»»
کمونیسم سیاسی یا بور: رفیق حمید تقوایی در سمیناری تحت عنوان "ح
حباب "رفراندوم و انت:  روحانی و ۱۵ نفر از کنشگران مدنی در بیست
خطر سرنگونی و اتحاد : ما بارها از جوانب مختلف در مورد لاینحل ب
نابود باد حکومت آپار:  میزانِ حُرمت و آزادی بشر در دنیای امروز
در ۸ مارس علیه رژیم :  به ۸ مارس روز جهانی زن نزدیک میشویم در
فائزه هاشمی، دیر بید: فائزه هاشمی هم در مقابل موج اعتراض ضد اس
در باره سرکوب وحشیان:  سرکوب دروایش گُنابادی، وابستگان مذهب به
نشریه کمونیست هفتگی : کمونیست هفتگی نشریه حزب کمونیست کارگری ا
مسئول مرگ بیژن قلوزی: متاسفانه روز ٢٣ بهمن خبر رسيد، بيژن قلوز
نمايش سالگرد ٢٢ بهم: مصاحبه با همايون گدازگر اكتبر : روز يك ش
در 8 مارس علیه حجاب : هنوز اعتراض ۳۹سال پیش زنان علیه حجاب و ق
مقاومت مردم عفرين نی: تقريبا نزديك به يك ماه است رژيم تركيه با
نشریه اکتبر شماره 23: اکتبر نشریه کمیته کردستان حزب کمونیست کا
نشریه کمونیست هفتگی : کمونیست هفتگی نشریه حزب کمونیست کارگری ا
رضا شهابی نباید به ز:  رضا شهابی عضو هئیت مدیره سندیکای کارگرا
اعلامیه حزب حکمتیست :  ۸ مارس، روز جهانی زن، روز جهانی مبارزه

اخباروگزارشات کارگری3بهمن1396

 - کارگران کارخانه کیان کرد با ادامه اعتصاب وتجمعات اعتراضی عزم راسخشان رابرای احقاق حقوقشان بنمایش گذاشتند

- تجمعات اعتراضی گسترده کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی سراسرکشوردر تهران

- معلمان مدارس غیردولتی یزد با تجمع مقابل استانداری برای دومین روز متوالی پاسخ وعده های توخالی مسئولان طراز اول استان رادادند

- اعتصاب کارگران گروه ملی فولاد اهواز

- اعتصاب کارگران شرکت خانه سازی پیش ساخته آذربایجان دراعتراض به عدم پرداخت3ماه حقوق

- تجمع اعتراضی کارگران پروژه محور مواصلاتی سروستان-خرامه نسبت به عدم پرداخت 9ماه حقوق مقابل فرمانداری سروستان

- شاپور احسانی راد:چالش " تعیین حداقل دستمزد" امسال، در مقابل دولت سرمایه داران

- خبرهای کوتاه:

*مرخصی یک هفته ای محمود بهشتی لنگرودی

*عدم پرداخت5ماه حقوق کارگران فضای سبز شهرداری ساوه

*عدم پرداخت13ماه کارانه پرستاران استان خراسان رضوی

*عدم پرداخت بیش از 10ماه مطالبات پرستاران استان مرکزی

*عدم پرداخت6ماه مطالبات پرستاران استان قم

*عدم پرداخت بیش ازیکسال مطالبات پرستاران شهرستان اهر

- هشدار کارگران عسلویه نسبت به بی‌توجهی کارفرمایان و پیمانکاران در رابطه باتخلیه پساب‌های صنعتی

 

کارگران کارخانه کیان کرد با ادامه اعتصاب وتجمعات اعتراضی عزم راسخشان رابرای احقاق حقوقشان بنمایش گذاشتند

روزسه شنبه سوم بهمن ماه، کارگران کارخانه کیان کردبا ادامه اعتصاب وتجمع اعتراضیشان با نقش برآب کردن توطئه شکستن اعتصاب با پرداخت قطره چکانی مطالبات،عزم راسخشان رابرای دستیابی به مطالباتشان بمنایش گذاشتند.

کارگران کارخانه کیان کرد پیش ازاین پایان اعتصابشان را منوط به پرداخت دستکم 50درصد مطالباتشان کردند.

این کارگران برای پرداخت 6ماه حقوق و3سال عیدی از حدود یک ماه پیش اعتراضاتشان را آغاز کرده وازاز روز شنبه بیست وسوم دی ماه دست به اعتصاب نامحدود زده اند.

براساس گزارش منتشره،باوجود آنکه روز گذشته (دوم بهمن ماه) معادل یک ماه از مطالبات معوقه کارگران رسمی و قراردادی کارخانه کیان کرد پرداخت شده، اما نگرانی از وضعیت نامعلوم مابقی مطالباتشان باعث شد آنها امروز نیز اعتراضات صنفی خود را دنبال کنند.

کارگران با بیان اینک خواهان مشخص شدن وضعیت مابقی مطالبات خود هستند، گفتند: تا این لحظه از جانب مدیریت کارخانه و مسئولان اداری شهرستان پاسخ روشنی به این خواسته‌ کارگران داده نشده است.

دلیل دیگر اعتراض کارگران این واحد تولیدی، مربوط به مشکل پرداخت شدن هزینه بازنشستگی است که از جیب کارگرانی که در این واحد امکان بازنشستگی براساس قوانین مشاغل سخت و زیان‌آور را دارند، هزینه می‌شود.

تجمعات اعتراضی گسترده کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی سراسرکشوردر تهران

بیش از صد نفر از کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی از استان‌های مختلف کشور راهی تهران شدند و روز سه شنبه سوم بهمن ماه با برپایی تجمعاتی مقابل سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی،مجلس وساختمان امور استخدامی،اعتراضشان را نسبت به بلاتکلیفی استخدامی بنمایش گذاشتند.

برپایه گزارش منتشره،تجمع‌کنندگان که پیش از این نیز بارها برای برگزاری تجمعات اعتراضی به تهران آمده‌اند؛ می‌گویند: پس از سالها کار کردن به عنوان بیمه‌گذار، هنوز تکلیف استخدام‌مان مشخص نیست و بلاتکلیفیم.

طرح جذب کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی پیش از این در کمیسیون اجتماعی مجلس رای آورده‌ است اما باید در صحن علنی مجلس مطرح و مصوب شود.

معترضان خواستار این هستند که هرچه زودتر تکلیف استخدام‌شان مشخص شود و بتوانند جذب در دولت شوند.

یکی از حاضران در این تجمع که از استان‌های غربی کشور به تهران آمده، گفت: حدود ده سال سابقه کار به عنوان بیمه‌پرداز کشاورزی و مدرک کارشناسی از دانشگاه معتبر دارم اما هنوز بیمه نیستم و تکلیف آینده‌ام مشخص نیست.

تجمع‌کنندگان می‌گویند: پیگیری‌هایمان را از همه نهادهای مربوطه ازجمله سازمان مدیریت و مجلس شورای اسلامی ادامه خواهیم داد.

معلمان مدارس غیردولتی یزد با تجمع مقابل استانداری برای دومین روز متوالی پاسخ وعده های توخالی مسئولان طراز اول استان رادادند

روز سه شنبه سوم بهمن ماه برای دومین روز متوالی، معلمان مدارس غیردولتی یزد مقابل استانداری تجمع کردند و پاسخ وعده های توخالی مسئولان طراز اول استان رادادند.

برپایه گزارش منتشره،یکی از این معلمان در ارتباط با تجمع امروزگفت: حقوق ما ماهیانه 700 هزار تومان است که نسبت به سایر معلمان حقوق بسیار کم و ناچیزی است، همین حقوق بسیار کم را هم به ما پرداخت نمی‌کنند و در سال 96 ما هیچ حقوقی دریافت نکرده‌ایم.

وی ادامه داد: دیروز مسئولان به ما قول دادند که چک حقوق‌هایمان تا عصر دیروز صادر شود و امروز ما حقوقمان را دریافت کنیم ولی دوباره این قول‌ها عملی نشد و همانند دیگر قول‌هایی که قبلا به ما داده بودند پوچ از آب درآمد.

معلم دیگری که مربوط به یکی از شهرستان‌های یزد بود گفت: وضعیت معلمان شهرستان بسیار بدتر از معلمان یزدی است به گونه‌ای که معلمان حمایتی که در برخی شهرستان‌های یزد کار می‌کنند، 580 هزار تومان در ماه دریافت می‌کنند و این مقدار پول بسیار کم است.

وی گفت: ما به زور تا اسفند سال گذشته حقوقمان را دریافت کردیم و الان در این 10 ماهی که از سال جاری گذشته هیچ حقوقی بابت کاری که انجام دادیم دریافتی نداشتیم.

در حال حاضر معلمان حمایتی یزد در میدان امام حسینجمع شده‌اند و منتظر هستند قول‌هایی که مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری یزد روز گذشته در بین آنها داده بود عملیاتی و اجرایی شود.

* تجمع اعتراضی معلمان مدارس غیردولتی یزد نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل استانداری

صبح روز دوشنبه دوم بهمن ماه،جمعی از معلمان مدارس غیردولتی(بسته حمایتی یا خرید خدمت)*دراعتراض به بلاتکلیفی استخدامی،سطح پایین حقوق وعدم پرداختش بمدت 9ماه وبیمه ناقص دست به تجمع مقابل استانداری زدند.

براساس گزارشات منتشره ،یکی از معلمان تجمع کننده با اشاره به طرح خرید خدمات آموزشی در دولت که زیر نظر آموزش‌ وپرورش اجراشده است گفت: تمام معلمان بسته های حمایتی دارای مدرک لیسانس و فوق‌لیسانس و دکترا هستند و بیشتر از خانواده‌های فرهنگی می‌باشند با حقوق دریافتی 400هزار تومان که الآن میانگین حقوق 700هزار تومان است که همین حقوق دارای نوسان می‌باشد.

وی با اشاره به حقوق 700هزارتومانی و بیمه 21 روزه افزود، از فروردین تا به امروز یعنی 9 ماه حقوقی دریافت نکرده‌ایم.

این معلم معترض ادامه داد: ازلحاظ امنیت شغلی وقتی اعتراضی راجع به حقوق و مزایا می‌شود به‌راحتی می‌گویند که اگر راضی نیستید از این شغل انصراف دهید خیلی از مسئولین به ما توصیه می‌کنند که نامه‌نگاری‌هایی که طی سه سال انجام‌شده هیچ فایده‌ای ندارد.

یکی دیگر از معلمان گفت: یکی از مشکلاتی که معلمین حق‌التدریسی در استان دارند در حال حاضر سه ماه از سال تحصیلی گذشته است و هنوز وضعیت قرارداد مشخص نیست و امنیت شغلی به‌هیچ‌وجه وجود ندارد که از 365 روز سال 169 روز حقوقی در کار نیست و این مشکل بسیار بزرگی است که 6ماه حقوق و بیمه‌ای نداشته باشیم.

یکی دیگر از معلمان حاضر در این تجمع با اشاره به اینکه آخرین حقوقی که به آن‌ها داده شده، مربوط به سال گذشته بوده، اظهار داشت: از سال قبل تحصیلی حقوق ماه‌های فروردین، اردیبهشت و خرداد و از امسال هم حقوق مهر، آبان، آذر و دی پرداخت نشده است.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر معلمان، سایر کادر این مدارس که تابستان هم مجبور بودند سر کار باشند حقوق تابستان را هم دریافت نکردند و الان 9 ماه حقوق آن‌ها عقب افتاده است.

این معلم با ابراز نارضایتی از تبعیضی که بین آن‌ها و سایر معلمان وجود دارد، گفت: متاسفانه با وجودی که بیمه دیگر معلمان 30 روزه و سالانه است، ما بیمه 21 و حتی 19 روزه داریم و بیمه‌های ما هم شش ماهه رد می‌شود.

یکی دیگر ازمعلمان معترض ادامه داد: در این زمینه مسئولان تا به الان قول‌های زیادی به ما داده‌اند و حتی معاون وزیر آموزش و پرورش به جمع ما آمد و قول داد که حقوق پرداخت شود ولی همه حرف‌های آن‌ها شعار بود و هیچ اقدامی انجام نشده است.

وی با طرح این سئوال که آیا مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد می‌تواند بدون دریافت حتی یک ماه حقوق زندگی خود را بگذراند که ما باید 9 ماه بدون حقوق زندگی کنیم، گفت: ما الان صحبت‌های هیچ یک از مدیران استان را نمی‌خواهیم چرا که فقط وعده توخالی می‌دهند و تنها باید استاندار به جمع ما بیاید و حرف‌های ما را بشنود.

وی افزود: البته استاندار قبل هم به ما قول داده بود که مشکل ما زود حل شود ولی این وعده‌ها هم توخالی بود و هیچ اقدامی برای رفع مشکل ما انجام نشد. در قول هایی که مسئولان به ما داده بودند بیان شده بود که افزایش حقوق، بیمه 30 روزه و پرداخت حقوق در موعد مقرر انجام شود ولی هیچ یک از این‌ها به حقیقت نپیوست.

*یک مدرسه دولتی که ثبت نام دانش آموزان و همه مراتبش مطابق مقررات انجام شده است به یک موسسه غیر دولتی واگذار می گردد و به ازای شهریه مصوب غیر دولتی مبالغ دانش آموزان از طرف دولت به حساب موسسه واریز می شود. بدیهی است که قرارداد بیمه و پرداخت و به کار گیری نیرو با موسسه می باشد و ادارات آموزش و پرورش صرفا می توانند در بکارگیری نیروی شایسته و صلاحیت فرایند کاری افراداعمال نظرنمایند.

دراستان یزد 54 مدرسه حمایتی وجود داردکه در این 54 مدرسه، 840 معلم در حال تحصیل هستند .

اعتصاب کارگران گروه ملی فولاد اهواز

اتحادیه آزاد کارگران ایران : کارگران گروه ملی فولاد اهواز در اعتراض به سه ماه عدم پرداخت حقوق خود امروز سه شنبه سوم بهمن دست به اعتصاب زده و کلیه خطوط تولیدی کارخانجات را متوقف کردند.

مدیریت این شرکت شخصی که خود را مالک و سهامدار جدید شرکت معرفی کرده است و امروز در شرکت حضور نداشت در اقدامی بی سابقه و توهین آمیز امروز بعدازظهر پس از سه ماه بی حقوقی پرسنل ،تنها چهل درصد از حقوق آبان ماه را به حساب کارگران این شرکت واریز کرد که این مسئله باعث نارضایتی بیشتر کارگران و مصمم شدن آنان برای ادامه اعتصاب و اعتراض تا احقاق حق خود شد.

طبق خبرهای ارسالی به اتحادیه آزاد کارگران ایران ،کارگران گروه ملی فولاد اهواز اعلام مینمایند در شرایط سخت معیشتی و اقتصادی موجود این اقدام نوظهور در پرداخت بخش کوچکی از مطالبات حقوقی ؛ دهن کجی به پرسنل محسوب میشود و نشان دهنده عمق بی توجهی و بی تفاوتی مسئولین شرکت به وضع معیشت کارکنان است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران

3 بهمن 96

اعتصاب کارگران شرکت خانه سازی پیش ساخته آذربایجان دراعتراض به عدم پرداخت3ماه حقوق

روز دوشنبه دوم بهمن ماه،کارگران شرکت خانه‌سازی پیش ساخته آذربایجان در اعتراض به عدم پرداخت3ماه حقوق دست از کار کشیده و در نمازخانه این شرکت تجمع کردند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،یکی از کارگران معترض گفت: از سه ماه گذشته حقوق به حساب کارگران واریز نشده و با اینکه تاکنون وعده پرداخت حقوق به کارگران داده شده، اما عملا وجهی به حساب آنان واریز نشده است. وی که خواست نامش فاش نشود افزود: در این مدت پاسخ روشنی در خصوص علت پرداخت نشدن حقوق ارائه نشده است.

بنابهمین گزارش،یعقوب نامی مدیر عامل شرکت خانه سازی آذربایجان در روز دوشنبه در جمع کارگران حضور یافته و وعده داده که تا پایان هفته کلیه معوقات کارگران پرداخت خواهد شد.

گفتنی است شرکت خانه سازی پیش ساخته آذربایجان از شرکت های تحت پوشش شهرداری کلانشهر تبریز است که با هدف ایجاد واحدهای ساختمانی در سال ۱۳۶۴ به بهره برداری رسیده است.

تجمع اعتراضی کارگران پروژه محور مواصلاتی سروستان-خرامه نسبت به عدم پرداخت 9ماه حقوق مقابل فرمانداری سروستان

روز دوشنبه دوم بهمن ماه،جمعی از کارگران یکی از شرکت های سازنده محور مواصلاتی سروستان-خرامه دراعتراض به عدم پرداخت9ماه حقوق مقابل فرمانداری سروستان تجمع کردند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،این تجمع تا حدود ساعت ۱۲ ظهر ادامه داشت و پس از قول فرمانداری سروستان به تجمع کنندگان مبنی بر پیگیری پرداخت حقوق آنان از طریق مراجع قانونی به پایان رسید.

شاپور احسانی راد:چالش " تعیین حداقل دستمزد" امسال، در مقابل دولت سرمایه داران

شاید اگر روزی سی اعتصاب، تجمع و اعتراض کارگران، معلمان، بازنشستگان و دانشجویان برای مطالبات معیشتی در این شش ماه منتهی به امسال نبود و اگر جنبش اعتراضی اجتماعی طبقه کارگر در طی ده روز در بیش از صد شهر فریاد اعتراض شان به گرانی، تورم، بیکاری، فساد، دستمزدهای زیر خط فقر و گرسنگی را به خیابان نمی اوردند، امسال نیز مثل سالهای پیش دولت و کارفرمایان، با وجود شدت اعتراض کارگران، با سناریوهای دغلکاری و سرکوب، دستمزدهای چند برابر زیر خط فقر را به میلیونها کارگر تحمیل می کردند اما وقتی دهها جوان رعنا و ارزومند زندگی در طی جنبش اعتراضی فرودستان با گلوله های داغ سرمایه پرپر شدند وقتی که هنوز پس از دو هفته از اعتراضات خیابانی خانواده ها، ناباورانه جنازه های جگر گوشه خود را خونین و مالین روی دست خود می بینند، می توانیم بگویم که تعیین حداقل دستمزد، امسال می تواند حدیثی دیگر را رقم بزند، وقتی که ارواح خبیثه ایی که سالها در اعماق اجتماع نه دیده می شدند و نه حتی صدایشان شنیده می شد به ناگهان چون سیل در خیابابان فریاد معیشت و منزلت سر دادند، وقتی که فرودستان به چشم خود دیدند که سرمایه داران برای سود و منافع میلیاردی، املاک و حقوق های نجومی، دزدی و اختلاس هیچ ابایی از سلب حق حیات انسانها ندارند باید تاکنون فهمیده باشند که با دستان خودشان غولی را از بطری بیرون اوردند که دیگر برگرداندن ان به جای اول خود غیرممکن است، غولی که امروز با اتحاد، همبستگی و قدرتمند شدن نیروی اجتماعی طبقه کارگر خود را بر همگان اشکار کرده است با ازاد شدن نیروی غول فرودستان، می توان گفت امسال " تعیین حداقل دستمزد" حکایتی دیگر داشته باشد، بطور واقعی امسال طبقه کارگر ایران با توجه به انجماد دستمزدها در طی همه این سالها، سهم نازل( زیر پنج درصد) مزد در قیمت تمام شده کالا و تورم افسارگسیخته ایی که با کاهش ارزش پول ملی و افزایش سرسام اور نرخ دلار خود را اشکارتر تداعی می کند، مطالبه" حداقل دستمزدی" پنج برابر دستمزد کنونی را با همه قدرت و توان خود فریاد خواهند کشید. این مطالبه دستمزدی است که حق ماست و این تازه به اندازه ایی است که ما حقوق بگیران را از زیر خط فقر در می اورد و نافی مبارزه برای دستمزدی که خط رفاه را برای ما تامین کند نخواهد بود

امروز برای مزدبگیران و کل جامعه مثل روز روشن شده است که اگر انسانها به دو طبقه متخاصم و غیرهم جنس تقسیم شدند که هیچ درک، حس و زبانی مشترکی ندارند از مناسبات سرمایه ایی است که دستمزدهای زیر خط فقر را بر ما تحمیل کرده است ، اگر کودک کار، کولبر، دستفروش، کارتن خواب و گورخواب هست، اگر قتل، جنایت، خشونت و رذیلت فردی و پلیدی اجتماعی هست اگر خودفروشی،کلیه فروشی،فرزند فروشی، خودکشی و..هست، اگر حق اعتصاب، اعتراض و تشکل و حقوق شهروندی، ازادی بان و عقیده، احزاب و مطبوعات ازاد نداریم و اگر عده ایی سرمایه دار و کارفرما و دولتیان حاقظ منافع انها با ثروت های افسانه ایی به کاخ ها و مرکب های میلیاردی دست یافتند و به خدایگانی مبدل شدند که برای انسان و انسانیت هیچ حرمتی قائل نیستند از ارزانی ما کارگران و تحمیل دستمزدهای زیر خط فقر برماست، خط فقری که بانی و مسبب ان روابط منحط سرمایه داری است.

با در نظر گرفتن بدیهیات غیر قابل انکار بالا که یصورت مستدل روشن می کند که ریشه اعتراضات ده روزه اخیر در فقر و بی حقوقی اکثریت جامعه بوده است، امسال"تعیین حداقل دستمزد" به عنوان مطالبه اصلی کارگران چالشی است که در مقابل صاحبان صنایع،سرمایه داران و دولت به عنوان کارفرمای بزرگ قرار دارد و بی شک عدم حل افزایش چند برابری دستمزد ، نه تنها باعث عمیق تر شدن شکاف فاحش طبقاتی، فقر و فلاکت میلیونها حقوق بگیر خواهد شد بلکه خود این بحران حاد اقتصادی اجتماعی باعث شعله ورتر شدن خیزشهای دوباره جنبش اعتراضی در خیابان ها می گردد

۳ بهمن ۹۶

خبرهای کوتاه:

*مرخصی یک هفته ای محمود بهشتی لنگرودی

محمودبهشتی لنگرودی، روز سه شنبه سوم بهمن ماه برای یک هفته مرخص شد.

*عدم پرداخت5ماه حقوق کارگران فضای سبز شهرداری ساوه

حقوق کارگران فضای سبز شهرداری ساوه 5ماه پرداخت نشده است.

*عدم پرداخت13ماه کارانه پرستاران استان خراسان رضوی

کارانه پرستاران استان خراسان رضوی از آذرماه سال گذشته پرداخت نشده است.

*عدم پرداخت بیش از 10ماه مطالبات پرستاران استان مرکزی

مطالبات پرستاران استان مرکزی10ماه پرداخت نشده است.

*عدم پرداخت6ماه مطالبات پرستاران استان قم

مطالبات پرستاران استان قم6ماه پرداخت نشده است.

*عدم پرداخت بیش ازیکسال مطالبات پرستاران شهرستان اهر

مطالبات پرستاران اهر یکی از شهرستان‌های استان آذربایجان شرقی بیش از یکسال پرداخت نشده است.

هشدار کارگران عسلویه نسبت به بی‌توجهی کارفرمایان و پیمانکاران در رابطه باتخلیه پساب‌های صنعتی

جمعی از کارگران شاغل در عسلویه با ارسال تصاویری از تخلیه پساب‌های صنعتی فازهای در حال ساخت و ساز به دورن دریا، نسبت به بی‌توجهی کارفرمایان و پیمانکاران در این منطقه هشدار دادند.

برپایه گزارشی که 3بهمن رسانه ای شد،به گفته این کارگران، مجریان فازهای در دست ساخت عسلویه به‌جای استفاده از روش‌های بهداشتی و ایمنی سازگار با محیط کار و محیط‌زیست در تخلیه پساب‌های صنعتی، روش‌های غیر علمی و ناایمن کم‌هزینه را به‌کار می‌بندند.

به گفته یکی از شاهدان عینی، در فازهای در حال ساخت این منطقه شستشوی لوله‌های گازی با مواد قلیایی مخصوص انجام می‌شود و دیده شده مجری به دلیل حذف بوروکراسی مراحل تخلیه، پساب ناشی از این عملیات را در دریا تخلیه تا عمق دریا و جزر و مد آن موجب بر جای نماندن این پساب‌ها شود.

در همین زمینه یک متخصص آلودگی آب و محیط زیست ضمن ستایش مسئولیت‌پذیری اجتماعی کارگران در این خصوص می‌گوید: متأسفانه در این مناطق نظارت بسیار ضعیفی از جانب کارفرمایان مادر اعمال می‌شود.

«زهرا ابوشهاب» ادامه داد: برخی پیمانکاران به‌دلیل پرداخت نشدن بموقع صورت‌وضعیت‌های مالی‌اشان به دنبال منفعت و خروجی کار بوده و تعهدی به اصول حرفه‌ای و اخلاقی کار حس نمی‌کنند.

به گفته این کارشناس آلودگی آب، پساب‌های صنعتی به دلیل ماهیت شیمیایی و قلیایی چه برای موجودات زنده داخل دریا و چه برای کارگرانی که در حال تخلیه و یا ناظر تخلیه این موادند، دارای مضرات و آسیب‌های جدی است.

به باور وی ، کارفرمایان این مناطق بزرگ صنعتی بایست پیمانکاران را موظف به تشریح فرایند بهره‌برداری از منابع و آشکار ساختن ماهیت آلاینده‌ها نمایند، عملی که انجام آن به دلیل مشاهده این پساب‌ها تاکنون نادیده گرفته شده است.