»»
نشریه کمونیست هفتگی : کمونیست هفتگی نشریه حزب کمونیست کارگری ا
مسئول مرگ بیژن قلوزی: متاسفانه روز ٢٣ بهمن خبر رسيد، بيژن قلوز
نمايش سالگرد ٢٢ بهم: مصاحبه با همايون گدازگر اكتبر : روز يك ش
در 8 مارس علیه حجاب : هنوز اعتراض ۳۹سال پیش زنان علیه حجاب و ق
مقاومت مردم عفرين نی: تقريبا نزديك به يك ماه است رژيم تركيه با
نشریه اکتبر شماره 23: اکتبر نشریه کمیته کردستان حزب کمونیست کا
نشریه کمونیست هفتگی : کمونیست هفتگی نشریه حزب کمونیست کارگری ا
رضا شهابی نباید به ز:  رضا شهابی عضو هئیت مدیره سندیکای کارگرا
اعلامیه حزب حکمتیست :  ۸ مارس، روز جهانی زن، روز جهانی مبارزه
اعلامیه حزب حکمتیست::  جامعه ایران مانند کوه آتشفشان در غلیان
جنبش آزادی زن در ایر:  اوائل دیماه گذشته چند روز قبل از تظاهرا
در دوران انقلابی تصو: روحانی در سخنرانی ٢٢ بهمن خود از استعارۀ
علائم یک سقوط مالی و:  بُحران اقتصادی حکومت اسلامی جدید نیست.
ربیعی ریاکارانه بر د: پیام خیزش سراسری مردم در دی ماه و ادامه
تا دیر نشده صف خود ر: من هما ارجمند مسئول کمپین بین المللی بست
"مرگ بر کارگر!" هرگز: روز 16 بهمن کارگران هپکو برای دریافت حقو

اخبار کارگری

اخبار کارگری
تنظیم: زینت کریمی، بابک سراج

تعطیلی فاز ۱۹ پارس جنوبی
درگیری کارگران فاز ۱۹ و نیروهای حراست مستقر در منطقه عسلویه منجر به زخمی و بیمارستانی شدن تعدادی و بازداشت و زندانی شدن تعدادی دیگر شد. تقابل کارگران با کارفرماها و نیروهای امنیتی شان بدلیل فوت یکی از کودکان کارگران صورت گرفت. فرزند یکی از کارگران بیمار بود و  بیمارستان که دیگر تجارتخانه شده آغاز معالجه را منوط به پرداخت یک میلیون تومانی والدین میکنند و همین را به پدر کودک بیمار اطلاع می دهند. پدر رنجدیده با چندین ماه حقوق معوقه پیش کارفرما و  پیمانکار شرکت برای دریافت پول میرود. جواب پیمانکار منفی بوده و بیمارستان هم کودک را معالجه نمیکند. لذا این کودک متاسفانه بدلیل فقر پدر و عدم پرداخت حقوقش جان می بازد. 

بالاتکلیفی کارگران اخراجی مدیران خودرو
 گزارشات منتشره، از عدم پرداخت مطالبات کارگران کارخانه "مدیران خودرو" با گذشت ماهها از اخراج آنان حکایت دارد.  ا گذشت ۸ ماه از اخراج حدود ۱۰۰ نفر از کارگران کارخانه "مدیران خودرو" در استان کرمان، هنوز کارفرما مطالبات مربوط به حق سنوات دو سال این کارگران را پرداخت نکرده است. از سوی دیگر باوجود پیگیری های مداوم کارگران، تاکنون دریافت مقرری بیمه بیکاری برای نیمی از آنان فراهم نشده است.

 برپایی تجمع در سنندج در حمایت از جعفر عظیم زاده و کارگران آق دره
 روز دوشنبه ۱۰ خردادماه حدود یکصد نفر از کارگران، اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران و کمیته هماهنگی به همراه خانواده هایشان به منظور حمایت از خواست های جعفر عظیم زاده و کارگران معدن "آق دره" در پارک "کودک" سنندج تجمع کردند. تجمع کنندگان نسبت به عدم پاسخگویی دستگاه قضایی رژیم به خواست های جعفر عظیم زاده و همچنین صدور و اجرای حکم ضد انسانی شلاق علیه کارگران معدن طلای "آق دره" اعتراض کردند. معترضان همچنین با سردادن شعارهایی از قبیل "جان جعفر عظیم زاده در خطر است" و شعارهای دیگری که حاوی محکوم کردن شلاق زدن کارگران آق دره" بود، خواستار آزادی جعفر عظیم زاده، شدند.

تجمع اعتراضی کارگران شهرداری مهدی شهر
 کارگران شهرداری مهدی شهر واقع در استان سمنان در اعتراض به عدم پرداخت حقوق معوقه و مطالبات خود در مقابل فرمانداری رژیم تجمع کردند. کارگران نسبت به پرداخت نشدن ۴ ماه حقوق معوقه شان معترض بوده و خواستار پرداخت کامل مطالبات خود هستند. در پی این تجمع، رئیس شورای شهر و فرماندار رژیم با حضور در میان کارگران معترض وعده دادند مشکلات آنان را پیگیری نمایند.
 
پرداخت بیمه بیکاری به کارگران فولاد زاگرس
 دو کارگر بیکار شده فولاد زاگرس پس از هفته ها اعتراض، موفق به دریافت بیمه بیکاری شدند. دو کارگر بیکار شده فولاد زاگرس که پیش از این بارها جهت پیگیری بیمه بیکاری خود به تهران مراجعه کرده بودند، پس از بازگشت به استان کردستان در اویل هفته جاری موفق به دریافت بیمه بیکاری شدند. این دو کارگر با سابقه فولاد زاگرس که از اواخر سال ۹۲ به دلیل انحلال کارخانه بیکار شده، بارها به منظور دریافت بیمه بیکاری در مقابل وزارت کار رژیم تحصن کرده بودند.
 
مرگ یک کارگر در سنندج
 روز سه شنبه ۱۱ خردادماه، یک کارگر ساختمانی بر اثر جراحات وارده در حادثه سقوط بالابر، در بیمارستان بعثت سنندج جانباخت. براساس گزارشات منتشره، به دلیل عدم وجود امکانات ایمنی، یک کارگر ساختمانی جوان اهل بانه به نام "هیمن غفوری" براثر سقوط از بالابر به شدت دچار جراحت شد. پس از این حادثه به علت وخامت حال به بیمارستان "بعثت" سنندج در مرکز استان کردستان منتقل شد که به علت شدت جراحات وارده جان خود را از دست داد.
 
اجتماع کارگران پیمانکاری فاز ۱۴ عسلویه
صبح روز چهارشنبه در پی بی پاسخ ماندن خواسته جمعی از کارگران شرکت شبدیز صنعت در فاز ۱۴ عسلویه، آنان در مقابل محل اجرای این پروژه تجمع کردند.

تجمع کارگران کارخانه نساجی الگانت
طی روزهای اخیر کارگران نساجی "الگانت" در استان سمنان در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و مزایای خود در مقابل این کارخانه دست به تجمع دو روزه زدند. حدود ۱۷۰ کارگر شاغل در کارخانه الگانت که در زمینه تولید انواع پارچه های پرده ای در استان سمنان فعالیت دارند، دستکم سه ماه حقوق معوقه دارند. علاوه بر این، عیدی و پاداش سالهای گذشته این کارگران نیز تاکنون پرداخت نشده است. گزارشات حاکی است که در پی تجمع دو روزه کارگران نساجی الگانت، بخشی از مطالبات معوقه آنان پرداخت گردید.

ادامه اعتراضات کارگران فولاد ارفع اردکان
 گزارشات منتشره از ادامه تجمعات اعتراضی کارگران "فولاد اردکان" به منظور همسان سازی قراردادها و تضمین امنیت شغلی شان خبر می دهند. تجمعات اعتراضی حدود دویست تن از کارگران پیمانکاری فولاد ارفع تا روز یکشنبه هفته جاری همچنان ادامه داشته است. پس از واگذاری بخش عظیمی از فعالیت های این واحد تولیدی به شرکت های پیمانکاری، نارضایتی کارگران از وضعیت معیشتی و شغلی افزایش یافته است.

پرداخت نشدن مزد فرودین ماه کارگران معدن سنگ آهن بافق
حدود ۲۵۰۰ نفر از پرسنل شرکت معدن سنگ آهن بافق از کارگران رسمی، قراردادی و روز مزد، دستمزد فروردین ماه خود را دریافت نکرده اند.

اعتصاب کارگران شرکت ساختمانی چولاب رضوان شهر
 روز یکشنبه دوم خردادماه، کارگران شرکت ساختمانی "چولاب رضوان شهر" در اعتراض به عدم پرداخت ماهها دستمزد معوقه و نداشتن قرارداد کار دست از کار کشیده اند. کارگران شرکت چولاب رضوان شهر از مهرماه سال گذشته تاکنون هیچ گونه دستمزد و مزایایی دریافت نکرده و در وضعیت نامعلومی به سر می برند. کارگران این شرکت علاوه بر مطالبات معوقه، از ابتدای سال جدید خانه نشین شده اند و هیچ گونه قراردادی با آنان منعقد نگردیده است. به گفته کارگران در صورت مرتفع نشدن این مشکل، کارگران در مقابل فرمانداری رژیم در شهرستان تالش تجمع خواهند نمود.

 ادامه بلاتکلیفی کارگران مس خاتون آباد
 وکیل کارگران مجتمع مس خاتون آباد از ادامه بلاتکلیفی دهها تن از کارگران این مجتمع و عدم بازگشت به کار آنان خبر داد. به گفته وکیل کارگران مجتمع مس خاتون آباد، ۱۳۰ کارگر بیکار شده مس خاتون آباد، علیرغم وعده های مسئولین همچنان بلاتکلیف هستند و به سر کار بازنگشته اند. وی همچنین در خصوص بازداشت اخیر کارگران مس خاتون آباد اظهار داشت: «این کارگران با ضمانت و قرار وثیقه آزاد هستند و پرونده این کارگران همچنان مفتوح است.» لازم به یادآوری است که ۲۸ کارگر این معدن در جریان اعتراضات برای پیگیری خواسته هایشان در ششم بهمن سال گذشته بازداشت و پس از چند روز با قرار وثیقه آزاد شدند.
 
 اعتصاب و اعتراض کارگران شهرداری جیرفت
 روز چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه کارگران شهرداری جیرفت از توابع استان کرمان در اعتراض به عدم پرداخت حقوقشان دست به اعتصاب زده و در مقابل فرمانداری رژیم تجمع کردند. کارگران با سر دادن شعار "روحانی حیا کن، حکومت رو رها کن"، خواستار احقاق حقوق خود شدند. ۱۵۰ کارگر در بخش خدماتی شهرداری جیرفت مشغول به کار هستند که طی شش ماه گذشته حقوقی دریافت نکرده اند.

 تجمعات اعتراضی کارگران کارخانه شیر بالدی
 کارگران اخراجی کارخانه شیر "بالدی" در زاهدان با برپایی تجمع در مقابل اداره کار و استانداری رژیم خواستار پرداخت مطالباتشان شدند.  کارگران شیر بالدی به اخراج و عدم پرداخت ماهها حقوق و حق بیمه خود معترض هستند. معترضان ضمن اشاره به اخراج ۳۵ کارگر باسابقه این کارخانه، عنوان کردند که علیرغم پیگیری های مکرر، هیچکدام از مسئولین پیگیر مطالبات آنان نشده اند.

با بیمه بیکاری به دلایل نامعلوم مخالفت می کنند
دو کارگر بیکار شده فولاد زاگرس که پیش از این بارها جهت پیگیری بیمه بیکاری خود به تهران مراجعه کرده اند، پس از بازگشت به استان کردستان همچنان بلاتکلیف و میان اداره کار و سازمان تامین اجتماعی استان سرگردانند. این دو کارگر به نام های «احمد امینی» و «علیرضا رستمی» میگویند ماههاست که بیکاریم، باقیمانده آنچه داشتیم به اضافه هرچه از دوستان و آشنایان قرض گرفتیم  خرج سفر به تهران و تحمل هزینه های سفر بی حاصل شد. حالا هم ما را به اداره کار  استان حواله داده اند که کسی پاسخگو نیست و همچنان بلاتکلیفیم.

معوقات مزدی کارگران اخراجی کاشی خزر
با گذشت بیش از ۴ ماه از توقف فعالیت کارخانه کاشی خزر در استان گیلان، هنوز معوقات مزدی و مقرری بیمه بیکاری حدود ۴۰۰ کارگر این واحد معدنی پرداهت نشده است.

افزایش شکایات مرتبط با دستمزد
 بنا به گزارش منتشره شمار پرونده های اختلافات شغلی در بازار کار ایران به مرز یک میلیون مورد رسیده، که نصف بیشتر آنهارمربوط به مباحث مربوط به دستمزد است.  براساس این گزارش، بررسی جدیدترین آمارهای ارائه شده از سوی وزارت کار رژیم نشان می دهد، در سال های اخیر تعداد پرونده ها با موضوع دستمزد و مسائل مرتبط با آن در این بخش به مرز یک میلیون رسیده است. تنها در سال ۹۴ بیشتر از پانصد هزار شکایات تنها مربوط به مباحث دستمزد و مزایای جانبی آن ثبت شده است. این در حالی است که بخشی از کارگران از ترس از دست دادن موقعیت شغلی خود از درخواست شکایات صرفنظر می کنند.

کشته و زخمی شدن سه کارگر
 روز دوشنبه سوم خردادماه دو کارگر شهرداری کاشمر در حین تخلیه خاک، براثر برخورد کامیون حامل آنان با سیم های شبکه برق دچار برق گرفتگی شدند. این سانحه منجر به جانباختن یکی از کارگران و مصدوم شدن یک تن دیگر شد. از سوی دیگر، یک کارگر جوان در معدن سرب "منصورآباد" واقع در استان یزد بر اثر سقوط از ارتفاع جان خود را از دست داد.

مرگ یک کارگر معدنچی بر اثر سقوط از ارتفاع
 روز سه شنبه یک کارگر جوان در معدن سرب منصور آباد استان یزد بر اثر سقوط از تونلی به ارتفاع  ۷۰ متر جان خود را از دست داد.

***