مساله برای ما در پیش برد امر مبارزه طبقه کارگر اهمیت استراتژیک دارد. چه در سازماندهی انقلاب سوسیالیستی و چه در حکومت کارگری. چرا که حکومت کارگری چیزی جز تبدیل کردن رهبران کارگری جنبش کمونیسم کارگری درون طبقه کارگر به اداره کنندگان جامعه سوسیالیستی و پیش برد اقتصاد سوسیالیستی نیست.
5- تاکید هرچه بیشتر روی ضرورت مارکسیسم و کمونیسم کارگری بعنوان تئوری طبقه کارگر در پیشبرد امر مبارزه این طبقه. طبقه کارگر تنها با دست بردن به مارکسیسم و کمونسیم کارگری قادر به الغای مالکیت خصوصی، قادر به الغای مالکیت بورژوائی و الغای کار مزدی خواهد شد. تمام تاریخ قرن بیستم و حتی قبل از آن و اکنون در اوایل قرن بیست و یکم گواه آن است که وقتی طبقه کارگر به مارکسیسم، تئوری کمونیسم کارگری خود، مجهز بوده است توانسته است بورژواری را ساقط و یا وادار به عقب نشینی کند. تجربه تحقق انقلاب کارگری اکتبر در صد سال قبل همین را تاکید میکند. رنگ عوض کردن و به میدان آمدن سوسیالیسم بورژوائی به اصلاحاتی برای دادن به اصطلاح چهره انسانی به سرمایه داری، در واقع برای سد کردن و تقابل با این کمونیسم بوده است. تمام تلاش کنونی اقشار مختلف بورژوازی جهانی هم در این دوره، چه راست محافظه کار و مستبد و نظامی، چه جریان فاشیست و راسیست آن بویژه که بعد از بحران جهانی سرمایه در سالهای 2007 – 2008 تشدید شده است، همگام با تشدید استثمار طبقه کارگر در ابعاد جهانی، به هدف عقب راندن "شبح کمونیسم" و بازگشت مارکس به میان این طبقه و جامعه هماهنگ شده است. نگاهی به اوضاع فعلی جهان کافی است تا متوجه این حقیقت شد که جهان در غیاب و در حاشیه ای شدن این جنبش به چه منجلابی تبدیل خواهد شد. مساله بر سر کوچکی و یا بزرگی ابعاد سازمانی حزب ما نیست. مهم این است که شاخص ما در این دوره این باشد و ما در جامعه با این پرچم شناخه شده و تداعی شویم. پرچمهای جنبشهای غیر کارگری کم نیستند. ازدیاد هر روزه طبقه کارگر در سراسر جهان و مقاومت این طبقه در مقابل بورژوازی و دول مربوطه همچنین گسترش مبارزه کارگران در ایران نقطه اتکاء ما و مایه خوش بینی ما در به میدان آمدن این جنبش است. تمام اهمیت مساله در این است که ما در این دوره پرچم مارکسیسم و کمونیسم کارگری را نمایندگی کنیم.

یک بار دیگر برگزاری کنگره هشتم حزب را تبریک گفته و دست یک یک شمارا به گرمی می فشارم و برایتان شادی و سلامتی و موفقیت آرزو میکنم.

4 نوامبر 2017

 

پلنوم ٣٦ کمیته مرکزی حزب حکمتیست برگزارشد

 بعد از برگزاری کنگره هشتم حزب حکمتیست، (کنگره اکتبر) کمیته مرکزی منتخب کنگره دوشنبه شش نوامبر٢٠١٧ - پانزده آبان ١٣٩٦ با حضور اکثریت اعضای کمیته مرکزی، پلنوم ٣٦ خود را برگزار کرد. پلنوم دو دستور زیر را بررسی و اجرا کرد:

١- انتخاب دبیر کمیته مرکزی و دفتر سیاسی
٢- وارد کردن اصلاحات کتبی پیشنهادی به اسناد مصوب کنگره و بررسی قرار های باقیمانده از کنگره.

در دستور انتخاب دبیر کمیته مرکزی، رفقا پروین کابلی، سیف خدایاری و فاتح شیخ کاندید شدند و رفیق فاتح شیخ به عنوان دبیر کمیته مرکزی انتخاب شد. سپس انتخابات دفتر سیاسی برگزار گردید و از میان کاندیداها دوازده رفیق: پروین کابلی، جمال کمانگر، رحمان حسین زاده، رضا کمانگر، سیاوش دانشور، سیوان کریمی، سعید یگانه، صالح سرداری، عبدالله دارابی، ملکه عزتی، ناصر مرادی و همایون گدازگر به عضویت دفتر سیاسی انتخاب شدند.

در دستوردوم ، بنا به وظیفه ای که کنگره هشتم به پلنوم منتخب خود واگذار کرده بود، اصلاحات پیشنهادی بر اسناد مصوب کنگره بررسی شد. پلنوم با تصویب بخشی از اصلاحات، اسناد مصوب کنگره را نهایی و آماده انتشار کرد. به دلیل کمبود وقت، پلنوم بررسی قرارهای باقیمانده را به دفتر سیاسی منتخب خود سپرد تا در اولین فرصت ممکن بررسی و در صورت تصویب، به عنوان اسناد کنگره هشتم حزب آماده انتشار کند.

پس از پایان پلنوم، دفتر سیاسی منتخب در نشستی با حضور اکثریت اعضاء، رئیس دفتر سیاسی و هیئت اجرایی دفتر سیاسی را انتخاب کرد. ابتدا رفیق رحمان حسین زاده به اتفاق آرای حاضرین به عنوان رئیس دفتر سیاسی انتخاب شد. سپس دیگر اعضای هیئت اجرایی دفتر سیاسی انتخاب شدند. هیئت اجرایی دفتر سیاسی عبارتند از رفقا: رحمان حسین زاده، سیاوش دانشور، عبدالله دارابی، پروین کابلی و ناصر مرادی. هیئت اجرایی دفتر سیاسی رفیق ناصر مرادی را به عنوان دبیر اجرائی خود انتخاب کرد.

حزب کمونیست کارگری ایران – حکمتیست
نهم نوامبر۲۰۱۷ - هجده آبان ۱۳۹۶

Subscribe to this RSS feed