»»
کمونیسم سیاسی یا بور: رفیق حمید تقوایی در سمیناری تحت عنوان "ح
حباب "رفراندوم و انت:  روحانی و ۱۵ نفر از کنشگران مدنی در بیست
خطر سرنگونی و اتحاد : ما بارها از جوانب مختلف در مورد لاینحل ب
نابود باد حکومت آپار:  میزانِ حُرمت و آزادی بشر در دنیای امروز
در ۸ مارس علیه رژیم :  به ۸ مارس روز جهانی زن نزدیک میشویم در
فائزه هاشمی، دیر بید: فائزه هاشمی هم در مقابل موج اعتراض ضد اس
در باره سرکوب وحشیان:  سرکوب دروایش گُنابادی، وابستگان مذهب به
نشریه کمونیست هفتگی : کمونیست هفتگی نشریه حزب کمونیست کارگری ا
مسئول مرگ بیژن قلوزی: متاسفانه روز ٢٣ بهمن خبر رسيد، بيژن قلوز
نمايش سالگرد ٢٢ بهم: مصاحبه با همايون گدازگر اكتبر : روز يك ش
در 8 مارس علیه حجاب : هنوز اعتراض ۳۹سال پیش زنان علیه حجاب و ق
مقاومت مردم عفرين نی: تقريبا نزديك به يك ماه است رژيم تركيه با
نشریه اکتبر شماره 23: اکتبر نشریه کمیته کردستان حزب کمونیست کا
نشریه کمونیست هفتگی : کمونیست هفتگی نشریه حزب کمونیست کارگری ا
رضا شهابی نباید به ز:  رضا شهابی عضو هئیت مدیره سندیکای کارگرا
اعلامیه حزب حکمتیست :  ۸ مارس، روز جهانی زن، روز جهانی مبارزه

اخبار و گزارشات کارگری ٢٦ دی ١٣٩٦

- اعتصاب کارگران سد شفارود دهمین روزرا پشت سرگذاشت

- ادامه تجمعات اعتراضی کارگران شرکت حمل و نقل خلیج فارس نسبت به خصوصی سازی،نداشتن امنیت شغلی وعدم پرداخت مطالبات اینبارمقابل ساختمان بورس و اوراق بهادار

- تجمع اعتراضی کارگران پاک پی نسبت به اخراج ازکار مقابل کارخانه

- اعتصاب وتجمع کارگران گشت راهداری استان خوزستان دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها مطالبات

- ضرب و جرح وحشیانه اسماعیل بخشی نماینده کارگران شرکت نیشکر هفت تپه، صفوف ما کارگران را متحدتر و عزم مان را برای پایان دادن به وضعیت جهنمی موجود جزم تر خواهد کرد

- عدم پرداخت حقوق آذرماه 2هزارکارگر حفاری شمال

- تسلیت به جامعه دریانوردی ایران

- افزایش 34.4 درصدی آمار مصدومین ناشی از حوادث کار دراستان گلستان

- جان باختن یک کارگر ساختمانی میانسال حین کار در سنندج

اعتصاب کارگران سد شفارود دهمین روزرا پشت سرگذاشت

روزسه شنبه بیست وششم دی ماه، کارگران سد شفارود به اعتصاب وتجمعشان مقابل کارگاه دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق،حقبیمه وشرایط کاری نامناسب ادامه دادند.

امروز برای شکستن اعتصاب کارگران15روزازحقوق معوقه شان پرداخت شد ولی کارگران به اعتصابشان ادامه دادند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،اعتصاب کارگران پس از بازدید مسئولان استانی و شهرستانی از این سد و عدم تحقق وعده آنها ادامه پیدا کرد. روز گذشته کاظم لطفی مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان با حضور در جمع کارگران متحصن سد شفارود وعده داده بود تا عصر همان روز یک ماه و نیم حقوق کارگران پرداخت شود اما این وعده، دیروز محقق نشد و امروز نیز تنها حقوق ۱۵ روز کارگران پرداخت شد.

یکی از کارگران معترض با بیان اینکه کارگران فردا نیز به اعتصاب وتجمع خود ادامه می دهند اظهار داشت: تقاضای ما این بود که همه حقوق ما یک جا پرداخت شود اما مدیر عامل آب منطقه روز گذشته ما را مجاب کرد به شرط پرداخت مابقی مطالبات تا قبل عید امسال کارگران به سر کار بروند اما متأسفانه آنها به همین وعده پرداخت نصفه و نیمه خود هم به درستی عمل نکردند و تنها حقوق ۱۵ روز ما واریز شد.

ادامه تجمعات اعتراضی کارگران شرکت حمل و نقل خلیج فارس نسبت به خصوصی سازی،نداشتن امنیت شغلی وعدم پرداخت مطالبات اینبارمقابل ساختمان بورس و اوراق بهادار

روزسه شنبه بیست وششم دی ماه،جمعی از کارگران شرکت حمل و نقل خلیج فارس در ادامه اعتراضاتشان نسبت به خصوصی سازی،نداشتن امنیت شغلی وعدم پرداخت مطالبات دست به تجمع مقابل ساختمان بورس و اوراق بهادار واقع در میدان ونک تهران زدند.

براساس گزارش منتشره،این کارگران که صبح امروز از محل کار خود در منطقه اسلامشهر به تهران آمده بودند، گفتند: بابت مطالباتمان در یکسال گذشته بار‌ها مقابل نهاد‌های مختلف دولتی در تهران و شهرستان تجمع کرده‌ایم که آخرین تجمع در روز هیجدهم دی ماه در میدان نماز شهر اسلامشهر برپا شد*.

کارگران معترض بابیان اینکه مشکلاتشان از زمان خصوصی‌سازی شرکت حمل ونقل خلیج فارس و تغییر مدیریت آغاز شده است، در ادامه گفتند: از سازمان بورس درخواست داریم نماد معاملاتی شرکت حمل ونقل خلیج فارس را برای تقاضای فروش بازگشایی کند.

به گفته کارگران حاضر در تجمع؛ در حال حاضر حدود یک هفته است علارغم گزارش شش ماهه مالی شرکت حمل و نقل خلیج فارس به بورس؛ هنوز نماد معاملاتی این شرکت برای تقاضای فروش بازگشایی نشده است ما هم به همین دلیل مقابل ساختمان بورس جمع شده‌ایم.

طبق اظهارات آنها، از اردیبهشت سال ۹۵ که مدیریت شرکت حمل و نقل بین‌المللی خلیج فارس به بخش خصوصی واگذار شد، پرداخت مطالبات مزدی و بیمه‌ای آنها برهم خورده است.

به گفته آنها، پیش از این شرکت حمل و نقل خیلج فارس تحت مدیریت مجموعه‌های وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار داشت و بعد از اینکه وزارت بازرگانی سابق سهام خود را به بخش خصوصی واگذار کرد، مدیریت جدید با افول ثبت سفارش مواجه شد و در نتیجه مشکل پرداخت مطالبات کارکنان شروع شد.

*این کارگران طی ماه های گذشته مقابل وزارت اقتصاد و دارایی(4دی1396)، ساختمان شرکت مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران(19آذر1396)، یکی از دفاتر اصلی شرکت(14آذر1396)، مقابل وزارت کار(1آبان1396)،مقابل سازمان خصوصی‌سازی (5شهریور1396)و…تجمع کرده اند.

تجمع اعتراضی کارگران پاک پی نسبت به اخراج ازکار مقابل کارخانه

روز سه شنبه26دی ماه، کارگران کارخانه پاک پی باتجمع مقابل این واحد تولید کننده محصولات لبنی واقع در شهرک صنعتی شهرکرد ،اعتراضشان را نسبت به اخراج از کار بنمایش گذاشتند.

برپایه گزارش رسانه ای شده، شرکت پاک‌پی چهارمحال و بختیاری بخشی از نیروی کار خود را اخراج کرده و ممکن است این روند در آینده هم ادامه داشته باشد، این موضوع باعث اعتراض کارگران این شرکت شده تا جایی که این افراد امروز در مقابل در ورودی کارخانه تجمع کردند.

مشکلی که باعث بروز این مسئله در این شرکت شده به زعم افراد مطلع اخذ فرایند فروش از مجموعه شرکت در چهارمحال و بختیاری است، تا جایی که مدیران شرکت پاک‌پی در استان عملا هیچ دخل و تصرفی در این امر ندارند که منجر به کاهش نقدینگی و تعدیل نیرو در این مجموعه تولیدی شده است.

یک منبع آگاه درخصوص مشکلات شرکت پاک‌پی اظهار کرد: امروز صبح جمعی از کارکنان مقابل در ورودی شرکت تجمع کرده‌اند و به سیاست‌های شرکت مادر تخصصی تهران اعتراض دارند چراکه جنبه تولیدی و اشتغال‌زایی شرکت را از بین می‌برد.

وی افزود: فرآیند فروش محصولات شرکت پاک‌پی از چهارمحال و بختیاری گرفته شده و مجموعه شرکت در استان عملا نقشی در فروش محصولات ندارد به همین دلیل نقدینگی پایین آمده و تولید کم می‌شود که نتیجه آن تعدیل نیرو، اخراج کارگران و تبدیل شرکت به کارخانه است.

این منبع آگاه ادامه داد: اصل مشکل شرکت پاک‌پی از جایی آغاز شد که فروش محصولات شرکت را از چهارمحال و بختیاری گرفتند و به پخش سراسری واگذار کردند، وقتی فروش از استان گرفته شود عملا دیگر هیچ نقشی در تولید و فروش نخواهیم داشت بلکه هر چیزی که از مرکز خواسته شود باید تولید و به فروش برسد.

وی عنوان داشت: شرکتی که زمانی 250 نفر نیرو داشته و از شرکت‌های بزرگ و مهم استان به‌شمار می‌رفته است در حال حاضر به یک کارخانه تقریبا 100 نفره تبدیل شده که احتمال دارد 50 نفر دیگر از کارگران آن اخراج شوند.

این فرد در ادامه خاطرنشان کرد: کارگران شرکت پاک‌پی به اخراج ها اعتراض دارند و در مقابل کارخانه تجمع کرده‌اند.

وی اضافه کرد: مشکل به وجود آمده برای این شرکت طی نامه‌ای به اطلاع سازمان صنعت، معدن و تجارت، اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و استانداری چهارمحال و بختیاری رسیده و اطلاع‌رسانی صورت گرفته، همچنین مراتب به فرمانداری‌ نیز اعلام شده و در شورای قشر و شورای مشاغل مطرح شده ولی متاسفانه تاکنون هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

این منبع آگاه با اشاره به اینکه قرار است نماینده کارگران به اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری مراجعه کرده و در خصوص این موضوع بحث کنند، بیان داشت: شرکت پاک‌پی متعلق به بنیاد مستضعفان است ولی نصف سهام آن متعلق به شرکت پاک است.

وی با بیان اینکه در هیأت مدیره و مدیریت این شرکت از افراد بومی استان استفاده نشده و همین مشکل‌ساز شده است، ادامه داد: تصمیم گیرنده افراد بومی چهارمحال و بختیاری نیستند و کسی نیست که از حق و منافع استان دفاع کند.

این فرد با تاکید بر اینکه مدیرعامل شرکت پاک‌پی از استان خوزستان و هیأت مدیره آن از اهالی تبریز، اصفهان، تهران و.. هستند، تصریح کرد: هیچکس از چهارمحال و بختیاری در هیأت مدیره شرکت وجود ندارد در صورتی که هم‌اکنون از امکانات و زیرساخت‌های این استان استفاده می‌شود.

اعتصاب وتجمع کارگران گشت راهداری استان خوزستان دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها مطالبات

روزسه شنبه بیست وششم دی ماه،جمعی از کارگران گشت راهداری استان خوزستان دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها مطالبات دست از کارکشیده وتجمع کردند.

براساس گزارش رسانه ای شده،یکی از این راهداران که نخواست نامش فاش شود، روز سه شنبه گفت: کارگران گشت راهداری در شهرهای مختلف استان از جمله شهرستان های حمیدیه، هندیجان، هفتگل، دهدز و ایذه بیش از یک سال مطالبات معوق خود را هنوز از سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای استان دریافت نکرده اند.

وی عنوان کرد: علت این امر پرداخت نشدن مطالبات توسط سازمان راهداری و حمل و نقل پایانه ها به پیمانکاران عنوان شده است.

راهدار دیگری نیز با بیان این که راهداران با خود سازمان قرارداد کاری مستقیم دارند، گفت: 30 گشت راهداری با ماشین های استیجاری(متعلق به راهداران) از همه شهرستان ها از جمله حمیدیه، هندیجان، هفتگل، دهدز، ایذه و...با سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای استان همکاری دارند.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای خوزستان با تایید مطالبات پرداخت نشده راهداران پیمانکار این سازمان عنوان کرد: مطالباتی از سال های گذشته وجود دارد که به دنبال حل و فصل و پرداخت آن ها در کوتاه ترین زمان ممکن هستیم.

غلام عباس بهرامی نیا تاکید کرد: پس از انتزاع راهداری از راه و شهرسازی و انتقال آن به اداره کل آن مسائلی پیش آمد زیرا به طور طبیعی هر انتزاع و انتقالی، حواشی مختلفی از جمله بحث های مالی به همراه دارد.

وی ادامه داد: مطالبات راهداری خوزستان نسبت به استان های دیگر زیاد نیست ولی همین مطالبات اندک هم باید پرداخت شود به همین دلیل به دنبال تامین اعتبار برای پرداخت مطالبات راهداران استان هستیم.

بهرامی نیا درخصوص علت عدم پرداخت حقوق راهداران استان توضیح داد: گشت های راهداری جزو نیروهای پیمانکاری طرف قرارداد راهداری بوده که در قالب پیمانکاری استخدام شده اند ولی نتوانسته ایم طلب آن ها را پرداخت کنیم.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای خوزستان گفت: ما به پیمانکاران حوزه راهداری بیش از یک هزار و 400 میلیارد ریال بدهکار هستیم و این افراد جزوی از همان بدهی در قالب گشت های راهداری هستند که امیدواریم با تامین اعتبار بتوانیم نسبت به رفع این مشکل اقدام کینم.

ضرب و جرح وحشیانه اسماعیل بخشی نماینده کارگران شرکت نیشکر هفت تپه، صفوف ما کارگران را متحدتر و عزم مان را برای پایان دادن به وضعیت جهنمی موجود جزم تر خواهد کرد

عصر امروز در حالیکه اسماعیل بخشی از نماینده های کارگران شرکت نیشکر هفت تپه طبق معمول هر روز، حوالی ساعت پنج و نیم عصر از سرویس کارخانه پیاده شده و در حال عزیمت به منزل خود بود توسط سرنشینان نقابدار دو ماشین پژو و سمند با قمه مورد حمله قرار گرفت.

در پی این حمله و ایستادگی جسورانه اسماعیل در مقابل حمله کنندگان، بلافاصله اهالی محل متوجه حمله به او شده و به کمک اسماعیل شتافتند اما حمله کنندگان با شلیک یک تیر هوائی موفق به فرار از محل شدند.

این تعرض وحشیانه و خونین به اسماعیل بخشی، در حالی صورت گرفت که این نماینده سازش ناپذیر کارگران شرکت نیشکر هفت تپه علیرغم تهدید مستقیمی که سه روز پیش از سوی یکی از سهامداران کارخانه شده بود صبح امروز طی سخنان پر شور و قاطعانه ای در تجمع اعتراضی کارگران، با اشاره به بردگی تحمیل شده بر هزاران کارگر شرکت نیشکر هفت تپه، همکاران خود را به ایستادگی در مقابل دسیسه های کارفرما فراخواند.

بنا بر اظهار کارگران شرکت نیشکر هفت تپه، طرح بکارگیری تعدادی اراذل و اوباش از سوی کارفرما علیه کارگران شرکت نیشکر هفت تپه از اعتصاب شش روزه آنان در آذر ماه سالجاری مطرح بوده است و حمله وحشیانه امروز به اسماعیل بخشی مسئله ای نبوده است که کارفرما حتی در صدد پنهان کردن آن باشد.

اما امروز باند مافیائی حاکم بر شرکت نیشکر هفت تپه با گسیل عده ای اراذل و اوباش مسلح به سلاح سرد و گرم و تعرض خونین به اسماعیل بخشی، برگ دیگری از ماهیت پشت پرده خصوصی سازی در ایران را به نمایش گذاشت و نشان داد مافیای قدرت در ایران با درماندگی در مقابل مبارزات متحدانه کارگران، در صدد بکار گیری زبونانه ترین شکلی از ایجاد رعب و وحشت در میان کارگران برای غارت و چپاول ثروتهای اجتماعی همچون شرکت نیشکر هفت تپه است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران، دوشادوش کارگران شرکت نیشکر هفت تپه، حمله به اسماعیل بخشی را قویا محکوم میکند و یقین دارد چنین تعرضی به یک نماینده کارگری، نه تنها خللی در اراده کارگران شرکت نیشکر هفت تپه در مبارزه برای دستیابی به مطالباتشان وارد نخواهد کرد بلکه صفوف آنان و طبقه کارگر ایران را در ابعادی سراسری فشرده تر از پیش خواهد نمود و عزم آنان را برای پایان دادن به وضعیت جهنمی موجود جزم تر خواهد کرد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – 25 دی ماه 1396

عدم پرداخت حقوق آذرماه 2هزارکارگر حفاری شمال

حقوق آذر ماه حدود دو هزار نفر از کارگران شرکت حفاری شمال پرداخت نشده است.

براساس گزارش منتشره،این کارگران می‌گویند: زمزمه‌هایی شنیده می‌شود که قرار است در چند روز آینده حقوق آذر ماه کارگران پرداخت شود ولی مطمئن نیستیم که این اتفاق بیفتد.

این کارگران همچنین از عدم امنیت شغلی و نگرانی بابت آینده کاری خود انتقاد دارند و می‌گویند: تاخیر در پرداخت مزد و کاستن از مزایای مزدی و همچنین اجرای طرح اصلاح ساختار، ما را نگران کرده است.

پیش از این مدیریت حفاری شمال از کلید خوردن طرح اصلاح ساختار خبر داده و گفته است: ممکن است مزایای بخشی از کارگران کاهش پیدا کند.

این گزارش از کلید خوردن طرح تحقیق و تفحص از حفاری شمال خبر داد و گفت: مدیرعامل حفاری شمال باید در مجلس حاضر شده و به سوالات نمایندگان در مورد وضعیت شرکت پاسخ بدهد.

کارگران می‌گویند: منتظریم ببینیم طرح تحقیق و تفحص به کجا می‌رسد و آیا نتیجه‌ای برای کارگران دارد یا خیر؟

تسلیت به جامعه دریانوردی ایران

با اعلام وزارت راه مبنی بر غرق شدن نفتکش سانچی و کشته شدن ٣٢ ملوان و خدمه زحمتکش این کشتی، سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران تسلیت خود را به خانواده و همه دریانوردان ایران اعلام می کند.

امیدواریم هیات تحقیق هرچه زودتر این موضوع را آسیب شناسی کرده بطور شفاف به مردم و جامعه دریانوردی گزارشی از نحوه حادثه را اعلام کنند.

روابط عمومی سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران

٢٤ دیماه ١٣٩٦

افزایش 34.4 درصدی آمار مصدومین ناشی از حوادث کار دراستان گلستان

طی هشت ماهه سال 96 تعداد 293 نفر به دليل صدمات ناشي ازحوادث کار به مراكز پزشكي قانوني استان گلستان مراجعه كردند. اين رقم در مقايسه با مدت مشابه سال قبل 34.4 درصد افزایش داشته است.

به گزارش روابط عمومي اداره كل پزشكي قانوني استان گلستان، از كل مراجعين حوادث کار در طی هشت ماهه سال 96 تعداد 282 مرد و 11 نفر زن بوده اند. اين در حالي است كه در مدت مشابه سال قبل تعداد 218نفر به دليل صدمات ناشي از حوادث در کار به مراكز پزشكي قانوني استان مراجعه كردند. که از این تعداد 205 نفر مرد و 13 نفر زن بوده اند که 34.4 درصد رشد داشته است.

جان باختن یک کارگر ساختمانی میانسال حین کار در سنندج

روزسه شنبه بیست وششم دی ماه،عطاالله کاتورانی کارگر ساختمانی57ساله حین کاردرساختمانی واقع در شهرک کشاورز سنندج بدنبال سقوط ازارتفاع جانش را ازدست داد.