»»
اخباروگزارشات کارگری:  - اعتصاب وتجمع کارگران محور گستر جهاد ن
اخبار و گزارشات کارگ:  - ادامه اعتراضات کارگران کارخانه کیان ک
آلترناتیو کارگری و س: مصاحبه اکتبر با فاتح شیخ درباره اعتراضات
پیام قاطع خیزش اجتما:  خیزش توده ای اخیر در واقع اعتراض اجتماع
حمله تجاوزکارانه دول: جذب حمایت افکارمردم آزادیخواه و مترقی جه
گزارش تصویری تظاهرات: گزارش تصویری تظاهرات علیه حمایت بی بی سی
اخبار و گزارشات کارگ: - اعتصاب متحدانه کارگران کاغذ پارس - از
جنبش توده اى براى سر:  مصاحبه با راديو انترناسيونال درباره ١٨
تهدیدات نظامی و لشکر:  دولت فاشیت ترکیه از شب پنجشنبه ۱۸ ژانوی
نشریه اکتبر شماره 23: اکتبر نشریه کمیته کردستان حزب کمونیست کا
بیانیه احزاب و سازما:  خیزش کارگران، جوانان، زنان آزاده و تهید
اخبار و گزارشات کارگ:  زنده باد یاد کارگران وآتش نان جان باخته
اهمیت اعتصابات کارگر:  چندین رویداد جنبش کارگری ایران طی ماهها
رضا رخشان و سقوط تا :  اعتراضات اخیر چند هفته گذشته جامعه ایرا
اصلاحات، رفراندوم، س:  جنبش اعتراضی مردم در سه هفته اخیر خواست
دیماە ٩٦، دە روزی کە:  جامعە ایران ٣٩ سالە تشنە آزادی، برابری

اخباروگزارشات کارگری2بهمن1396

 - اعتصاب وتجمع کارگران محور گستر جهاد نصر دراعتراض به عدم پرداخت8ماه حقوق مقابل شرکت

- تجمع اعتراضی معلمان مدارس غیردولتی یزد نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل استانداری

- پایان اعتصاب دو روزه کارگران کارخانه کاغذسازی پارس درهفت تپه

- پیرامون طوماراعتراضی کارگران خبازیهای سنندج

وقتی سانسور حاکم است....

- شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران در مراسمی از وکلای معلمان زندانی تقدیر کرد

- برچسب معتاد زدن به کشته شدگان در بازداشتگاهها، عذری بدتر از گناه!

- به دلیل عدم واریز حق بیمه کارگران شرکت واحد، تامین اجتماعی اعتبار دفترچه های درمانی را تمدید نمی کند

- ادامه بلاتکلیفی معیشتی وشغلی کارگران کارخانه لاوان تابلو

- عدم پرداخت 10ماه حقوق کارگران مجتمع فولاد نطنز

تهدید به اخراج کارگران برای جلوگیری ازتجمعات اعتراضی

- عدم پرداخت 2ماه حقوق2هزار کارگر حفاری شمال

- عدم پرداخت ماه ها حقوق راننده‌های اتوبوسرانی آبادان

- عدم پرداخت 3ماه حقوق کارگران کارخانه چوب وکاغذ مازندران

- عدم پرداخت11ماه مطالبات پرستاران استان فارس

- سخنان خانواده های جان باختگان نفتکش ایرانی درباره مراسم فرمایشی بزرگداشت*

- اهالی منطقه لوداب دراعتراض به نداشتن راه ارتباطی مناسب جاده را مسدود کردند

- اعتصاب کامیونداران ویژه بتن مشهد دراعتراض به ثابت ماندن کرایه‌ها

اعتصاب وتجمع کارگران محور گستر جهاد نصر دراعتراض به عدم پرداخت8ماه حقوق مقابل شرکت

روزیکشنبه اول بهمن ماه، کارگران محور گستر جهاد نصر دراعتراض به عدم پرداخت 8ماه حقوق دست از کارکشیده ومقابل این شرکت در کرمان تجمع کردند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،یکی از کارگران گفت : امروز بعد از ۸ ماه کاردمان به استخوان رسیده و چون هزینه بنزین نداشتیم تا به سر کار برویم در مقابل شرکت اعتراض کرده ایم آخر ما نمی دانیم چرا این مسئولان درک نمی کنند بی حقوقی و بدون دستمزد بودن کارگر را از زندگی ناامید می کند و شرمنده زن و بچه می شود .

یکی دیگر از کارگران افزود : از مدیران این شرکت شنیده ایم از دفتر تهران ۴ ماه حقوق برای کارگران پرداخت شده است اما مدیر عامل این پول را برای خرید دستگاه های جدید اختصاص داده است ،لذا سئوال ما این است اگر دستگاه داشته باشید اما کارگری که علاقه ایی به کار ندارد به واسطه نبود پولی که در قبال کاری سخت انجام داده است برایش چه سودی دارد ؟؟

دیگر کارگر این شرکت اذعان کرد : دیگر نمی توانیم از جلوی مغازه داران محله گذر کنیم از بس که شرمنده ایم و توان پرداخت پول مواد غذایی که از آنان خریداری کرده ایم را نداریم یک درصد فکر کنید این مغازه دار هم مانند مدیران ما را درک نکنند و به ما جنس ندهد انوقت بدون حقوق باید سنگ بخوریم تا زنده بمانیم ؟؟؟

یکی دیگر از کارگران تاکید کرد : اگر تا کنون بر سر کار ایستاده ایم به علت بیمه ایی بوده که در حق ما اجحاف نکردند و آن را پرداخته اند لذا اکنون نیازمند دریافت حقوق مان هستیم .

تجمع اعتراضی معلمان مدارس غیردولتی یزد نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل استانداری

صبح روز دوشنبه دوم بهمن ماه،جمعی از معلمان مدارس غیردولتی(بسته حمایتی یا خرید خدمت)*دراعتراض به بلاتکلیفی استخدامی،سطح پایین حقوق وعدم پرداختش بمدت 9ماه وبیمه ناقص دست به تجمع مقابل استانداری زدند.

براساس گزارشات منتشره ،یکی از معلمان تجمع کننده با اشاره به طرح خرید خدمات آموزشی در دولت که زیر نظر آموزش‌ وپرورش اجراشده است گفت: تمام معلمان بسته های حمایتی دارای مدرک لیسانس و فوق‌لیسانس و دکترا هستند و بیشتر از خانواده‌های فرهنگی می‌باشند با حقوق دریافتی 400هزار تومان که الآن میانگین حقوق 700هزار تومان است که همین حقوق دارای نوسان می‌باشد.

وی با اشاره به حقوق 700هزارتومانی و بیمه 21 روزه افزود، از فروردین تا به امروز یعنی 9 ماه حقوقی دریافت نکرده‌ایم.

این معلم معترض ادامه داد: ازلحاظ امنیت شغلی وقتی اعتراضی راجع به حقوق و مزایا می‌شود به‌راحتی می‌گویند که اگر راضی نیستید از این شغل انصراف دهید خیلی از مسئولین به ما توصیه می‌کنند که نامه‌نگاری‌هایی که طی سه سال انجام‌شده هیچ فایده‌ای ندارد.

یکی دیگر از معلمان گفت: یکی از مشکلاتی که معلمین حق‌التدریسی در استان دارند در حال حاضر سه ماه از سال تحصیلی گذشته است و هنوز وضعیت قرارداد مشخص نیست و امنیت شغلی به‌هیچ‌وجه وجود ندارد که از 365 روز سال 169 روز حقوقی در کار نیست و این مشکل بسیار بزرگی است که 6ماه حقوق و بیمه‌ای نداشته باشیم.

یکی دیگر از معلمان حاضر در این تجمع با اشاره به اینکه آخرین حقوقی که به آن‌ها داده شده، مربوط به سال گذشته بوده، اظهار داشت: از سال قبل تحصیلی حقوق ماه‌های فروردین، اردیبهشت و خرداد و از امسال هم حقوق مهر، آبان، آذر و دی پرداخت نشده است.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر معلمان، سایر کادر این مدارس که تابستان هم مجبور بودند سر کار باشند حقوق تابستان را هم دریافت نکردند و الان 9 ماه حقوق آن‌ها عقب افتاده است.

این معلم با ابراز نارضایتی از تبعیضی که بین آن‌ها و سایر معلمان وجود دارد، گفت: متاسفانه با وجودی که بیمه دیگر معلمان 30 روزه و سالانه است، ما بیمه 21 و حتی 19 روزه داریم و بیمه‌های ما هم شش ماهه رد می‌شود.

یکی دیگر ازمعلمان معترض ادامه داد: در این زمینه مسئولان تا به الان قول‌های زیادی به ما داده‌اند و حتی معاون وزیر آموزش و پرورش به جمع ما آمد و قول داد که حقوق پرداخت شود ولی همه حرف‌های آن‌ها شعار بود و هیچ اقدامی انجام نشده است.

وی با طرح این سئوال که آیا مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد می‌تواند بدون دریافت حتی یک ماه حقوق زندگی خود را بگذراند که ما باید 9 ماه بدون حقوق زندگی کنیم، گفت: ما الان صحبت‌های هیچ یک از مدیران استان را نمی‌خواهیم چرا که فقط وعده توخالی می‌دهند و تنها باید استاندار به جمع ما بیاید و حرف‌های ما را بشنود.

وی افزود: البته استاندار قبل هم به ما قول داده بود که مشکل ما زود حل شود ولی این وعده‌ها هم توخالی بود و هیچ اقدامی برای رفع مشکل ما انجام نشد. در قول هایی که مسئولان به ما داده بودند بیان شده بود که افزایش حقوق، بیمه 30 روزه و پرداخت حقوق در موعد مقرر انجام شود ولی هیچ یک از این‌ها به حقیقت نپیوست.

*یک مدرسه دولتی که ثبت نام دانش آموزان و همه مراتبش مطابق مقررات انجام شده است به یک موسسه غیر دولتی واگذار می گردد و به ازای شهریه مصوب غیر دولتی مبالغ دانش آموزان از طرف دولت به حساب موسسه واریز می شود. بدیهی است که قرارداد بیمه و پرداخت و به کار گیری نیرو با موسسه می باشد و ادارات آموزش و پرورش صرفا می توانند در بکارگیری نیروی شایسته و صلاحیت فرایند کاری افراداعمال نظرنمایند.

دراستان یزد 54 مدرسه حمایتی وجود داردکه در این 54 مدرسه، 840 معلم در حال تحصیل هستند .

پایان اعتصاب دو روزه کارگران کارخانه کاغذسازی پارس درهفت تپه

برخی منابع خبری در کارخانه کاغذسازی پارس از خاتمه اعتصاب دو روزه کارگران کاغذسازی پارس درهفت تپه و بازگشت به کار تمامی کارگران شاغل در آن خبر می‌دهند.

بنابه گزارش منتشره، برپایه اظهارات کارگران، به دنبال مذاکرات در جلسه شورای تامین شهرستان شوش که روز گذشته یکشنبه (یکم دی ماه) انجام شد، اعتصاب کارگران کارخانه کاغذسازی پارس پس از گذشت دو روز خاتمه یافته و در حال حاضر کارگران بخش‌های مختلف به فعالیت حرفه‌ای خود مشغولند.

این کارگران از روز شنبه هفته جاری تا شامگاه روز یکشنبه (یکم بهمن ماه) در اعتراض به به شیوه اجرای قانون طرح طبقه‌بندی مشاغل در این واحد صنعتی در اعتصاب به‌سر می‌بردند.

به گفته کارگران معترض کارخانه کاغذسازی پارس، قانون طرح طبقه‌بندی مشاغل که اخیرا در این واحد تولیدی اجرا شده، باعث ایجاد شکاف درآمدی میان کارگران شده به طوری که در عمل همه کارگرانی که اینجا کار می‌کنند، به نسبت مساوی از مزایای این طرح برخودار نشده‌اند.

به نقل از کارگران کاغذسازی پارس گفته می‌شود، طی دو روز گذشته تعدادی از مسئولان شهرستانی همانند اداره کار و فرمانداری با حضور در اجتماع کارگران کاغذسازی درباره رفع مشکلات آن‌ها وعده رسیدگی دادند.

پیرامون طوماراعتراضی کارگران خبازیهای سنندج

وقتی سانسور حاکم است....

سه شنبه گذشته جمعی از کارگران خبازیهای سنندج مراتب اعتراضشان را نسبت به وضعیت نامناسب معیشتی خود، طی طوماری رو به استاندار کردستان نوشته و رونوشت آن را به برخی از نهادها و ارگانهای دولتی ذیربط در سنندج فرستادند.

یک نسخه از این طومار جهت انتشار به وب سایت ایلنا هم فرستاده شد که متاسفانه برخی از مطالب این طومار گویا به مذاق تعدادی از آقایان دولتی بویژه در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوش نیامده و مسئولین ایلنا به دور از اخلاق حرفه ای حرفه روزنامه نگاری اقدام به سانسور آن کردند که البته به دلیل سابقه طولانی سانسور در مطبوعات و رسانه های کشور، این اقدام خیلی تعجب برانگیز نبود.

حال به دلیل اینکه در ایران تریبونی وجود ندارد تا طبقه کارگر بتواند آزادانه حرفها، دردها و رنجهای خود را مطرح کند، بنده اقدام به انتشار متن کامل و بدون سانسور طومار اعتراضی جمعی از کارگران خبازیهای سنندج در صفحه فیسبوک خود، کردم.

در پایان ضمن محکوم نمودن اقدام مسئولین وب سایت ایلنا در حذف و سانسور بسیاری از مطالب طومار، بنده بعنوان یک شهروند ایرانی خواهان لغو سانسور سیستماتیک حاکم بر رسانه ها و مطبوعات کشور هستم.

یدی صمدی

درهمین رابطه:

*اخباروگزارشات کارگری-30دی ماه 1396:

طومار کارگران نانوایی‌های استان کردستان برای افزایش دستمزد،تشکل یابی مستقل و سخت و زیان‌آورمحسوب شدن کارشان

جمعی از کارگران نانوایی‌های استان کردستان با امضای طوماری خطاب به استانداری کردستان، خواهان افزایش دستمزد،تشکل یابی مستقل و سخت و زیان‌آورمحسوب شدن کارشان شدند.

دراین طوماری که 30دی ماه رسانه ای شد، آمده است:

سال‌هاست ما کارگران خباز از افزایش دستمزدهایمان برابر با قانون بی‌بهره بوده‌ایم، هرچند دستمزدهای به اصطلاح قانونی هم دردی از رنج‌های ما کارگران نمی‌کاهد؛ اما همین حداقل‌های بخور و نمیر قانونی هم برای ما کارگران خباز، اعمال نمی‌شود. دلیل عدم افزایش چندین ساله دستمزد ما کارگران، حاکم بودن عرفی غیرقانونی در تعیین دستمزد ما کارگران است و آن منوط کردن افزایش دستمزدها به افزایش نرخ نان است که عملی کاملا غیرقانونی تلقی می‌شود. افزایش نیافتن چندین ساله دستمزد ما کارگران معیشت‌مان را سخت به مخاطره انداخته؛ به نحوی که دریافتی یک کارگر خباز ماهیانه به طور میانگین 700 الی 800 هزار تومان است که با کسر هزینه‌های یک کارگر در کارگاه خبازی از قبیل سهم بیمه ماهیانه کارگر، هزینه یک وعده غذا، هزینه ایاب و ذهاب کارگر و … چیزی از آن باقی نمی‌ماند؛ عمق فاجعه زمانی نمایان‌تر می‌گردد که ما کارگران بایستی با این مبلغ ناچیز هزینه مسکن، درمان، آموزش، خوراک، پوشاک، قبوض آب، برق، گاز، تلفن و … که در این روزها با وجود گرانی و تورم لگام گیسخته سر به فلک کشیده را پرداخت نماییم، در این حال و با داشتن چنین درآمدی، حتی قادر به تامین ابتدایی‌ترین نیازهای‌مان نیستیم، نیازهایی که دیگر برای ما کارگران به کالای لوکس مبدل گشته است.

نمایندگان‌مان بارها و بارها شما را مطلع کرده‌اند که کار در کارگاه خبازی جزو مشاغل سخت و زیان‌آور می‌باشد و می‌بایست کارگران شاغل در این حرفه از بازنشستگی پیش از موعد بهره‌مند شوند، اما متاسفانه تنها شاطر و نان درآر به دلیل ارتباط مستقیم با گرما، این قانون برایشان اعمال می‌گردد، در حالی که مشاغل وابری، چونه‌گیری و خمیرگیری به دلیل ایستادن کارگر به‌طور ثابت برای ساعت‌های طولانی از لحاظ سخت و زیان‌آور بودن از شاطری و نان درآری کمتر نمی‌باشد؛ به طوری که این کارگران در معرض بیماری‌هایی از قیبل واریس، دیسک کمر و … قرار دارند؛ همچنین به دلیل ریزگردهای آرد در فضای کارگاه خبازی بسیاری از کارگران خباز به بیماری تنگی نفس و آسم مبتلا شده‌اند اما کمیته سخت و زیان‌آور تا به حال به این خواسته به حق رای منفی داده است.

خواسته های ما کارگران خباز امضا کننده این طومار:

1- در اسرع وقت موضوع عدم افزایش چندین ساله دستمزدهای‌مان رفع شده و از این به بعد ما کارگران خباز می‌خواهیم برابر قانون هر ساله از افزایش دستمزد بهره‌مند شویم و این عرف غیرقانونی که افزایش دستمزد کارگر خباز را به افزایش نرخ نان منوط کرده‌اند، برچیده شود؛ چون به زعم ما قرار افزایش نرخ نان که در برنامه بودجه سال 97 تعریف شده در راستای اهداف سیاسی و اقتصادی دولت و به نفع شریک اجتماعی‌شان (کارفرمایان) می‌باشد، نه در راستای رفاه اجتماعی طبقه کارگر.

2- تمامی کارگران شاغل در کارگاه‌های خبازی به دلایلی که شرح آن داده می‌شد، می‌بایست کار آنها سخت و زیان‌آور تلقی شده و همه آنان از بازنشستگی پیش از موعد بهره‌مند گردند.

3- خواستار آزادی کنش صنفی و امکان تشکل‌یابی مستقل کارگران خبازهستیم.

*متن گزارش 30دی ماه ایلنا:

کارگران خباز استان کردستان خطاب به استانداری:

خبازانی که نان سفره شهروندان را تامین می‌کنند، نان در سفره ندارند

خبازانی که نان سفره شهروندان را تامین می‌کنند، نان در سفره ندارند

جمعی از کارگران نانوایی‌های استان کردستان با امضای طوماری خطاب به استانداری کردستان، خواهان برآورده شدن مطالبات خود ازجمله افزایش عادلانه دستمزدها و امکان استفاده از بازنشستگی پیش از موعد شدند.

به گزارش ایلنا، در طوماری که جمعی از کارگران خباز استان کردستان امضا کرده‌اند، آمده است: سال‌هاست ما کارگران خباز از افزایش دستمزدهایمان برابر با قانون بی‌بهره بوده‌ایم، هرچند دستمزدهای به اصطلاح قانونی هم دردی از رنج‌های ما کارگران نمی‌کاهد؛ اما همین حداقل‌های بخور و نمیر قانونی هم برای ما کارگران خباز، اعمال نمی‌شود. دلیل عدم افزایش چندین ساله دستمزد ما کارگران، حاکم بودن عرفی غیرقانونی در تعیین دستمزد ما کارگران است و آن منوط کردن افزایش دستمزدها به افزایش نرخ نان است که عملی کاملا غیرقانونی تلقی می‌شود. افزایش نیافتن چندین ساله دستمزد ما کارگران معیشت‌مان را سخت به مخاطره انداخته؛ به نحوی که دریافتی یک کارگر خباز ماهیانه به طور میانگین 700 الی 800 هزار تومان است که با کسر هزینه‌های یک کارگر در کارگاه خبازی از قبیل سهم بیمه ماهیانه کارگر، هزینه یک وعده غذا، هزینه ایاب و ذهاب کارگر و ... چیزی از آن باقی نمی‌ماند؛ عمق فاجعه زمانی نمایان‌تر می‌گردد که ما کارگران بایستی با این مبلغ ناچیز هزینه مسکن، درمان، آموزش، خوراک، پوشاک، قبوض آب، برق، گاز، تلفن و ... که در این روزها با وجود گرانی و تورم لگام گیسخته سر به فلک کشیده را پرداخت نماییم، در این حال و با داشتن چنین درآمدی، حتی قادر به تامین ابتدایی‌ترین نیازهای‌مان نیستیم، نیازهایی که دیگر برای ما کارگران به کالای لوکس مبدل گشته است.

در ادامه این نامه اعتراضی می‌خوانیم: نمایندگان‌مان بارها و بارها شما را مطلع کرده‌اند که کار در کارگاه خبازی جزو مشاغل سخت و زیان‌آور می‌باشد و می‌بایست کارگران شاغل در این حرفه از بازنشستگی پیش از موعد بهره‌مند شوند، اما متاسفانه تنها شاطر و نان درآر به دلیل ارتباط مستقیم با گرما، این قانون برایشان اعمال می‌گردد، در حالی که مشاغل وابری، چونه‌گیری و خمیرگیری به دلیل ایستادن کارگر به‌طور ثابت برای ساعت‌های طولانی از لحاظ سخت و زیان‌آور بودن از شاطری و نان درآری کمتر نمی‌باشد؛ به طوری که این کارگران در معرض بیماری‌هایی از قیبل واریس، دیسک کمر و ... قرار دارند؛ همچنین به دلیل ریزگردهای آرد در فضای کارگاه خبازی بسیاری از کارگران خباز به بیماری تنگی نفس و آسم مبتلا شده‌اند اما کمیته سخت و زیان‌آور تا به حال به این خواسته به حق رای منفی داده است.

در انتهای نامه خواسته‌های کارگران خباز اعلام شده و آمده‌است: ما کارگران خباز امضا کننده این طومار، خواسته‌های خود را به شرح زیر تقدیم حضورتان می‌داریم:

در اسرع وقت موضوع عدم افزایش چندین ساله دستمزدهای‌مان رفع شده و از این به بعد ما کارگران خباز می‌خواهیم برابر قانون هر ساله از افزایش دستمزد بهره‌مند شویم و این عرف غیرقانونی که افزایش دستمزد کارگر خباز را به افزایش نرخ نان منوط کرده‌اند، برچیده شود؛ چون به زعم ما قرار افزایش نرخ نان که در برنامه بودجه سال 97 تعریف شده در راستای اهداف سیاسی و اقتصادی دولت و به نفع شریک اجتماعی‌شان (کارفرمایان) می‌باشد، نه در راستای رفاه اجتماعی طبقه کارگر.
تمامی کارگران شاغل در کارگاه‌های خبازی به دلایلی که شرح آن داده می‌شد، می‌بایست کار آنها سخت و زیان‌آور تلقی شده و همه آنان از بازنشستگی پیش از موعد بهره‌مند گردند.
در پایان نیز کارگران خباز خواستار آزادی کنش صنفی و امکان تشکل‌یابی مستقل خبازان شده‌اند.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران در مراسمی از وکلای معلمان زندانی تقدیر کرد

روز یکشنبه ۱۳۹۶/۱۰/۲۳ از سوی شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران از وکلای معلمان زندانی تقدیر و تشکر به عمل آمد.

تشکل های صنفی تهران، همدان، خمینی شهر، شهرضا، اسلامشهر به نمایندگی از شورای هماهنگی در این مراسم حضور داشتند.

درابتدای این مراسم از زحمات عبدالفتاح سلطانی وکیل سرفراز زندانی، که در طی سال های گذشته همواره حامی معلمان و فعالان صنفی بوده است تقدیر و تشکر به عمل آمد. در این مراسم لوح تقدیری همراه با یک تابلو فرش به رسم یادبود به خانم معصومه دهقان (همسر آقای سلطانی) تقدیم گردید.

در ادامه برنامه از آقای سید حسین تاج به عنوان وکیل اسماعیل عبدی تقدیر و تشکر به عمل آمد. حسین تاج از جمله وکلای جوانی است که در حمایت از معلمان زندانی تلاش های موثری انجام داده است.

در ادامه ی مراسم از زحمات وکیل جوان و فعال همدانی، سید افشین ابراهیمی تقدیر و تشکر به عمل آمد. افشین ابراهیمی وکیل فعالان صنفی استان همدان است ایشان در سالهای گذشته وکالت رضا مسلمی و ایرج انصاری را بر عهده داشته است.

شورای هماهنگی همچنین از خدمات و زحمات آقای رستمیان وکیل آقای محمود بهشتی تقدیر و تشکر به عمل آورد. در این مراسم خانم آدینه بیگی به نمایندگی از محمود بهشتی حضور داشتند.

پیمان حاج محمود عطار وکیل دیگری بود که در این مراسم مورد تقدیر قرار گرفت، عطار در سالیان گذشته زحمات زیادی برای پیگیری پرونده فعالان صنفی متقبل شده است .

شورای هماهنگی به هریک از وکلای برجسته یک لوح تقدیر همراه با تابلو فرش اهدا نمود.

برچسب معتاد زدن به کشته شدگان در بازداشتگاهها، عذری بدتر از گناه!

در جریان سرکوب اعتراضات خیابانی مردم به تنگ آمده از گرانی و فقر و بیکاری، بنا به آمار اعلام شده 21 نفر با شلیک مستقیم گلوله سرکوبگران کشته شده و تاکنون خبر کشته شدن 10 نفر از بازداشت شدگان در بازداشتگاهها اعلام گردیده است. دستگاهها و مقامات دخیل در سرکوب برای تبرئه خود از قتل بازداشت شدگان، به همه آنها برچسب معتاد زده اند و مدام از طریق تریبونها و رسانه های خود می گویند که این افراد به خاطر اعتیاد بازداشت شده و نهایتا اقدام به خودکشی کرده اند ویا به خاطر نرسیدن مواد مخدر به آنها فوت شده اند!

این ادعا از نوع ادعاهای نخ نمائیست که کسی به آن باور ندارد. اما فرض محال را بر این بگذاریم که چنین ادعائی صحت داشته باشد و کشته شدگان در بازداشتگاهها معتاد بوده و خودکشی کرده اند یا به دلیل نرسیدن مواد مخدر مرده اند!

آیا این بهانه مناسبی برای یک سیستم و نظام حاکم بر یک جامعه خواهد بود که در قبال نیست و نابود شدن انسانهائی از جامعه تحت حاکمیتش هیچ مسؤلیتی را نپذیرد و خود را مبرا از تقصیر جلوه دهد؟ چه سیستمی، چه عواملی و چه کسانی باعث شده اند که جوان های زیر 30 سال و 20 سال به اعتیاد و مصرف مواد مخدر روی بیاورند؟ چرا زنان بیشماری تن فروش شده اند؟ چرا کلیه فروشی، قرنیه و کبد فروشی و فروش هر اندام بدن انسان وسیعا رواج یافته است و در نتیجه آن، فروشندگان اندامها دچار نقص عضو دائمی می گردند؟ چرا آمار خودکشی تا این حد بالاست و به کودکان هم سرایت کرده است؟ چرا تا حالا بیش از 20 نفر از زلزله زدگان استان کرمانشاه خودکشی کرده اند و چرا پدر خانواده زلزله زده در سرپل ذهاب اقدام به سوزاند خود و زن و فرزندانش با چادری که در این سرمای کشنده، زیر آن با هزار درد و رنج شب و روز را می گذرانند کرده بود؟

هیچیک از این بلایا، طبیعی و همزاد با انسانهائی که امروز در جامعه ایران به آن دچار شده و مدام قربانی و نابود می گردند، نبوده اند. دلایل همه این فجایع، فقر، بیکاری و نداری و سر باز زدن دولت از انجام وظایفش در قابل تأمین زندگی مردم بوده وهست که این گونه در سطح میلیونی انسانها را درگیر کرده و زندگیشان را به تباهی و تلاشی کشانده و نهایتا خودکشی را به عنوان تنها راه خلاصی از تحمل درد و محنتهای بی پایان در مقابلشان قرار داده است.

ریشه ها و عوامل سوق دهنده انسانهای جامعه به بلای تباه کننده و نابود کننده ای مانند اعتیاد که امروز دستگاهها و مقامات حاکم بر جامعه از آن به عنوان بهانه ای برای تبرئه خود از کشته شدن بازداشت شدگان در جریان اعتراضات خیابانی مردم استفاده می کنند، حقوقهای پنج برابر زیر خط فقر، معوقات چندین ماهه و حتی سالیانه همین چندرغاز حقوق، بیکاری و نداری هستند که دهها سال است ما کارگران آنها را فریاد می زنیم و علیه آن مبارزه و اعتراض می کنیم ولی همواره پاسخ به اعتراضات و مطالبات ما سرکوب، پیگرد و بازداشت و زندان بوده است.

با وجود همه این مصیبت ها که توسط طبقه حاکم و نظام مدافع آن بر جامعه تحمیل می شود، اما تأمین امنیت جانی و حفظ سلامتی متهمان و زندانیان بی چون و چرا بر عهده حکومتهاست و هیچ دولت و حکومتی، حتی اگر نهادها و ارگانهایش مستقیما در به قتل رساندن بازداشت شدگان و زندانیان نقش نداشته باشند، نمی تواند در برابر به خطر افتادن سلامت یا از دست رفتن جان زندانیان، از خود رفع مسؤلیت کند. در نتیجه مسببین مرگ بازداشت شدگان اعتراضات اخیر به هر دلیلی جان خود را از دست داده اند و حتی کسانی که قبلا مانند شاهرخ زمانی در زندان جان خود را از دست داده اند، مجموعه دستگاههای مرتبط با زندانی نمودن افراد هستند.

جوانمیر مرادی 2/11/1396

به دلیل عدم واریز حق بیمه کارگران شرکت واحد، تامین اجتماعی اعتبار دفترچه های درمانی را تمدید نمی کند

در سال های اخیر به دلیل سوء مدیریت در شرکت واحد با وجود اینکه حق بیمه از حقوق کارگران کسر می شود اما به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز نمی گردد. و به همین دلیل عدم تمدید اعتبار دفترچه های درمانی کارگران باعث استرس مضاعف بر آنان و تبدیل به معضل دایمی شده است.

روز گذشته همسر یکی از همکاران که برای درمان نیاز به مراجعه به بیمارستان داشت. به دلیل اینکه تامین اجتماعی اعتبار دفترچه درمانی را تمدید نمی کرد علاوه بر درد ناشی از بیماری فشار روحی و استرس مضاعفی به دلیل عدم اعتبار دفترچه درمانی به ایشان تحمیل شد.

برگرفته از کانال تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

ادامه بلاتکلیفی معیشتی وشغلی کارگران کارخانه لاوان تابلو

بلاتکلیفی معیشتی وشغلی کارگران کارخانه لاوان تابلو وارد یازدهمین ماه شد.

به گزارش یک منبع خبری محلی،حقوق کارگران کارخانه لاوان ازاول فروردین سال جاری تابه امروز پرداخت نشده است واین واحدتولیدی کماکان تعطیل وبحال خودرها شده است.

درهمین رابطه:

دومین تجمع اعتراضی کارگران کارخانه لاوان تابلونسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق مقابل استانداری کرمان

روزیکشنبه نوزدهم آذرماه، کارگران کارخانه لاوان تابلو برای دومین بار*دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوقشان مقابل استانداری کرمان تجمع کردند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،نمایندهکارگران تجمع کننده گفت : ابتدای همین ماه به این جا آمدیم تا از مسئولین استانداری بخواهیم در رفع و رجوع مشکل ما کاری انجام دهند، آنها در پاسخ قول مساعد و پیگیری را دادند ، ما نیز مجددا به محل کار بازگشتیم و با اینکه نزدیک به یکسال است که حقوق دریافت نکرده ایم در محل کار حاضر شدیم.

وی گفت: من به مسئولین می گویم اگر فقط یک روز در خانه چیزی برای خوردن نداشته باشید چه می کنید؟ اکثر کارگران متاهل هستند ، چقدر می توانیم سربار خانواده همسر و یا والدین خودمان باشیم ، با این روزهای بحرانی چطور می توانیم با دست خالی جوابگوی همسر و فرزندانمان باشیم؟؟؟!!!

مسئولین قول پیگیری دادند که مشکل حقوق حل می شود ولی این طور نشد؟ چقدر می توانیم تحمل کنیم باور کنید برخی از خانواده های همین کارگران دچار بحران شده و برخی حتی به جدایی کشیده شده است.

*تجمع اعتراضی کارگران کارخانه لاوان تابلو مقابل استانداری کرمان

صبح روزشنبه چهارم آذرماه، کارگران کارخانه لاوان تابلودراعتراض به عدم پرداخت 9ماه حقوق و وعده های توخالی مسئولان کشوری واستانی، دست به تجمع مقابل استانداری کرمان زدند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،یکی از کارگران معترض این واحد تولیدکننده تابلوهای فشار ضعیف و فشار متوسط و واقع در شهرک صنعتی شماره 2کرمان (خضراء)، گفت : حدود ۹ ماه است که این شرکت حقوق کارگرانش را پرداخت نکرده است و اکثر همکاران متاهل هستند و از همین راه امرار معاش می کنند و شغل دیگری ندارند و این معضل منجر شده تا برخی از آنان دچار مشکلات خانوادگی و از هم پاشیده شدن آن شوند.

وی در ادامه بیان کرد: همه مسئولین آگاه هستند با هزینه ها و درآمدی که در جامعه امروزی هست از جمله گرانی، چگونه می توان با بی حقوقی زندگی کرد. حدود سه ماه پیش به استانداری مراجعه کردیم وعده هایی داده شد تا با رایزنی بتوانند مشکل را حل نمایند، ولی این طور نشد.

وی افزود: وعده هایی از طرف استاندار ، پور ابراهیمی نماینده مجلس و ترکان مشاور رئیس جمهور که سه ماه و نیم پیش حضورا به این شرکت آمدند و قول هایی برای رفع معضلات دادند که که متاسفانه تا به الآن هیچکدام از آنها مرتفع نشده است.

وی بیان داشت: در ابتدا تعداد کارگران این شرکت ۲۴۰ الی ۲۵۰ نفر بودند که به علت همین بد قولی ها تعداد زیادی به مرور زمان یا اخراج شدند و یا این که کارخانه را ترک کردند و در حال حاضر تنها ۸۰ نفر کارگراین شرکت باقی مانده اند که اکثر آنان جوان و تحصیل کرده هستند.

وی خاطرنشان کرد: باور کنید به علت بسیاری از مشکلات از جمله مسائل خانوادگی نمی توانیم ادامه دهیم چون با انتظار ۹ ماهه متوجه شدیم آبی از دست مسئولین گرم نمی شود و این به ضرر ما و خانواده هایمان تمام می شود، امروز به اینجا آمدیم تا به مسائل و مشکلات ما رسیدگی نمایند.

عدم پرداخت 10ماه حقوق کارگران مجتمع فولاد نطنز

تهدید به اخراج کارگران برای جلوگیری ازتجمعات اعتراضی

همسر یکی از کارگران مجتمع فولاد نطنز در فضای مجازی در پیامی خطاب به استاندار و مسئولان شهرستانی چنین نوشت: شمای مسئولی که به هر صورت زورتان به رئیس کارخانه فولاد نمی رسد، تو را به خدا تکانی به خودتان بدهید و خود را جای ما بگذارید، ۱۰ ماه حقوق عقب افتاده داریم حقوقی هم که می دهند را نصف می کنند، نیمش را مثلا امروز و نیمی از آن را هر وقت دلشان خواست می دهند، ناهار و شام هم به گردن کارگران افتاده است، آخر گناه آن ها چیست که تا این حد شرمنده زن و بچه شده اند تاکی باید صلواتی کارکنند، شما مسئولید و در دنیا و آخرت باید جوابگو باشید.

به گزارش یک منبع خبری محلی،درادامه اعتراضات آذرماه*،حدود یک ماه قبل عرصه بر کارگران مجتمع فولاد نطنز چنان تنگ آمد که تصمیم بر تجمع در مقابل فرمانداری گرفته شد، اما با ترفندهای گوناگون از طرف مدیران مجتمع، این تجمع هم به ضرب زور، وعده و تهدید به اخراج هم که شده بود صورت نگرفت و در قبال آن وعده یک هفته ای برای پرداخت حقوق ها به کارگران داده شد که این وعده هم عملی نشد.

*کارگران مجتمع فولاد نطنزمصمم به ادامه اعتصاب

یکی از کارگران مجتمع فولاد نطنز:از روز سه شنبه چهاردهم آذرماه*،حدود 90کارگر مجتمع فولاد نطنز دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه دست به اعتصاب زدند.

براساس گزارش منتشره،این کارگرکه نخواست نامش فاش شودروزچهارشنبه پانزدهم آذر افزود:معوقات به 9 ماه رسیده و حق بیمه تامین اجتماعی کارگران نیز چندین ماه پرداخت نشده که در نتیجه آن دفترچه بیمه برخی باطل شده است.

یکی دیگر از کارگران مجتمع فولاد نطنز نیز به قول های مدیران کارخانه در زمینه پرداخت معوقات اشاره کرد و گفت: بارها مدیران کارخانه برای پرداختن معوقات کارگران قول دادند اما به ‌رغم گذشت چند ماه هنوز هیچ اقدام جدی صورت نگرفته است.

به گفته یکی دیگر از کارگران که به دلیل اعتراض به شرایط کار و پرداخت نشدن معوقات مجتمع فولاد نطنز را ترک کرده، سه ماه از حقوق سال 1393 و پنج ماه از حقوق سال جاری برخی از کارگران هنوز پرداخت نشده است.

*اعتصاب وتجمع کارگران مجتمع کارخانجات فولاد نطنزدراعتراض به عدم پرداخت 5ماه حقوق وحق بیمه

روزسه شنبه چهاردهم آذرماه،کارگران کارگران مجتمع فولاد نطنزدراعتراض به عدم پرداخت 5ماه حقوق وحق بیمه،دست به اعتصاب وتجمع زدند.

براساس گزارش منتشره،۹۰ نفر از کارگران شرکت فولاد نطنز امروز به دلیل ۵ ماه حقوق معوقه و پرداخت نشدن حق بیمه اعتصاب کرده و دست از کار کشیدند.

قابل یاداوری است که ماه گذشته هم رانندگان سرویس ایاب وذهاب کارگران این شرکت به دلیل پرداخت نشدن مطالبات دست به اعتصاب زدند و کارگران در خیابان سرگردان شدند.

کارخانجات شرکت فولاد نطنز در زمینی به مساحت یک هزار و دویست هکتار در شهر صنعتی فولاد نطنز واقع شده است.

عدم پرداخت 2ماه حقوق2هزار کارگر حفاری شمال

حقوق ماه های آذر ودی 2هزار کارگر حفاری شمال پرداخت نشده است.

براساس گزارش منتشره، کارگران شرکت حفاری شمال می‌گویند علیرغم به پایان رسیدن دی ماه، هنوز تکلیف مطالبات آذرماه مشخص نشده‌است.

به گفته آنها، بیش از دو هزار کارگر حفاری شمال بعد از دریافت دستمزد آبان ماه، هیچ دریافتی مزدی نداشته‌اند و از بابت شرایط پیش آمده نگران هستند.

یکی از این کارگران می‌گوید: هم کارگران عملیاتی و هم کارگران ستادی نگرانند. از یک طرف دستمزد هیچکدام از کارگران پرداخت نشده و از طرف دیگر باتوجه به انجام اصلاح ساختار و تغییرات مدیریتی شرکت، سردرگمی آنها افزایش یافته‌است.

به گفته این کارگر، پرسنل حفاری شمال نمی‌دانند چه زمانی و چه مبلغی قرار است به آنها بابت دستمزد پرداخت شود و این سردرگمی، مشکلات آنها را تشدید کرده‌است.

عدم پرداخت ماه ها حقوق راننده‌های اتوبوسرانی آبادان

پرداخت دستمزد حدود ۱۵۵ کارگر اتوبوسرانی آبادان در استان خوزستان دستکم تا پنج ماه به تاخیر افتاده است.

برپایه گزارش منتشره، پرداخت دستمزد حدود ۱۲۰ کارگر پیمانی اتوبوسرانی شهر آبادان، دست‌کم برای مدت ۵ ماه به تاخیر افتاده‌ است. حدود ۳۵ کارگر رسمی دیگر هم که در بخش اداری این مجموعه مشغول‌ به کار هستند، دوماه معوقات مزدی دارند.

این کارگران پیمانکاری که در حرفه‌هایی همچون رانندگی، تعمیرات موتوری و ستادی مشغول کارند، بابت مطالبات ماه‌های شهریور، مهر، آبان، آذر و دی ماه سال جاری طلبکارند و هنوز عیدی سال ۹۵ خود را دریافت نکرده‌اند.

این کارگران خواستار مستقیم شدن قراردادهای شغلی خود و برداشته شدن پیمانکار هستند و می‌گویند؛ در ساختار کنونی بخشی از درآمدهای آن‌ها درحالی به پیمانکار اختصاص پیدا می‌کند که مالکیت تمام خودرو‌ها و وظیفه تامین تمامی هزینه‌های مربوط به آن‌ها برعهده سازمان اتوبوسرانی آبادان است.

کارگران پیمانکاری اتوبوسرانی آبادان خواهان آن هستند تا مانند همکاران رسمی خود به صورت قرارداد مستقیم همکاری خود را با این شرکت ادامه دهند و بتوانند از مزایا‌ی ویژه‌ای همانند پاداش، حق طرح طبقه‌بندی مشاغل و.... برخوردار شوند.

عدم پرداخت 3ماه حقوق کارگران کارخانه چوب وکاغذ مازندران

3ماه حقوق کارگران کارخانه چوب وکاغذ مازندران واقع در ساری،كيلومتر 12 جاده ساری- سمنان پرداخت نشده است.

براساس گزارش منتشره، امروزدوم بهمن 96 حساب بانکی شرکت چوب وکاغذ هم توسط اداره دارایی مسدودشد وبدینترتیب پرداخت حقوق کارگران کارخانه چوب وکاغذ مازندران درهاله ای از ابهام قرارگرفت.

عدم پرداخت11ماه مطالبات پرستاران استان فارس

11ماه مطالبات پرستاران استان فارس پرداخت نشده است.

براساس گزارشی که 2بهمن رسانه ای شد،مسئول مدیریت خدمات پرستاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز وعده پرداخت یک ماه از معوقات پرستاران استان فارس را به مناسبت روز پرستار،داد.

سخنان خانواده های جان باختگان نفتکش ایرانی درباره مراسم فرمایشی بزرگداشت*

الیا محتشمی همسر زنده یاد فرید محبی مهندس ارشد نفتکش سانچی در گفت‌وگو با خبرنگاری می گوید: با اینکه از این مجلس با نام مراسم باشکوه ملی شهدای نفتکش سانچی یاد شده اما تعداد شرکت کنندگان این محفل نشان دهنده اطلاع رسانی ضعیف آن است.چرا به اندازه عنوان آن عظیم و بزرگ نبود؟ در این مراسم تنها خانواده‌های شهدای نفتکش حضور داشتند.

وی اظهار کرد: چرا باید به هنگام ورود و با اینکه این مراسم برای ما برگزار شده به گونه‌ای بازرسی شویم تا کیف‌مان را زیر دست و پای مردم تحویل بگیریم.

محتشمی تصریح کرد: بعد از غرق شدن نفتکش سانچی هیچ کدام از مسئولان شرکت ملی نفتکش به خانه‌ام نیامده‌اند. تنها درخواستم این است که پیکر همسرم را تحویل دهند اما می‌دانم که این امیدم نیز ناامید خواهد شد، بنابراین خودم را آرام می‌کنم تا پیکر همسرم همان جا آرام بگیرد.

وی ادامه داد: حادثه نفتکش سانچی در طول تاریخ دریانوردی به لحاظ وسعت بی همتاست. سی و دو اسطوره در این حادثه ، به خاطر وفای به عهد خود در قبال کشورشان ،جان باخته اند ، پس چرا در کنار زنان و مادران آنها کسی از مسئولان قوا حاضر نشده است؟

همسر میلاد عنایتی افسرسوم نفتکش سانچی به همین خبرنگار ،گفت: درحالی که این افراد در شرایطی بسیار سخت و دور از خانواده برای کشور خود مشغول به کار بودند ،اما حالا که رفته‌اند مسئولان می‌گویند مربوط به ما نیست. نفت می‌گوید در حوزه من نیست و وزارت راه نیز شانه خالی می‌کند. حرفشان این است که از اداره کار حقوقتان را تحویل بگیرید.

همسر میلاد عنایتی افسرسوم نفتکش سانچی گفت: شهدای ما تاکنون برای نفت کشور کار می‌کردند و بر جابجایی آن از نقاط مختلف جهان اهتمام می‌ورزیدند، اما اکنون نمی‌دانم چرا باید از اداره کار حقوق آنها را تحویل بگیریم؟

همسر محمد کاووسی افسر تدارکات نیزبه این خبرنگار گفت: چرا اطلاع رسانی در خبرگزاری ها برای حضور پرشور مردم در این مراسم کمرنگ بود؟ در این مراسم تنها خود خانواده شهدای نفتکش حضور داشتند.این مراسم به اندازه عظمت فعالیت آنها نبوده است.

وی گفت: وزیر امور خارجه به هنگام رخداد حادثه سانچی در همان زمان‌‌های ابتدایی باید به چین می‌رفت. شاید یک نفر نجات پیدا می کرد. حالا پیام تسلیت، آنها دردی از ما دوا می‌کند؟

* روزیکشنبه اول بهمن ماه مراسم بزرگداشت دولتی برای جان باختگان نفتکش ایرانی درمدرسه عالی مطهری برگزارشد.

در این مراسم حسن روحانی ، اسحاق جهانگیری ، محمدی گلپایگانی رئیس دفتر خامنه ای، جعفری فرمانده کل سپاه ،علی ربیعی وزیر کار، ،عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی،بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت،محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات،محمد علوی وزیر اطلاعات ،محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ،عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور،،علی لاریجانی رئیس مجلس ،غلامعلی حداد عادل،حسین هاشمی استاندار تهران،تعدای از نمایندگان و ...حضور داشتند.

اهالی منطقه لوداب دراعتراض به نداشتن راه ارتباطی مناسب جاده را مسدود کردند

روز دوشنبه دوم بهمن ماه،جمعی از اهالی منطقه لوداب دراعتراض به نداشتن راه ارتباطی مناسب دست به تجمع زدند و جاده را مسدود کردند.

براساس گزارش منتشره،نبود راه ارتباطی مناسب از مشکلات اهالی لوداب از توابع شهرستان بویراحمد است که در فصل زمستان این مشکلات را چند برابر کرده است و مردم این منطقه از وضعیت موجود و نبود راه ارتباطی مناسب گله‌‌مندند.

اهالی منطقه لوداب از بی‌توجهی مسؤولان پس از چهار سال و عدم آسفالت جاده چهار راه جهاد تا دم لوداب و این که این مسافت 15 کیلومتری را در یک ساعت و نیم باید طی کنند معترض هستند.

یکی از اهالی منطقه لوداب گفت: این جاده توسط ماشین‌آلات راهسازی جاده پاتاوه دهدشت تخریب شده و مسؤولان برای آسفالت جاده هیچ اقدامی نمی‌کنند.

وی افزود: چندین بار برای این مشکل به استانداری مراجعه کردیم و خواهان رفع این مشکل بودیم که هیچ پاسخی از سوی مسؤولان دریافت نکردیم و تاکنون در این زمینه هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

وی به ایجاد برخی مشکلات به دلیل نبود راه ارتباطی مناسب اشاره و تصریح کرد: اگر جاده ارتباطی خوبی داشتیم در محل سکونت خودمان به کشاورزی و دامداری مشغول می‌شدیم و نیازی به مهاجرت به شهر نبود.

اعتصاب کامیونداران ویژه بتن مشهد دراعتراض به ثابت ماندن کرایه‌ها

روزدوشنبه دوم بهمن ماه، کامیونداران ویژه بتن مشهد در اعتراض به نرخ ثابت کرایه‌ها از پنج سال گذشته تا کنون دست از کار کشیدند.

بر اساس تصاویر و خبرهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، در تصاویری که از اعتصاب این کامیونداران در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، آنها با نصب پلاکاردهایی بر خودروهای خود اعتراضشان را نسبت به عدم افزایش کرایه‌ها طی پنج سال گذشته با وجود افزایش نرخ گازوئیل از لیتری ۵۰ تومان به ۳۵۰تومان و همچنین هزینه‌های دیگر از جمله افزایش هزینه میکسر و پمپ،بنمایش گذاشتند.

اخبار و گزارشات کارگری ١ بهمن ١٣٩٦

 - ادامه اعتراضات کارگران کارخانه کیان کرد باتجمع در جاده ملایر به اراک

- اعتصاب متحدانه کارگران کارخانه کاغذ پارس در هفت تپه دومین روز خود را پشت سر گذاشت

- تجمع اعتراضی کارگران شهرداری منطقه2زنجان نسبت به واگذاری به بخش خصوصی

- تجمع کارگران کارخانه «های لنت»خرم آباد دراعتراض به بلاتکلیفی شغلی وعدم پرداخت ماه ها حقوق مقابل اداره کل کار

- تجمع اعتراضی کارگران جنگلبانی نسبت به عدم پرداخت ماه حقوق مقابل سازمان جنگل‌ها در چالوس

- تجمع اعتراضی کارگران اخراجی کارخانه سیمان دهلران مقابل استانداری چهارمحال و بختیاری

- تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته کارخانه کیان تایر در مقابل وزارت صنعت، معدن و تجارت علیرغم حضور سنگین نیروهای گارد ویژه برگزار شد

- برای شکستن اعتصاب وپراکنده کردن کارگران سدشفارود،کارگاه را3روزتعطیل کردند

-155 وکیل دادگستری داوطلب دفاع از حقوق معترضان بازداشتی شدند

- احضار مجدد داود رضوی به شعبه 36تجدید نظر در چهارم بهمن

- احضار نجیبه صالح زاده به دادگستری شهرستان سقز

- پیام مهدی توپچی پس از آزادی

- طوماراعتراضی جمعی از معلمان مشهد نسبت به عدم پرداخت مطالباتشان

- احضار مدیرعامل بدنبال اعتراضات دامنه دار کارگران کارخانه کیش چوب نسبت به ماه ها بلاتکلیفی شغلی

- بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی کارگران اخراجی موسسه مالی ثامن‌الحجج دو ساله شد

- بیکای2700کارگر درپی شیوع آنفولانزای مرغی

- به کارگران پیمانکاریِ نفت حق بدی آب و هوا پرداخت نمی‌شود/ تبعیض در صنعت نفت سابقه طولانی دارد

- جان باختن یک کارگر جوان در ساوه براثر سقوط از ارتفاع

ادامه اعتراضات کارگران کارخانه کیان کرد باتجمع در جاده ملایر به اراک

روزیکشنبه اول بهمن ماه،کارگران کارخانه کیان کرد درادامه اعتصاب واعتراضاتشان نسبت به عدم پرداخت6 ماه حقوق و 3سال عیدی،دست به تجمع در جاده ملایر به اراک زدند.

کارگران کارخانه کیان کرد که حداقل یک ماه است دراعتصاب بسرمی برند،پایان اعتصابشان را منوط به پرداخت دستکم 50درصد مطالباتشان کردند.*

برپایه گزارش منتشره،یکی از کارگران این کارخانه با بیان اینکه پس از حدودا یک ماه از آغاز اعتراضات کارگری در این کارخانه، خلاء نهاد کارگری در این کارخانه بیش از هر زمانی احساس می‌شود،افزود:تقویت امنیت شغلی و جلوگیری از اخراج سلیقه‌ای کارگران، وصول مطالبات معوقه مزدی و بیمه‌ای و ... توسط برخی کارفرمایان در گرو ایجاد تشکل‌های مستقل کارگری است تا بتوانند در مقابل این ظلم‌های آشکار مقاومت کنند.

این کارگر در ادامه پیرامون روند بررسی مشکلات کارگران کارخانه کیان کُرد از سوی مسئولان شهرستان ملایر تصریح کرد: از اولین روز از اعتصاب، مرتبا مسئولان شهرستان در محل اعتراض کارگران حاضر می‌شوند اما عملا اقدامی در خصوص وصول معوقات مزدی انجام نمی‌دهند.

وی افزود: همچنین روز گذشته همزمان با اعتراض شماری از کارگران در محوطه کارخانه، رئیس اداره کار و تعدادی دیگر از مسئولان در محل کارخانه حاضر شدند و با وعده پرداخت حداقل یک ماه از مطالبات قصد داشتند به اعتراض کارگران خاتمه دهند.

به گفته وی، کارگران کارخانه کیان کرد دستکم یک ماه است که دراعتصاب هستند. وی پایان اعتصاب خود و همکارانش را به دریافت حداقل ۵۰ درصد از مطالبات مزدی خود منوط کرده‌اند.

*از سرگیری تجمعات اعتراضی کارگران کارخانه کیان کرد بدنبال توخالی درآمدن وعده مسئولین طرازاول شهرستان ملایر

صبح روز شنبه سی دی ماه، کارگران کارخانه کیان کرد بدنبال توخالی درآمدن وعده مسئولین طرازاول شهرستان ملایرمبنی بر پرداخت 50درصد ازمطالباتشان،تجمعات اعتراضییشان را از سرگرفتند.

کارگران کارخانه کیان کرد از روز شنبه بیست وسوم دی ماه، دراعتراض به عدم پرداخت6 ماه حقوق و 3سال عیدی دست از کار کشیدند وروزهای شنبه ویکشنبه هفته گذشته مقابل کارخانه تجمع کردند.*

مسئولین شهرستان ملایربرای شکستن اعتصاب کارگران وخاتمه دادن به تجمعات اعتراضیشان وعده دادند که 50درصد ازمطالباتشان تا روزشنبه30دی پرداخت شود.

کارگران هم با هوشیاری اعلام داشتند تا شنبه کارخانه تعطیل خواهد بود اگر وعده‌ها محقق شد کارگران به خط تولید بازمی‌گردند و درصورتی‌که بدهی‌ها پرداخت نشود تجمعات از هفته آینده مجدداً برگزار می‌شود.

امروزشنبه 30دی کارگران کارخانه کیان کرد بدنبال توخالی در آمدن وعده های مسئولین طراز اول شهرستان ملایر،با از سرگیری تجمعات اعتراضیشان عزم راسخشان را درراه احقاق حقوق برحقشان بنمایش گذاشتند.

اعتصاب نامحدود کارگران کارخانه کیان کرد تا پرداخت6 ماه حقوق و 3سال عیدی معوقه

از روز شنبه بیست وسوم دی ماه، کارگران کارخانه کیان کرد اعتصاب نامحدودی را برای پرداخت6 ماه حقوق و 3سال عیدی معوقه،آغاز کردند.

این کارگران در ادامه تجمعات دوروز گذشته(23و24دی)مقابل کارخانه و وعده پرداخت 50درصد مطالباتشان در روزشنبه آینده اعلام کردند: تا شنبه کارخانه تعطیل بوده و اگر وعده‌ها محقق شده کارگران به خط تولید بازمی‌گردند و درصورتی‌که بدهی‌ها پرداخت نشود تجمعات از هفته آینده مجدداً برگزار می‌شود.

به گزارش یک منبع خبری محلی،خردادماه سال گذشته بود که خط تولید شرکت کیان کرد پس از ماه‌ها تعطیلی به چرخه تولید خود بازگشت اما کارگران این شرکت با چالشی جدید مواجه شده‌اند.

250کارگرکارخانه کیان کرد ملایر بیش از شش ماه است که حقوقی دریافت نکرده و 3 سال نیز عیدی معوق داشته‌اند.

یکی از کارگران این کارخانه اظهار داشت: در این مدت جلسات زیادی با مسئولین مختلف برای پیگیری مشکلات خود داشته‌ایم.

وی افزود: کارگران این شرکت دو روز در جلوی این شرکت تجمع کردند و درخواست پرداخت مطالبات خود رادارند.

این کارگر افزود: نشستی با فرماندار ملایر برگزار شد و در این جلسه وعده‌هایی برای تحقق مطالبات کارگران این شرکت داده شد.

یکی دیگر از کارگران نیز اظهار داشت: در تجمعی که جلوی شرکت برگزار شد مسئولین زیادی حضور یافتند.

وی افزود: در این تجمع وعده داده شد که تا شنبه 50درصد از مطالبات کارگران پرداخت شود تا کارگران به کار خود ادامه دهند.

این کارگر بیان کرد: تا شنبه کارخانه تعطیل بوده و اگر وعده‌ها محقق شده کارگران به خط تولید بازمی‌گردند و درصورتی‌که بدهی‌ها پرداخت نشود تجمعات از هفته آینده مجدداً برگزار می‌شود.

تاریخچه كارخانه کیان کرد واقع در كيلومتر 22 جاده ملاير- اراك:

در سال 1371 شركت الياف صنعتي ايران با مشاركت شركتهاي لاستيك سازي ايران تشكيل و واحد آغشته گري (dip) را با ظرفيت 8800 تن در سال احداث نمودند.

در سال 1374 اين شركت توسط سازمان مستضعفان و جانبازان خريداري گرديد.

در سال 1379 شركت كيان كردسا با 60% مشاركت كردسا گلوبال تركيه و 40% سرمايه گذاران ايراني تبار تشكيل گرديد و كارخانه فوق را از سازمان مستضعفان ابتياع و سپس واحد تاب و بافت را با ظرفيت 5500 تن در سال بدان اضافه نمود.

در سال 1381 شركت جديد به همراه دانش فني پيشرفته كردسا گلوبال توانست عاليترين محصول در قياس جهاني را به بازار ايران عرضه نمايد.

در اوايل سال 1387 شركاء ايراني تبار، 60% سهام شركت كردسا گلوبال را خريداري نمودند و صاحب تمام سهام شركت شدند. نام شركت به ” شركت توليدي منسوج كيان كرد ” تغيير يافت .

اعتصاب متحدانه کارگران کارخانه کاغذ پارس در هفت تپه دومین روز خود را پشت سر گذاشت

کارگران کارخانه کاغذ پارس که از بامداد دیروز 30 دی ماه دست به اعتصاب زده بودند امروز نیز به اعتصاب خود ادامه دادند و حاضر نشدند با وعده های کارفرما و رئیس اداره کار شوش به اعتصاب خود پایان دهند.

بنا بر گزارشهای ارسالی از سوی کارگران کاغذ پارس به اتحادیه آزاد کارگران ایران، صبح امروز و بدنبال بی توجهی دیروز کارفرما به اعتصاب این کارگران، خانم محمودی رئیس اداره کار شوش در میان کارگران حاضر شد و تلاش کرد با طرح این نکته که تحصن و تجمع شما باعث میشود عده ای از آب گل آلود ماهی بگیرند کارگران را تهدید کند اما با پاسخ قاطعانه ای از سوی آنان مواجه شد. وی همچنین سعی کرد با طرح این بحث که چرا در مورد مسائل تان به اداره کار رجوع نمی کنید توپ را به زمین کارگران بیاندازد که باز هم با پاسخ روشنی از سوی کارگران مبنی بر اینکه هر کارگری به اداره کار مراجعه میکند اخراج میشود مواجه گردید.

بنا بر این گزارش، علیرغم تلاشهایی که رئیس اداره کار شوش برای پایان دادن به اعتصاب کارگران بکار برد آنان حاضر به پایان اعتصاب نشدند و اعلام کردند از آنجا که طی 4 سال گذشته کارفرما به تعهدات خود و اداره کار به وظایف خود عمل نکرده است تا رسیدگی عملی به خواستهایشان اعتصاب را ادامه خواهند داد.

اعتصاب 700 کارگر کاغذ پارس دیروز در پی آن آغاز شد که کارگران با دریافت فیش حقوق خود متوجه شدند روزانه مبلغ سه هزار و پانصد تومان از حقوق مبنایشان توسط کارفرما کسر شده است.

کارگران کاغذ پارس علاوه بر این مسئله، خواهان انعقاد قرارداد مستقیم با کارفرما و برچیده شدن شرکت پیمانکاری از شرکت هستند و بشدت نسبت به عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل که از سال 94 قرار بود اجرائی شود معترضند.

همچنین این کارگران نسبت به ساعت کار 12 ساعته در کارخانه و اضافه کاری اجباری که کارفرما اغلب از پرداخت وجه آن خودداری میکنند معترضند.

بنا بر اظهار کارگران پارس آنها سالهاست به جای قرارداد مستقیم با کارفرما برای یک شرکت پیمانکاری که شخصی به نام مولا یار است کار میکنند و این در حالی است که هیچگاه فرد مزبور را در کارخانه ندیده اند. بنا بر این اظهارات در طول سالیان گذشته هر زمان که کارگری دچار سانحه شغلی شده است پیمانکار مربوطه با این بهانه که خودتان ایمنی را رعایت نکرده اید از دادن خسارت و هزینه درمان به کارگران خودداری کرده است.

بنا بر آخرین گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران هر سه شیفت شرکت کاغذ پارس همچنان در اعتصاب هستند و اعلام کرده اند از وعده و وعید خسته شده اند و تا زمانی که بطور عملی به خواستهایشان رسیدگی نشود دست از اعتصاب نخواهند کشید.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – اول بهمن ماه 1396

تجمع اعتراضی کارگران شهرداری منطقه2زنجان نسبت به واگذاری به بخش خصوصی

روزشنبه 30دی ماه، کارگران شهرداری منطقه2زنجان دراعتراض به واگذارشدن به بخش خصوصی مقابل شهرداری زنجان تجمع کردند.

براساس گزارش منتشره،معاون خدمات شهری شهرداری زنجان گفت: شهرداری مطابق با قانون بخش های مختلفی از جمله امور شهری را به بخش خصوصی واگذار کرده و این کار تهدیدی برای امنیت شغلی فعالان این عرصه بویژه کارگران نیست.

برپایه گزارش منتشره، معاون خدمات شهری شهرداری زنجان روز یکشنبه در ارتباط باتجمع این کارگران گفت: کارگران امور شهری منطقه 2 خواستار حفظ قرارداد و فعالیت خود با شهرداری هستند و تمایلی به همکاری با بخش خصوصی ندارند.

وی خاطر نشان کرد: هم اکنون 530 کارگر در مناطق سه گانه خدمات شهرداری زنجان فعالیت می کنند و طبق برنامه ریزی انجام گرفته فعالیت های آنها به صورت تدریجی به بخش خصوصی واگذار خواهد شد.

تجمع کارگران کارخانه «های لنت»خرم آباد دراعتراض به بلاتکلیفی شغلی وعدم پرداخت ماه ها حقوق مقابل اداره کل کار

روزیکشنبه اول بهمن ماه، کارخانه «های لنت»خرم آباد(شرکت رازمهر) دراعتراض به بلاتکلیفی شغلی وعدم پرداخت ماه ها حقوق دست به تجمع مقابل اداره کل کارزدند.

براساس گزارش منتشره،مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی لرستان گفت: کارگران شرکت 'های لنت' خرم آباد بین هشت تا 9 ماه مطالبه حقوق دارند.

علی آشتاب افزود: صبح امروز1بهمن جمعی از کارگران این شرکت تولیدی در مقابل این اداره کل نسبت به عدم پرداخت حقوق و دستمزد خود معترض بودند که در صحبت با نمایندگانی از آنها نسبت به رسیدگی به حقوق آنها اعلام آمادگی شد.

وی اظهار کرد: قرار است فردا جلسه ای با نمایندگان این کارگران نیز برگزار شود و اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی بطور کامل آمادگی دارد که واجدین شرایط بیمه بیکاری را به تامین اجتماعی معرفی و حمایت کند.

آشتاب یاد آور شد: بنا بر گفته این کارگران حدود 2 ماه است که کارگران این شرکت به علت مشکلاتی که این کارخانه در فروش مواجه است بلاتکلیف مانده اند.

مدیرکل تعاون،کارو رفاه اجتماعی لرستان همچنین گفت: کارگران این شرکت توجیه شدند تا بازرسانی از اداره کار امروز برای بررسی وضعیت آنها به این شرکت اعزام شوند.

کارخانه«های لنت»،شرکت رازمهر واقع دراستان لرستان، شهرک صنعتی شماره 1خرم آباد، درسال 1380/2001تاسیس شد وانواع لنت ترمز دیسکی و لنت کفشکی خودروهای سبک و سنگین راتولید می کند.

تجمع اعتراضی کارگران جنگلبانی نسبت به عدم پرداخت ماه حقوق مقابل سازمان جنگل‌ها در چالوس

روزشنبه30دی،جمعی از کارگران جنگلبانی دراعتراض به عدم پرداخت ماه حقوق مقابل سازمان جنگل‌ها در چالوس اجتماع کردند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،یکی از این کارگران گفت: در تأمین یک‌لقمه‌نان بخورونمیر و قوت لایموت و مایحتاج روزمره خود و فرزندانمان بازماندیم. چه برسد به مخارج جنبی.

چند تن از این کارگران اظهار گفتند که فرزندانشان به مدرسه ابتدایی می‌روند که به علت بعد مسافت مجبور شدند برایش سرویس بگیرند اما چند ماه است که به دلیل عدم دریافت حقوق، چیزی نداشتند تا به صاحب سرویس بدهند.

کارگر دیگری هم با اشاره به بسیاری از مشکلات ناشی از عدم دریافت حقوق خود، تصریح کرد: همسرم را برای وضع حمل به یکی از بیمارستان شهر بردم که قرار بود مبلغی را بابت وضع حمل و اجرت پزشک معالج بپردازم اما به علت نداشتن وجهی بجای یک روز، پنج روز همسر تازه وضع حمل کرده‌ام را به‌صورت بازداشت، گرو گرفته و ترخیص نمی‌کردند.

کارگر دیگری هم بیان کرد: برخی از طرح‌ها به‌صورت نقل‌وانتقال و بدون این‌که ما اطلاعی داشته باشیم از یک شرکت و کارفرما، به شرکت دیگری واگذار می‌شود که در این‌ بین ما متضرر می‌شویم چون از شرکت قبلی مطالباتی داشتیم که با این‌گونه نقل‌وانتقالت، برای تأدیه طلبکاری‌های خود با مشکل مواجه می‌شویم.

تجمع اعتراضی کارگران اخراجی کارخانه سیمان دهلران مقابل استانداری چهارمحال و بختیاری

صبح روز یکشنبه اول بهمن ماه، کارگران اخراجی کارخانه سیمان دهلران مقابل استانداری چهارمحال و بختیاری،تجمع کردند.

براساس گزارشات منتشره،یکی از کارگران تجمع کننده گفت: از ابتدای سال جاری تا کنون تعداد ۳۰ نفر از رانندگان بخش ترابری کارخانه سیمان اخراج شده اند.

وی افزود: در زمان مدیر عامل سابق این کارخانه مقرر شده بود ماشین های حمل سیمان به قیمت ۱۰ درصد قیمت اصلی آنها به رانندگان واگذار شود که در زمان وی تعداد ۲۰ دستگاه از خودروهای حمل سیمان با این شرایط واگذار شد اما بعد از انتصاب مدیر عامل جدید این قرارداد منتفی و مقرر شد خودروها به قیمت کارشناسی واگذار شود که تعدادی از این خودروها نیز در مزایده به قیمت کارشناسی جدید واگذار شدند.

یکی دیگر از کارگران در ادامه گفت: با توجه به سختی کار، مشکلات فراوانی برای رانندگان ایجاد شده که ازجمله یکی از کارگران دچار بیماری های تنفسی و حتی متاسفانه یکی از کارگران به بیماری سرطان مبتلا شده است، اما با این حال مدیران کارخانه هیچ یک از این شرایط را در نظر نگرفته و نه تنها خودروها را به قیمتی که از قبل با رانندگان توافق شده بود واگذار نکردند بلکه رانندگان این بخش نیز در حال تعدیل شدن هستند و مقرر شده حمل تولیدات کارخانه به شرکت های پیمانکاری حمل و نقل واگذار شود.

این کارگر در ادامه خاطر نشان کرد: مدیر عامل جدید کارخانه تعدادی مشاور با حقوق های با رقم های بسیار بالا به استخدام کارخانه درآورده و این در حالی است که کارگران با مشکلات بسیار شدید معیشتی روبرو شوند.

تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته کارخانه کیان تایر در مقابل وزارت صنعت، معدن و تجارت علیرغم حضور سنگین نیروهای گارد ویژه برگزار شد

کارگران بازنشسته کیان تایر بنا بر فراخوان قبلی از ساعت نه و نیم صبح امروز دست به تجمع در مقابل وزارت صنعت، معدن و تجارت زدند و خواهان رسیدگی به خواستهای خود شدند.

بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، با شروع این تجمع، نیروهای گارد ویژه نیز با تجهیزات کامل در سطح گسترده ای در محل حضور پیدا کردند و مسئولین آن تلاش کردند با غیر قانونی خواندن تجمع کارگران، آنان را وادار به پایان تجمع کنند اما با مقاومت کارگران این تجمع ساعت 3 بعد از ظهر ادامه پیدا کرد.

بنا بر این گزارش در پی ادامه این تجمع و ایستادگی کارگران بازنشسته کیان تایر، مسئولین این وزارتخانه (آقای ممتحن معاون بازرسی وزارتخانه) ناچار به برگزاری جلسه ای با نماینده های کارگران معترض شدند و طی آن مقرر شد جلسه دیگری با حضور آقایان ریاحی از اعضای دفتر حمایت از صنایع و میرزائی مدیر عامل و نماینده هیئت اجرائی سازمان حمایت از صنایع در شرکت کیان تایر جلسه مشترکی در محل وزارتخانه با حضور نماینده های کارگران برای رسیدگی به خواستهای آنان تشکیل شود.

کارگران کیان تایر در طول سالهای گذشته بارها در اعتراض به عدم پرداخت سنوات خود در مقابل کارخانه و وزارت صنعت، معدن و تجارت دست به تجمع زده و خواهان پرداخت سنواتهای خود شده اند. اما تاکنون هیچ گام عملی برای پرداخت سنوات این کارگران برداشته نشده است.

400 کارگر کارخانه کیان تایر که از سال 1392 بتدریج بازنشسته شده اند و هر یک ده الی شصت میلیون تومان از شرکت طلبکار هستند علیرغم گذشت چندین سال هنوز موفق به دریافت مطالبات خود نشده اند. طبق تعهدی که کارفرما حین بازنشستگی این کارگران داده بود قرار بود مطالبات سنواتی آنان بصورت ماهیانه 500 هزار تومان پرداخت شود. اما مسئولین این کارخانه که هم اکنون تحت اختیار سازمان حمایت از صنایع قرار دارد شش ماه است از پرداخت همین مقدار ناچیز ماهیانه نیز خودداری کرده و اعتراضات هفته ها و ماههای گذشته کارگران بازنشسته کیان تایر تاکنون نتیجه ای نداده است.

کارگران بازنشسته کارخانه کیان تایر در پایان تجمع امروز خود اعلام کردند چنانچه بار دیگر و در پی تجمع امروزشان با وعده و وعید های توخالی مواجه شوند تا زمان حصول نتیجه و دریافت سنوات خود که حاصل سالها رنج و محنت و دسترنج آنان است به تجمعات اعتراضی خود در مقابل وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه خواهند داد

اتحادیه آزاد کارگران ایران – اول بهمن ماه 1396

برای شکستن اعتصاب وپراکنده کردن کارگران سدشفارود،کارگاه را3روزتعطیل کردند

نماینده کارگران سد شفارود: برای شکستن اعتصاب وپراکنده کردن کارگران سدشفارود،کارگاه را3روزتعطیل کردند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،بهنام پورعلی در رابطه با تجمعات کارگران در سد شفارود با بیان اینکه قولی مبنی بر پرداخت حقوق به ما داده نشده است، اظهار کرد: گفتند هر زمان پولی برسد به شما می دهیم و تاکنون با وجود ۷ ماه معوقه حقوق فقط حقوق ۴۵ روز را داده اند.

نماینده کارگران سد شفارود با بیان اینکه پولی که نماینده گفته بود واریز نشده است، بیان کرد: کاظم لطفی مدیرعامل آب منطقه ای گیلان در حضور۳۰۰ کارگر و ۲خبرنگار گفت که واریز این پول دروغ است.

وی خواستار حل مشکلاتی چون حق اولاد، اضافه کاری و ۷۰درصدی بودن حقوق شد، افزود: بیش از ۱۲ روز زیر باران و سرما گرفتار شدیم و به فکر مشکلاتمان هستیم.

پورعلی سازمان کل بازرسی گیلان را روزنه ای برای تعیین تکلیف این موضوع دانست و گفت: با شکایت به سازمان بازرسی استان پیگیر مشکلات و گرفتن حق و حقوقمان هستیم.

براساس گزارش منتشره،مسئولان برای جلوگیری از تجمعات اعتراضی کارگران، کارگاه سد را تا روز یکشنبه تعطیل کردند.

درهمین رابطه:

ادامه اعتصاب وتجمعات کارگران سدشفارود بدنبال خلف وعده مبنی بر پرداخت مطالباتشان

بدنبال جلسه روزپنج شنبه بیست وهشتم جلسه نمایندگان کارگران سدشفارود و مسئولان کارگاهی سد شفارود یکی از کارگران گفت:

مدیر عامل آب منطقه‌‌ای به ما قول داده بود حقوق یک ماه و نیم کارگران پرداخت شود و سپس هر دو هفته یک بار بخشی از معوقات واریز شود اما آنها ابتدا خلف وعده کرده و تنها ۱۵ روز از حقوق کارگران را واریز کردند که با اصرار کارگران مجبور شدند یک ماه دیگر از حقوق‌های معوق را پرداخت کنند اما اکنون با صحبت‌های مدیر کارگاه سد متوجه شدیم احتمالا در صورت سکوت کارگران دو هفته دیگر از پرداخت باقیمانده حقوق ما خبری نخواهد شد.

کارگران با توجه به سخنان امروز آقای مددی تصمیم دارند ضمن نرفتن به سر کار، از روز شنبه بار دیگر تجمع خود را مقابل درب ورودی کارگاه آغاز کنند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،جلسه صبح امروز مدیران کارگاهی سد شفارود با کارگران این سد بی‌نتیجه ماند.

یکی از کارگران سدشفارودبا بیان اینکه صبح امروز جلسه‌ای بین نمایندگان کارگران و مسئولان کارگاهی سد شفارود درباره معوقات کارگران برگزار شد اظهار داشت: در این جلسه که به درخواست آقای لطفی مدیر عامل آب منطقه‌ای گیلان برگزار شد آقای مددی مدیر کارگاه سد شفارود با کارگران معترض به گفتگو نشست.

وی افزود: متأسفانه مدیر کارگاه سد درباره معوقات کارگران هیچ قولی به ما نداد و درباره حقوق کارگران سد گفت شما حقوق خود را از مدیر عامل آب منطقه‌ای مطالبه کنید.

این منبع ادامه داد: مدیر عامل آب منطقه‌‌ای به ما قول داده بود حقوق یک ماه و نیم کارگران پرداخت شود و سپس هر دو هفته یک بار بخشی از معوقات واریز شود اما آنها ابتدا خلف وعده کرده و تنها ۱۵ روز از حقوق کارگران را واریز کردند که با اصرار کارگران مجبور شدند یک ماه دیگر از حقوق‌های معوق را پرداخت کنند اما اکنون با صحبت‌های مدیر کارگاه سد متوجه شدیم احتمالا در صورت سکوت کارگران دو هفته دیگر از حقوق معوق ما خبری نخواهد شد.

وی گفت: کارگران با توجه به سخنان امروز آقای مددی تصمیم دارند ضمن نرفتن به سر کار، از روز شنبه بار دیگر تحصن خود را مقابل درب ورودی کارگاه آغاز کنند.

155 وکیل دادگستری داوطلب دفاع از حقوق معترضان بازداشتی شدند

در پی انتشار خبرهای نگران‌‌کننده از وضعیت بازداشتی‌های اعتراضات اخیر بیش از ۱۵۰ تن از وکلای دادگستری ایران در نامه‌ای به صادق آملی لاریجانی، رییس قوه قضاییه، نوشته‌اند: « همانگونه که مستحضرید طی تجمعات اعتراض آمیز روزهای گذشته، بازداشت‌های گسترده‌ای توسط نهادهای امنیتی و انتظامی صورت گرفته که مسوولیت بعدی آن با دستگاه‌های قضایی تحت مدیریت جنابعالی بوده است‌، دراین راستا آمار دقیقی از تعداد افراد بازداشت‌شده یا حادثه‌دیده در دست نیست که این امر موجبات تخدیش آرامش روانی و نگرانی مردم را فراهم نموده است.» وکیلان امضا‌کننده‌ی این نامه با استناد به بندهای گوناگون قانون اساسی خواهان آن شده‌اند که: « برای رفع و رجوع نگرانی‌های فعلی ناشی از تضییقات سابق و نواقص قانونی من جمله تبصره ماده ۴۸ قانون آئین دادرسی کیفری، انتظار داریم زمینه‌ساز و یاری‌رسان حضور وکلای دادگستری در پذیرش وکالت بازداشت‌شدگان باشید.»

برگرفته از فیسبوک کانون نویسندگان ایران

احضار مجدد داود رضوی به شعبه 36تجدید نظر در چهارم بهمن

علی رغم اینکه پیش از این دادگاه تجدید نظر داود رضوی برگزار شده اما مجددا برای روز چهارم بهمن به شعبه ۳۶ تجدید نظر دادگاه انقلاب احضار شده است!

داود رضوی عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد مجددا برای روز چهارم بهمن به شعبه ۳۶ تجدید نظر دادگاه انقلاب احضار شد. پیش از این در همین پرونده روز سیزدهم آبان دادگاه تجدید نظر برای ایشان برگزار شده بود.

داود رضوی و ابراهیم مددی نایب رئیس سندیکا کارگران شرکت واحد دو روز پیش از روز جهانی کارگر سال ۱۳۹۴ نیمه های شب هر یک بطور جداگانه در منزل شان دستگیر و پس از ۲۲ روز بازداشت موقت با قرار کفالت صد میلیون تومانی آزاد شدند.

شعبه ۲۶ دادگاه بدوی انقلاب رضوی را به پنج سال و مددی را پنج سال و چهار ماه حبس تعزیری محکوم کرده است. بازداشت این دو تن برای جلوگیری از برگزاری مراسم روز جهانی کارگر توسط سندیکا در میان رانندگان شرکت واحد صورت گرفته است.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

احضار نجیبه صالح زاده به دادگستری شهرستان سقز

امروز یکشنبه مورخ 1/11/96 شعبه سوم دادیاری دادگستری شهرستان سقز طی یک تماس تلفنی نجیبه صالح زاده را احضار و طی ابلاغیه شماره 9610108741702197 به ایشان ابلاغ شده که ظرف مهلت 5 روز خود را به همان شعبه معرفی کند.

علت حضور: در خصوص گزارش اداره اطلاعات شهرستان سقز علیه شما ظرف مهلت مقرر جهت ادای توضیح در این شعبه حاضر شوید.

پیام مهدی توپچی پس از آزادی

رفقا و دوستان!

حمایت‌های گرم و صمیمانه‌ی شما در روزهایی كه من و دوستان دیگر بازداشت بودیم، دلیل اصلی آزادی ماست. این را به خوبی هر ناظرِ آگاهی می‌تواند تایید كند. در این ۳ هفته سراسر جهان شاهد همبستگی نیروهایی بود كه نسبت به فقر و فاقه‌ی ناشی از نظم سرمایه‌داری معترض بودند و این‌بار برای آزادی اسرای خود به میدان آمدند. فریادهای شما، اعتراضاتتان، طنین رسای بانگ برابری‌خواهانه‌ی شما، موجی از شور را در همگان ایجاد كرد و من نیز به عنوان كسی كه در زندان بود، با شنیدن طنین این صداها قوتِ قلب بیشتری برای مقاومت پیدا كردم.

رفقا!

بدون شما و بدون همبستگی ما با هم، سرمایه‌داران هرروزه زندگی ما را به نكبت بیشتری خواهند كشید و همه‌ی ما می‌دانیم که چاره‌ی مقابله با این نظام استثمارگر، تنها و تنها با همبستگی جهانی نیروهای مترقی ممكن است. حالا با آزادی بیشتر دانشجویان، باید چاره‌ای برای رفعِ اسارت از دیگر بازداشتی‌ها در تمام ایران و كل زندانیان سیاسی اندیشید؛ چرا كه اسرای هر جنبش، سمبل پیكاری بی‌امان هستند و خاری در چشم سرمایه داران.

به سهم خود از همه شما ممنونم، به من روحیه و اعتماد‌به‌نفس دادید. امید كه این رویه تا محو استثمار و استبداد ادامه یابد.به تمامی سندیكاها و نهادهای كارگری، آزادیخواهان، معلمان و فعالانی كه در این مدت از من(مهدی توپچی) و دیگر زندانیان خیزش دی‌ماه حمایت كردند.

طوماراعتراضی جمعی از معلمان مشهد نسبت به عدم پرداخت مطالباتشان

جمعی از معلمان مشهد دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان طوماری را خطاب رئیس آموزش و پرورش ناحیه یک مشهد امضا وبه اداره آموزش و پرورش ارسال کردند.

بنابه گزارشی که 1بهمن رسانه ای شد،این معلمان گفتند:مطالبات پرداخت نشده مربوط به حق‌التدریس و پرداخت‌های امتحاناتِ سال جاری و سال قبل است که علیرغم پیگیری‌ها هنوز به حساب معلمان واریز نشده‌ است.

این معلمان می‌گویند: چهار ماه از سال تحصیلی جدید گذشته اما ما هنوز مطالبات مزدی مربوط به سال تحصیلی گذشته را دریافت نکرده‌ایم.

در طوماری که معلمان مشهد امضا کرده‌اند، آمده است که حق اعتراض به دیوان عدالت برای معلمان محفوظ است.

احضار مدیرعامل بدنبال اعتراضات دامنه دار کارگران کارخانه کیش چوب نسبت به ماه ها بلاتکلیفی شغلی

بدنبال اعتراضات دامنه دار کارگران کارخانه کیش چوب نسبت به ماه ها بلاتکلیفی شغلی،دادستان کیش مدیرعامل این شرکت را احضار و مقرر شد با فروش اموال نسبت به پرداخت دستمزد کارگران اقدام کند.

براساس گزارشی که اول بهمن رسانه ای شد،بدنبال مراجعه نمایندگان کارگران کارخانه کیش چوب به دادستانی، دستور احضار مالک شرکت صادر شد.

پس از حضور مدیرعامل شرکت مذکور مقرر شد تا با فروش قسمتی از اموال خود نسبت به پرداخت دستمزد کارگران اقدام نماید، اما با توجه به مشکلاتی که فروش املاک وی بلحاظ شراکتی بودن داشته تاکنون فروش آن میسر نشده است.

بنابهمین گزارش،در چند روز گذشته دستوراتی در جهت توقیف اموال شرکت بدهکار و بررسی این موضوع که آیا مدیرعامل شرکت اموال شرکت را به قصد فرار از دین به نام اشخاص دیگر منتقل نموده یا خیر صادر شده که در دست اقدام و اجرا است.

بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی کارگران اخراجی موسسه مالی ثامن‌الحجج دو ساله شد

کارگران اخراجی موسسه مالی ثامن‌الحجج گفتند،با وجود آنکه از تاریخ دی ماه94 تاکنون پیگیر مطالبات معوقه و بازگشت به کار خود هستند، اما تعداد زیادی از آنان موفق به دریافت سنوات خدمت نشده و همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌برند.

طبق اظهارات کارگران بیکار شده این موسسه مالی اعتباری، هرکدام از همکاران بیکار شده، دستکم ۸ میلیون و حداکثر ۳۰ میلیون تومان بابت سنوات پایان کار خود طلب دارند. این درحالی‌ست که تعدادی از پرسنل که موفق به دریافت سنوات خود شده‌اند از میزان حداقلی آن رضایت ندارند.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ 1بهمن،با گذشت دو سال از اخراج۲۷۰۰ نفر از کارکنان موسسه مالی اعتباری ثامن الحجج در سراسر کشور، هنوز این کارگران معطل یافتن راهی برای بازگشت به کار و تامین معاش خانواده‌های خود هستند.

شماری از کارکنان اخراجی موسسه ثامن الحجج یادآور شدند: پیش از اخراج به اتفاق ۲۷۰۰ همکار دیگر در موسسه مالی اعتباری ثامن الحجج مشغول کار بودیم اما در ‌‌نهایت از دی ماه سال ۹۴ به دلایل متوقف شدن فعالیت این موسسه مالی ازسوی شورای ‌عالی پول اعتبار، بانک مرکزی و قوه قضائیه تعدیل شده‌ایم و از آن زمان تاکنون برای یافتن شغل جایگزین سرگردان هستیم.

آن‌ها با یادآوری اینکه در نتیجه تحولاتی که بعد از انحلال محل کارشان به وجود آمد، مسئولیت این موسسه به بانک پارسیان سپرده و قرار شد این بانک از میان آن‌ها تعداد ۱۵۰۰ نفر را به وسیله آزمون استخدامی جذب نماید، گفتند: با وجود آنکه ماه‌هاست آزمون یاد شده برگزار شده اما هنوز به جز اشتغال به کار تعداد ۲۱۵ نفر از همکارانمان آنهم به صورت قرارداد موقت سه ماهه در تهران، اتفاق تازه‌ای نیفتاده است.

به گفته آنان، با وجود آنکه از آن تاریخ تاکنون کارکنان بیکار شده پی‌گیر مطالبات معوقه و بازگشت به کار خود هستند، اما تعداد زیادی از آنان موفق به دریافت سنوات خدمت نشده و همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌برند.

طبق اظهارات کارگران بیکار شده این موسسه مالی اعتباری، هرکدام از همکاران بیکار شده، دستکم ۸ میلیون و حداکثر ۳۰ میلیون تومان بابت سنوات پایان کار خود طلب دارند. این درحالی‌ست که تعدادی از پرسنل که موفق به دریافت سنوات خود شده‌اند از میزان حداقلی آن رضایت ندارند.

این کارکنان افزودند،یکی از چند شرط اشتغال به کار در بانک پارسیان تسویه حساب کامل با موسسه مالی اعتباری ثامن الحجج اعلام شده است. بنابراین همکارانی که از طریق آزمون جذب بانک پارسیان می‌شوند، جدااز آنکه بایستی سنوات دوران خدمت خود را به موسسه مالی اعتباری ثامن الحجج ببخشند، تسهیلات بانکی که ضمن خدمت از موسسه دریافت کرده‌اند را باید یکجا پرداخت کنند.

کارگران اخراجی باقیمانده در خصوص وعده‌هایی که به آن‌ها در خصوص بازگشت به کار داده شده، گفتند: در ماه‌های گذشته از سوی مسئولان بالادستی و تعدادی از نمایندگان مجلس به آن‌ها گفته شد که باتوجه به وضعیت بوجود آمده، آن‌ها را به موسسات و بانک‌هایی که به صورت خصوصی و دولتی فعالیت دارند، بازمی‌گردانند اما تاکنون با وجود پیگیری‌های آن‌ها و تجمع در مقابل نهادهای مختلف، این وعده‌ها به جز برای عده‌ای کمی، محقق نشده است.

کارکنان موسسه ثامن الحجج در خاتمه می‌گویند: همچنین در این مدت دو ساله آنان برای تامین معاش خود و خانواده‌هایشان نتوانسته‌اند شغل جدید پیدا کنند و در این زمینه نیز رسیدگی از سوی مسئولان نشده است.

بیکای2700کارگر درپی شیوع آنفولانزای مرغی

تنها از ابتدای سال ۱۳۹۶ تا به حال ۳۰۰ واحد مرغ تخم‌گذار تعطیل شده است. واحدهای باقی مانده نیز با کمتر از نصف ظرفیت‌ کار می‌کنند و احتمال تعطیلی آن‌ها هم مطرح است. هریک از این واحد‌ها به طور متوسط ۲۰ تا ۲۵ کارگر به ازای هر ۱۰۰ هزار مرغ تخم‌گذار دارند.

برپایه گزارش منتشره، سرعت انتشار گونه‌ای از ویروس آنفولانزای مرغی به اندازه‌ای بالا رفته که تنها در سال ۹۶ منجر به معدوم شدن ۱۸ میلیون مرغ تخم‌گذار و تعطیلی حدود ۳۰۰ واحد فعال شده است. معدوم شدن مرغ‌ها در صنعتی که تنها درآمدش از محل فروش تخم‌مرغ است، به قیمت بیکاری هزاران کارگر و معرفی تعدادی از آن‌ها به اداره کار برای دریافت بیمه بیکاری تمام شده است.

تنها از ابتدای سال ۱۳۹۶ تا به حال ۳۰۰ واحد مرغ تخم‌گذار تعطیل شده است. واحدهای باقی مانده نیز با کمتر از نصف ظرفیت‌ کار می‌کنند و احتمال تعطیلی آن‌ها هم مطرح است. هر یک از این واحد‌ها به طور متوسط ۲۰ تا ۲۵ کارگر به ازای هر ۱۰۰ هزار مرغ تخم‌گذار دارند.

به گفته «ناصر نبی‌پور» رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران، اولین گونه‌ها از آنفولانزای مرغی که چندان هم کشنده نبود، از سال ۱۳۸۹ وارد کشور شد. از سال ۱۳۹۴ با تغییر شکل تدریجی و متعدد، ویروس کشنده شد و از‌‌ همان زمان هم به تدریج بیش از ۱۵۰۰ واحد مرغ تخم‌گذار را با بحران مواجه کرد و کاری کرد که آن‌ها چاره‌ای جز معدوم کردن مرغ‌ها و در ‌‌نهایت بیکار کردن کارگران و معرفی کردن آن‌ها به اداره کار برای پرداخت مقرری بیکاری نداشته باشند.

وی با بیان اینکه بیشتر این واحد‌ها در استان‌های تهران، البرز، قزوین، آذربایجان شرقی و قم قرار دارند که ۸۰ درصد تخم‌مرغ‌های کشور را تولید می‌کنند، به معدوم کردن ۱۸ میلیون مرغ تخم‌گذار در سال ۹۶ اشاره کرد و گفت: به ازای معدوم کردن هر ۱۰۰ هزار مرغ تخم‌گذار؛ حدود ۱۵۰ کارگر بیکار می‌شوند. حال با در نظر گرفتن ۱۸ میلیون مرغ‌ تخم‌گذار می‌توان گفت که حدود ۲۷۰۰ کارگر تنها در سال ۹۶ بیکار شده‌اند.

این در شرایطی است که مسئولان اداره کل حمایت مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به این پرسش که چه تعداد کارگر واحدهای مرغ تخم‌گذار در سال ۹۶ برای دریافت مقرری بیکاری به ادارات کار معرفی شده‌اند، گفتند: به صورت تفکیک شده آمار در این‌باره در دست نداریم و تنها می‌دانیم که ۲۲۰ هزار کارگر در کل کشور مقرری بیکاری می‌گیرند و البته کارگران واحدهای مرغ تخم‌گذار نیز در میان آن‌ها حضور دارند.

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران البته تاکید دارد که این تنها آمار بیکاری‌های مستقیم کارگران است و جز این تعداد، کارگران بسیاری که در مشاغلی همچون حمل تخم‌مرغ‌ها، کارتون‌سازی برای شانه‌های تخم مرغ، واحدهای بازاریابی و فروش، واکسن و دارو، دامپزشک و حتی افرادی که به عنوان مهندس کشاورزی با شرکت‌ها کار می‌کردند همگی بیکار شده‌اند یا به میزان قابل ملاحظه‌ای از ساعات کار آنها کاسته شده‌است.

نبی‌پور البته تاکید دارد واحدهایی که هم‌اکنون در این زمینه فعال هستند تنها با ۱۵ درصد از ظرفیت خود کار می‌کنند و حال و روز خوبی هم ندارند و سرنوشت کارگران آن‌ها در هاله‌ای از ابهام است.

او می‌گوید: نگرانیم که با تغییر شکل ویروس با چالش‌های جدیدی هم در مقابله با آن مواجه شویم. فعلا برای جلوگیری از گسترش بیماری، چاره‌ای جز معدوم کردن مرغ‌ها نداریم. البته برخی از کشور‌ها مثل چین اقدام به واکسیناسیون مرغ‌ها می‌کنند تا با معدوم کردن مرغ‌ها کارگرانشان بیکار نشوند. با این حال در ایران سیاستی برای مقابله با بیماری و تبعات آن مثل بیکاری وجود ندارد و تنها کاری که کرده‌ایم؛ معرفی کارگران به صندوق بیمه بیکاری است.

ماجرا وقتی بغرنج‌تر می‌شود که تهدید تنها محدود به مرغ‌های تخم‌گذار نباشد. از قرار معلوم این بیماری مرغ‌های گوشتی را هم شامل می‌شود. به گفته تهرانی (مدیرکل بهداشت و مبارزه با بیماری‌های طیور سازمان دامپزشکی) در سال ۹۵ دو مورد شیوع آنفلوآنزای مرغی در واحدهای مرغ گوشتی و چندین مورد در واحدهای مرغ مادر گوشتی شناسایی و معدوم‌سازی شده‌اند؛ اما غالبا واحدهای پرورش تخم‌مرغ درگیر این بیماری هستند.

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران تاکید دارد که خسارت‌های وارده به واحدهای مرغ تخم‌گذار «وحشتناک» است؛ اما در ایران ما بدون برنامه در حال معدوم کردن مرغ‌ها هستیم.

تب، سرفه، گلودرد، درد عضلات، احساس کسالت، عفونت چشم و ریه‌ها، تنگی نفس، خلط خونی و اسهال از علائم بالینی ویروس آنفولانزای مرغی است و قطعا کارگران واحدهای مرغ تخم‌گذار بیش از همه در معرض ابتلا به آن هستند.

اینکه چه کارهایی جهت جلوگیری از انتقال این ویروس به کارگران شاغل در این حوزه می‌توان انجام داد، بسته به شناسایی به موقع علائم آن دارد؛ اما باید گفت که ویروس آنفولانزا تغییر شکل می‌دهد و با تغییر شکل خود، تاثیرات متفاوت و ناشناخته‌ای بر بدن افرادی که در تماس مستقیم با آن هستند، می‌گذارد.

آنفلوآنزایی که طی سال‌های اخیر در ایران و جهان دیده می‌شود؛ از نوع فوق حاد و به اصطلاح پزشکی عمدتا در سویه H۵N۱ بوده که سویه پایانی‌‌ همان آنفلوآنزایی است که در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۸ نیز مشاهده و تجربه شد. اما به گفته بسیاری از کار‌شناسان ازجمله «مهدی خلج» رئیس سازمان دامپزشکی کشور؛ این ویروس مانند دیگر ویروس‌های آنفلوآنزا از نظر ژنتیکی تغییر یافته است و می‌تواند پیامد‌ها و مخاطرات متفاوتی با توجه به تغییر هویت جزئی‌اش نسبت به سویه مشابه سال‌های قبل داشته باشد.

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران در پاسخ به این پرسش که چه راهکارهایی برای تامین سلامت کارگران واحدهای مرغ تخم‌گذار وجود دارد، گفـت: تاکنون ابتلای کارگران به آنفولانزای مرغی حاد به صورت رسمی گزارش نشده است؛ اما باید موارد مربوط به بهداشت کارگاه را با دقت تحت نظر داشته باشیم. علائم هشدار نصب کنیم و در صورت لزوم، شرایط قرنطینه کارگران پس از هر روز کاری را فراهم کنیم تا مطمئن شویم مشکلی پیش نیامده است.

به کارگران پیمانکاریِ نفت حق بدی آب و هوا پرداخت نمی‌شود/ تبعیض در صنعت نفت سابقه طولانی دارد

ناصر آقاجری: در پروژه‌های نفتی به کارگرانی که به صورت پیمانکاری مشغول به کارند، کوچک‌ترین مزایایی بابت بدی آب و هوا پرداخت نمی‌شود.

برپایه گزارش رسانه ای شده بتاریخ اول بهمن،ناصرآقاجری از فعالان کارگری شاغل در پروژه‌های نفتی گفت: در پروژه‌های نفتی به کارگرانی که به صورت پیمانکاری مشغول به کارند، کوچک‌ترین مزایایی بابت بدی آب و هوا پرداخت نمی‌شود.

وی در توضیح مناسبات کاری که در پروژه‌های نفتی حاکم است؛ افزود: کارفرمای اصلی مسئولیت اجرای پروژه را به پیمانکار دست‌اول واگذار می‌کند و بعد اجرای پروژه به صورت سلسله مراتبی میان پیمانکاران دست‌ دوم و سومِ متعددی تقسیم می‌شود؛ در این شیوه‌ی تقسیم کار، تکلیف هزینه‌های نیروی انسانی از ابتدا به صورت قطعی مشخص شده‌ و برای همین است که خبری از پرداخت مزایایی مثل بدی آب و هوا و سختی کار نیست.

وی ادامه داد: البته اگر نیروی کارِ شاغل در پروژه نفتی تابع مقررات دیگری مثل قانون استخدام وزارت نفت باشد؛ وضعیت فرق می‌کند؛ مطابق این مقررات، پرداخت مزایایی مثل حق بدی آب و هوا و سختی کار موضوعی پیش‌بینی شده است.

آقاجری گفت: در مناسبات پیمانکاری نیز کارگرانی که به دلیل داشتن تخصص و مهارت فنی بالا در استخدام پیمانکاران اصلی هستند؛ می‌توانند تا حدودی در مورد شرایط کاری خود با کارفرما چانه‌زنی کنند؛ اما برای کارگران معمولی که بیشتر در استخدام پیمانکاران دست‌چندم هستند، هیچ فرصتی برای چانه‌زنی وجود ندارد و کوچک‌ترین اعتراضی می‌تواند به اخراج کارگر منجر شود.

این فعال کارگری مناطق ویژه اقتصادی، مسئله بدی و طاقت‌فرسا بودنِ آب و هوای مناطق نفتی را اینطور توضیح داد: در مناطقی مثل خوزستان یا عسلویه گرمای هوا به‌شدت بالاست. در این گرما، کارگران ناچارند برای ساعت‌های طولانی فعالیت بدنی سنگین داشته باشند و ابزار به دست و ایستاده در در ارتفاع، قطعات مختلف را باز و بسته کنند. عرقِ ریختن‌های مداوم، ضعفِ جسمی به همراه دارد. در مجاورت آن‌ها دستگاه‌های ژنراتور روشن نگهداشته می‌شوند و همین، علاوه بر تولید گرمای مضاعف باعث آلودگی صوتی نیز می‌شود. گازهای ناشی از عملیات جوشکاری نیز سنگینی هوای تنفس را دوچندان می‌کند.

آقاجری افزود: متاسفانه سابقه این تبعیض شغلی بسیار قدیمی است؛ با وجود آنکه سابقه تصویب قوانین حمایتی از کارگر به سالهای پیش از انقلاب بازمی‌گردد، اما از آن سال‌ها تاکنون همیشه شرایط نیروهای شاغل در صنعت نفت نابرابر بوده است.

جان باختن یک کارگر جوان در ساوه براثر سقوط از ارتفاع

یک کارگر22ساله که صبح روز یکشنبه اول بهمن براثر سقوط از ارتفاع دچار جراحات شدیدشده بود،دربیمارستان جان باخت.

نعمت اله عزیزی رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی ساوه و زرندیه با اشاره به سقوط کارگری در ساوه گفت: کارگر 22 ساله ساوجی که در اثر سقوط از ارتفاع ساختمانی در خیابان مطهری در ساعت 10:19 امروز مصدوم شده بود، بدلیل جراحات زیاد جان باخت.

وی افزود: پس از دریافت خبر این حادثه، بلافاصله کد عملیاتی پایگاه سه شهری به محل اعزام و مصدوم که آقایی 22 ساله بود را پس از اقدامات لازم پیش بیمارستانی به مرکز درمانی مدرس منتقل کردند.

عزیزی بیان کرد: علی رغم تلاش کادر درمانی بیمارستان مدرس ساوه ، متاسفانه بدلیل جراحات زیاد و خونریزی فرد حادثه دیده فوت کرد.

آلترناتیو کارگری و سوسیالیستی برای آزادی جامعه ضرورت امروز و فردای تحولات سیاسی ایران - فاتح شیخ

مصاحبه اکتبر با فاتح شیخ درباره اعتراضات اخیر در ایران
اکتبر: درروزهای گذشته توده های مردم در ایران با حضورگسترده در خیابانها خیلی روشن خواهان رفتن رژیم اسلامی حاکم شدند. همه ، حتی رسانه های بورژوازی ، بر این باورند که این به پا خواستن مردم اعماق جامعه ، کارگر، زن ،جوان بیکار علیه فقرو نابرابری است .آنها خواهان رفتن رژیم و پایان دادن به این وضع هستند. با کشتن و دستگیری وسیع و گسترش فضای اختناق توسط رژیم اسلامی سرمایه داران ، فضای اعتراضی روزهای گذشته ظاهراعقب نشسته است. شما اوضاع فعلی و آینده این تحولات را چگونه ارزیابی می کنید؟ آیا رژیم در درازمدت می تواند دوام بیاورد؟
فاتح شيخ: آنچه این روزها جای سوال است دوام رژیم اسلامی در کوتاه مدت و میان مدت است تا در دراز مدت. این حالات و احتمالات به کدام فاکتورها گره میخورد جای بررسی دقیق است که باید به آن پرداخت. ابتدا نگاهی بیندازیم به آنچه در سه هفته گذشته گذشت.
تظاهرات هفت دی مشهد هر طور و با هر شعاری شروع شد درجا توسط فعالان شرکت کننده، به اعتراضی توفنده علیه گرانی و بیکاری، علیه کل سلطه حکومت اسلامی بدل گشت. اعتراضات اجتماعی سریعا به حدود صد شهر بزرگ و کوچک چهارگوشه ایران گسترش یافت. سرعت گسترش اعتراضات و تکامل شعارها غافلگیر کننده بود. اما جای تعجب نبود. در ایران زیر حکومت اسلامی سرمایه، اعتراض معیشتی، دارای پتانسیل اجتماعی و سیاسی بالا و ماتریال انفجاری قدرتمند است. جامعه مانند دیگِ روی آتش، دائم میجوشد طوری که درب سرکوب از پس جوشش پرتوان آن برنمیآید. دیر یا زود جوشش اعماق جامعه درب دیگ را پرتاب میکند و طغیان اجتماعی به فوران درمیآید. همه جناحهای درشت و ریز جمهوری اسلامی از آستانه تحمل جامعه، به مراتب آنورتر رفته اند. همه امتحانهایشان را پس داده اند. امتحان دشمنی آشتی ناپذیر با کارگران، زن ستیزی، دشمنی با زندگی شاد و آزاد و پویا و خلاق جوانان، کلا امتحان ناسازگاری با جامعه و دشمنی با بشریت را سالهاست پس داده اند. جناحهای مختلف رژیم با کلیدهای مقوائی و امیدهای دروغین نتوانسته اند و نخواهند توانست کوچکترین گره از اوضاع فروبسته ای بگشایند که خود به بار آورده اند و به توده های عظیم جامعه تحمیل کرده اند.
دو روز پس از تظاهرات مشهد، در تهران شعار "اصلاح طلب، اصولگرا! دیگه تمومه ماجرا" از پشت در بسته دانشگاه رو به خیابان شلوغ سر داده شد. پنج کلمه با وزن و قافیه روان، با محتوای روشن و آسان، که فورا به عنوان شعار سرنگونی کل حکومت اسلامی همه گیر شد و مهرش را بر خیزش توده ای برای بزیر کشیدن جمهوری اسلامی کوبید.
موج اول خیزش فعلا موقتا با کشتار و سرکوب نیروهای سرکوبگر رژیم عقب نشسته، اما آتش خشم و اعتراض کارگران و محرومان اعماق جامعه به هیچ وجه فرو ننشسته است. پایه های اقتصادی و سیاسی و اجتماعی آن همچنان پابرجاست. فقر و فلاکت و بیکاری، بردگی مزدی، گورخوابی، کار کودکان، ذباله گردی، نبود آزادیهای سیاسی و مدنی، خفقان و زندان و اعدام، تحمیل حجاب و توسری به زنان، تجاوز به دختران خردسال زیر نام ازدواج طبق شریعت اسلام و دهها فجایع دیگر که رژیم اسلامی قادر به کوچکترین بهبودی در آنها نیست. اینها مجموعه مشقاتی هستند که منشا آتشفشان نارضایتیهای گسترده و تلنبار شده در عمق جامعه اند. آتشفشانی که هر آن ممکن است شعله ور شود. اکثریت عظیم جامعه، توده های جان به لب رسیده ای هستند که برای رهایی از این معیشت خفتبار حاضرند تا پای جان جسورانه مبارزه و جانفشانی کنند. این فجایع فزاینده همراه با بالا رفتن آگاهی سیاسی پایین جامعه به آنها، پایه های عینی و ذهنی خیزش انقلابی جاری و تداوم حتمی آن است. موج اول خیزش اثبات کرد که پایینی ها دیگر تحمل نمیکنند. آیا بالایی ها هم نمیتوانند حکومت کنند؟ این را امواج بعدی تداوم خیزش تعیین میکند. کاهش فعلی مومنتوم خیزش، بالایی ها را خاطر جمع نکرده است و بر خلاف ادعاهای بی سر و تهی که عرضه کرده اند، در گرداب بیم و رجا به تناقض گوئی آشکار افتاده اند.
خامنه ای ده روز تمام خفقان گرفت، وقتی به حرف آمد با قیافه درب و داغان اذعان کرد که ممکن است باز هم اتفاق بیفتد. او وقیحانه پرده پوشی میکند. صریح میداند که اعتراض مردم سر فرونشستن ندارد و از سر گرفته خواهد شد. با قید "ممکن است ..." دارد روحیه خود و مزدورانش را تیمار میکند. روحانی هم با وقاحت تمام ادعا میکند که "تمام شد"!! ادعای روحانی جزئی از تلاش سران رژیم برای "تمام کردن" خیزش توده ها و همزمان پمپاژ روحیه به مزدوران روحیه باخته بسیج و سپاه و غیره است. او و دیگر جانیان بالای رژیم تماما میدانند که خیزش تمام شدنی نیست. به شدت ترسیده اند. هراسان خود را برای مقابله با موج بعدی آن آماده میکنند. با توجه به همین واقعیت است که در جلو زندان اوین، خانواده زندانیان و جوانان جسور، خطاب به مزدوران رژیم شعار معروف "نترسیم، نترسیم، ما همه با هم هستیم" را خلاقانه اینطور تغییر داده اند: "بترسید، بترسید، ما همه با هم هستیم". موج اول خیزش هم اکنون نه فقط "دیوار ترس" مردم را شکسته، بلکه باعث شده که سران رژیم و نیروهای سرکوبگرشان به ترس و هراس مرگبار بیفتند. هنوز فریاد مرگ بر خامنه ای، مرگ بر روحانی و مرگ بر جمهوری اسلامی در فضای جامعه پژواک میدهد که نسیم موج بعدی اعتراضات شبانه در چندین شهر وزیدن گرفته است. معلوم شد فیلترینگ شبکه های ارتباط اجتماعی مانند تلگرام و غیره هم چندان فایده نداشته و تنها بازار فروش فیلترشکنها را گرمتر کرده است.
خیزش جاری آشکارا سرنگونی جمهوری اسلامی را هدف گرفته است و تا رسیدن به آن از پا نخواهد نشست، هر افت و خیزی داشته باشد، شعله هایش ازنو زبانه میکشد. رسیدن به این هدف، به قول معروف دیر و زود دارد، سوخت و سوز ندارد. اما واضح است که پیشروی بیشتر این جنبش به تامین رهبری رادیکال و سراسری و سازماندهی کارگری و توده ای در محل زیست و کار نیاز مبرم دارد. این وظیفه قبل از همه بر عهده کمونیستها و رهبران رادیکال و سوسیالیست کارگری است. یک واقعیت نویدبخش و همزمان بسیار حساس جامعه امروز ایران، حضور و نفوذ و اعتبار اجتماعی و سیاسی کمونیسم طبقه کارگر و نیاز جامعه به کمونیسم برای تحقق آزادی و رهایی است. حساسیت مساله در این است که جامعه امروز ایران شدیدا به کمونیسم نیاز دارد و جنبش کمونیسم در ایران هم امروز شدیدا نیازمند سروسامان دادن به صفوف خود است. خیزش انقلابی کارگران و محرومان جامعه، دریچه تازه بسیار مساعدی به روی جنبش کمونیسم و احزاب سیاسی آن باز کرده است تا به صفوف خود و صفوف طبقه کارگر سروسامان دهند و به میزان رشد آگاهی و سازمانیافتگی طبقه کارگر به سوی پیروزی کمونیسم در ایران، به سوی به سرمنزل مقصود رساندن آلترناتیو کارگری و سوسیالیستی گام بردارند.
امید به سرنگونی جمهوری اسلامی در بازه زمانی کوتاه مدت و حد اکثر در میان مدت، یک تصور واقعبینانه است. اما اشتباه است اگر تصور شود که سرنگونی رژیم اسلامی برای کارگران و توده های بپاخاسته هدف نهائی است. سرنگونی کامل و انقلابی جمهوری اسلامی به معنی درهم شکستن ماشین سرکوب و خفقان و انحلال همه نهادهای ارعاب و خفقان و جاسوسی و ایدئولوژیک آن تنها میتواند هدف مقدم خیزش کارگران و محرومان جامعه ایران باشد. آگاهی در صفوف رهبران کارگری و پیشروان و فعالین آزادیخواه جامعه ایران هم اکنون به آنجا رسیده که درک کنند: "قابل تردید نیست که امروز حتی کوچکترین بهبود در زندگی مادی و معنوی مردم ایران و کسب بدیهی ترین حقوق و آزادیهای فردی و مدنی در گرو به زیر کشیدن رژیم ارتجاعی و ضدبشری جمهوری اسلامی است" (از برنامه "یک دنیای بهتر"). و میتوان اضافه کرد که: "سرنگونی رژیم اسلامی یک وظیفه فوری انقلاب کارگری در ایران است" (همانجا).
خصلت جنبش اعتراضی جاری، سلبی بودن آن، سرنگونی طلبانه و ضداسلامی بودن آن است. شعارهای مرگ بر سران رژیم و مرگ بر جمهوری اسلامی، در همین موج اول خیزش این خصلت سلبی را کاملا عیان نشان داده است. خصلت سلبی به این معنی که هدف مقدم آن انهدام تام و تمام رژیم اسلامی حاکم است. اما پتانسیل اجتماعی و چشم انداز تکامل اعتراضات جاری، از انهدام رژیم سراپا گند و فساد اسلامی بسی فراتر است. چشم انداز فراتر رفتن این اعتراض اجتماعی عظیم، دورخیز کارگران بردگی کشیده، همراه و همرزم و همدوش با زنان لگدمال شده، جوانان محرومیت چشیده و جسور و پرانرژی، برای برقراری جامعه ای آزاد و برابر و مُرفه و خوشبخت است. جامعه ای که علاوه بر انهدام جمهوری اسلامی، به دور باطل حاکمیتهای استبدادیِ مذهبی و ناسیونالیستی یک قرن گذشته ایران نقطه پایان گذاشته باشد. برقراری این جامعه تنها با یک پیروزی کارگری ممکن میگردد.
برای پیروزی کارگری چه باید کرد؟ ملزومات آن را چگونه باید فراهم کرد؟ پاسخگویی روشن و راهگشا به چنین سوالاتی وظیفه مبرم کمونیستها در دل این دوره نویدبخش است.

آخرین کلام کمونیستها در این دوره از نظر من این است که علاوه بر پیگیرانه ترین و رادیکالترین تاکید بر سرنگونی کامل و انقلابی جمهوری اسلامی تا آخرین روز حیات نکبت بار آن، همزمان باید کمونیستها بر تلاش بیوقفه برای شکل دادن به آلترناتیو کارگری و سوسیالیستی برای آزادی جامعه، در تقابل با آلترناتیوسازیهای رنگارنگ بورژوایی، پافشاری کنند. باید این درس بزرگ انقلاب اکتبر را در صفوف طبقه کارگر اشاعه دهند که آلترناتیو کارگری و سوسیالیستی ضرورت امروز و آینده پیشبرد تحولات سیاسی ایران در مسیر آزادی و رهایی جامعه است. بدون این آلترناتیو روشن و واقعبینانه، صرف سرنگونی جمهوری اسلامی به طور اتوماتیک به رهایی از فجایع و مشقاتی که خیزش کنونی علیه آن برپا شده است نخواهد انجامید.
در فرصتهای بعد پابپای پیشروی خیزش انقلابی جاری درباره جوانب و عرصه های گوناگون پراتیک کمونیستی در این دوره و دوره انقلابی آتی باز هم سخن خواهیم گفت.
پایان

 

پیام قاطع خیزش اجتماعی اخیر، سرنگونی حکومت اسلامی بود! - اسماعیل ویسی

 خیزش توده ای اخیر در واقع اعتراض اجتماعی در ایران، عیلرغم پراکندگی عدم سازمانیافتگی و فاقد بودن رهبری حزب سیاسی - اجتماعی در ابعاد سراسری، دور تازه ای از تلاطم عظیم اجتماعی در حال غلیان سرنگونی طلبانه بود. خیزشی عموما طبقاتی و پیام بسیار روشن و مشخص آن " سرنگونی حکومت اسلامی سرمایه داران در ایران بود که پایه های اساسی این رژیم هار و فوق ارتجاعی را به لرزه درآورد. پیام عملی و ملموس آن را، سردمداران حکومت اسلامی گرفتند. برایشان ملموستر از گذشته گردید که اکثریت مردم ایران بدون اما و اگر، خواهان سرنگون شدنشان هستند.
رژیمی که موجودیتش از ابتدا تاکنون وصله ناجوری بر پیکر جامعه ایران بوده است و می باشد ، در بن بست کامل، اقتصادی – سیاسی – اجتماعی و فرهنگی قرار گرفته است و برای ادامه حیات ارتجاعی و استثمارگرانه، از رشد و گسترش روزافزون اخنتاق سیاسی. سرکوبگری و عدم برسمیت شناختن هرگونه حق و حقوق ابتدائی آحاد مردم، دستگیری و زندانی کردن فعالین کارگری، سیاسی- اجتماعی ، دخالت در زندگی خصوصی مردم بویژه زنان و جوانان. همراه با اخراج، بیکار سازی، بسته شدن و تعدیل نیرو در مراکز اصلی صنعتی تولیدی- خدماتی، نا امنی شغلی، عدم بیمه بیکاری و دیگر بیمه های اجتماعی و درمانی و رشد و گسترش سیر صعودی فقر و فلاکت و تعرض گسترده و افسار گسیخته به سطح زندگی و معیشت اکثریت مردم ، رشد و گسترش پدیده های شوم کودکان کار و خیابانی، کارتون خوابی، فحشا و اعتیاد و رشد آن تا سطوح مدارس راهنمائی، اجاره دادن رحم و پدیده نوزاد فروشی از دیگر مصائب اجتماعی در ابعاد چندین میلیونی، استیصال و نا امیدی جوانان از آینده خود می باشد دریغ نکرده است. عوارض تحمیل چنین وضعیتی بطور حتم گسترش ناهنجاری های وسیع و غیر قابل مهاراجتماعی است .وضعیت جامعه کردستان نیز، آئینه نمائی است از این وضعیت سراسری درایران!
تجاربی که باید گرفت
خیزش توده ای که عمل و پیام روشن و قاطع آن سرنگونی بی اما و اگر جمهوری اسلامی بود بر کسی پوشیده نیست وحاوی تجارب زیادی بود که لازم است بطور کنکرت مورد بررسی قرار بگیرد. اما، بطور اجمالی باید تاکید کرد که؛
در جریان این حرکت تا حدی جنبشهای اجتماعی " تحت لوای جریانات سیاسی ر.شن و مشخص شد، از جمله موقعیت و موضوع اصلاح طلبان در تقابل با خیزش و در دفاع از موجودیت حکومت اسلامی " مشخص گردید. بدون ابهام تحت عنوان " خشونت گریزی " بدفاع از رژیم اسلامی و تائید سیاست سرکوبگریش، بعنوان جزئی از سیستم و نظام حاکم، خودنمائی کردند.
عدم سازمانیافتگی سراسری و رهبری حزب سیاسی کمونیستی- اجتماعی برای هدایت خیزش توده ای و تداوم آن، بسیار عیان بود و باری دیگر تاکیدی عملی بود بر نقش سازماندهی اجتماعی و جایگاه احزاب سیاسی- اجتماعی جهت هدایت و رهبری تلاطمات اجتماعی! این نکات در تداوم مبارزه بسیار اساسی است و باید برای پر کردن این خلاء تلاش نمود.
راه چاره چیست؟
راه چاره اساسی برای خلاص شدن از این وضعیت تحمیل شده به اکثریت توده مردم زحمتکش در جامعه ایران، تلاش و مبارزه برای متحد شدن و ایجاد همبستکی اجتماعی تحت رهبری حزب سیاسی کمونیستی- اجتماعی برای سرنگون کردن رژیم اسلامی است که پیام قاطع خیزش توده ای بود! هچنین طرد و افشای جریانات ملون قومی- مذهبی بویژه اطلاح طلبان در سراسری ایران می باشد.
در رابطه با جامعه کردستان
تمامی آن مصائب اقتصادی، سیاسی. فرهنگی و اجتماعی که به یمن موجودیت حکومت اسلامی به اکثریت مردم ایران تحمیل شده است. در کردستان نیز خودنمائی می کند. بر اساس همین زمینه اجتماعی است که در حین این خیزش توده ای، رژیم اسلامی در تمامی شهرها حکومت نظامی غیر رسمی را با تنیدن نیروهای سرکوبگرش، برقرار کرد و زمینه آماده بودن،راه انداختن حمام خون را گوشزد نمود. همچنانکه در شهر سنندج اعتراصتی در همبستگی با خیزش سراسری انجام گردید که تاکنون از افراد دستگیر شده " سارو و کیانوش " زیر شکنجه همچون دستگیر شدگان دیگر در دیگر شهرها، کشته است و بعید هم نیست که از دستگیر شدگان کشتار بیشتری هم بکند.
اصلاح طلبان کرد بعنوان جزئی از رژیم اسلامی و بخاطر منافع طبقاتی- اجتماعی شان، تلاش کرده و می کنند که به هر شیوه ممکن در تحکیم و تداوم بقاء آن و تحمیل کردنش به مردم در ایران و کردستان دریغ نکرده و نخواهند، کرد. همچنانکه در بعد سراسری در کنار ژریم اسلامی و در تقابل با خیزش توده ای ایستادند. اینها همراه طیف دیگر ملون فومی- مذهبی. از مدافعین تداوم حکومت اسلامی هستند. پیشینه اینها در تقابل با آزدایخواهی و برابرز طلبی و زندگی ای برابر و سرشار از رفاه و آسایش، در کردستان قرار داشته و دارند. ریشه در "پیشمرگان مسلمان کرد" دارند که سالیان طولانی پیشقراول نیروهای مسلح اسلامی در کردستان در جنگ و درگیری با پیشمرگان و سرکوب هرنوع صدای آزادیخواهی و برابری طلبی بودند و همراه و همگام با حکومت اسلامی و بورژوازی حاکم بر مسند قدرت، در تحمیل وضعیت فلاکتبار امروز به اکثریت مردم زحمتکش در جامعه کردستان نقش اساسی داشته اند. آنها خود جزئی از این وضعیت، آمر و عامل این شرایط و مجرم هستند . اگر در شرایط کنونی به کارهای خیریه و سایر اموری از این قبیل بدلیل فلاکت تحمیل شده به مردم، روی آورده اند، صرفا صوری و برای یار گیری و بدست آوردن وجهه و اعتبار اجتماعی است. زیرا خود بدان واقفند که در جامعه کردستان فاقد هرگونه اعتبار و جایگاه اجتماعی هستند. اینها مدافعین جهل و خرافه و هرگونه تبعیض و نابرابری و برسمیت نشناختن حق و حقوق انسانی- اجتماعی کودکان و زنان هستند. مترسک فرصتند تا در دفاع از ارتجاع بشیوه هر چه عریانتر که تاریخا بوده اند، در تقابل با آزادیخواهی و برابری طلبی عرض اندام کرده و عمل بکنند. باید آنان را در بعد سیاسی- اجتماعی با برنامه ریزی دقیق، افشا و طرد کرد و نگذاشت در سر بزنگاه تلاطمات سیاسی- اجتماعی با نمایان کردن چهره کریه و سیاست و هدف تبغیض آمیز اجتماعی- طبقاتی شان، ابراز وجود کنند ،نباید غافل بود!
مردم وجوانان، فعالین جنبشهای آزادیخواه و برابری طلب کردستان!
پیام قاطع خیزش توده ای اخیر که سرنگونی بی اما و اگر رژیم اسلامی است. بر آن واقف هستید. حکومت اسلامی هم پیام را گرفته است. لازم است از هم اکنون آگاه و هوشیار بود. برای ایجاد همبستگی اجتماعی و سازماندهی با برنامه، هدفمند تلاش نمود. ارتجاع در هر شکل و رنگی و تحت هر عنوانی را باید افشاء و برای ایزوله کردنشان اقدام کرد و فضای آزادیخواهی جامعه را علیه آنها بسیج و گسترش داد. باید سریعا و بدون فوت وقت عمل کرد. خود را آماده تقابل و نباید به فردا موکول کرد و در این راستا:
1-در محلات خود را سازماندهی کرده ومتشکل شد. کنترل محلات را در دست گرفته و فضای آزادیخواهی را دامن بزنید. و از ابراز وجود و ازهرگونه مزاحمت ارتجاع و مزدورانش، جلوگیری کنید
2-شبکه وسیعی از سازماندهی گروههای پیشرو آزادیخواه در سطح شهرهای کردستان، را تشکیل داده وبه تبادل اطلاعات و همفکری با همدیگر بپردازید.
3- واحد های گارد آزادی را تشکیل داده و چون شبکه ای بهم بافته شده عمل کنید. واحدهای گارد آزادی باید دست بکار شوند و در برابر هر گونه جریان ارتجاعی بویژه مزدوران کهنه و تازه " جاش ها ی" رژیم ، واکنش نشان دهند و با آگاهگری و بسیج فضای آزادیخواهی علیه تحرکات ارتجاعی شان، محیط را بر آنها تنگ کرده و از محله و شهر طرد کنند. واحدهای گارد آزادی یعنی صف محکم و مسلح و سازمانیافته ازادیخواهان در برابر ارتجاع قومی - مذهبی وبرای ایجاد دورنمای آینده ی روشن ودردفاع از مدنیت جامعه.
4-جوانان مبارز به صفوف گارد آزادی بپیوندید و با تقویت این ارگان اقتدار خود را در تامین مدنیت و انسانیت جامعه، تضمین کنید.
5-تقابل جدی و اساسی و تلاش برای سرنگونی حکومت اسلامی، سازماندهی سراسری در ابعاد وسیع درجامعه کردستان را می طلبد. باید گامهای عملی را بر داشت . محافل فعالین و رهبران جنبشهای اجتماعی آزادیخواه و برابری طلب در تمامی شهرهای کردستان وجود دارند. وظیفه رهبران عملی کارگری، کمونیست، و جنبشهای توده ای اجتماعی این است که برای مرتبط شدن و ایجاد شبکه سازماندهی وسیع این محافل برای مادیت بخشیدن به مفاد چه باید کرد همراه، برنامه ریزی کرده و هدفمند و در ارتباط همیشگی و هماهنگ کردن اقدامات خود در ابعاد سراسری بموقع بتوانند، اقدام کنند. زمینه همچون فعالیتهای مشترک و هماهنگ شده وجود دارد. سالهاست در شهرهای سنندج، مریوان، کامیاران و سقز بمناست برگزاری مراسم های اول ماه مه، 8 مارس، روزجهانی کودک و فستیوال های آدم برفی ها این هماهنگی ایجاد شده است. زمینه های تاریخی – اجتماعی را نقطه عطف سازماندهی هدفمند در تقابل با ارتجاع و برای سرنگونی رزیم اسلامی قرار بدهید. این تنها راه تقابل جدی در ابعاد اجتماعی می باشد . نباید غافل بود!
اسماعیل ویسی
24 دی ماه 1396- 14 ژانویه 2018

Subscribe to this RSS feed